Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I. PLAN REJSU- tzn. Jakie porty i w jakim czasie chcemy odwiedzić:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I. PLAN REJSU- tzn. Jakie porty i w jakim czasie chcemy odwiedzić:"— Zapis prezentacji:

1 PRZYGOTOWANIE NAWIGACYJNE I LOGISTYCZNE REJSU JACHTEM MOTOROWYM PO PORTACH POLSKIEGO MORZA

2 I. PLAN REJSU- tzn. Jakie porty i w jakim czasie chcemy odwiedzić:
1.Przygotowanie rejsu-nawigacja. Przyjmując ,że rejs będziemy realizować odwiedzając następujące porty: -rozpoczęcie rejsu: marina w Gdyni -Hel -Władysławowo -Łeba -Ustka -Kołobrzeg -Świnoujście 2.Przygotowanie map i pomocy nawigacyjnych. -w dobie królestwa elektroniki praktycznie każdy jacht uprawiający żeglugę przybrzeżną lub pełnomorską zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu , Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 28 lutego 2012r. jest wyposażony w GPS i mapę elektroniczną.

3 GPS to doskonałe urządzenie i przyszłość nawigacji należy do elektroniki ,ale
dzisiaj jeszcze oprócz tego urządzenia musimy również posiadać zestaw map tradycyjnych. Problem polega na tym , że dzisiaj nie mamy możliwości praktycznego uaktualniania elektronicznych map morskich , a czynność taką każdy szanujący się nawigator powinien wykonać. KILKA SŁÓW O MAPACH NAWIGACYJNYCH Mapy nawigacyjne różnią się treścią ,skalą z którą jest związana wielkość przedstawionego obrazu. Rozpiętość skali map morskich wynosi od 1: do 1: Mapy o skali 1: , są to tak zwane mapy generalne, przeznaczone głównie do wstępnych obliczeń planowanej trasy. Mapy o skali od 1: do 1: są to mapy drogowe i brzegowe i przeznaczone są do prowadzenia nawigacji w pobliżu brzegów oraz na wodach wewnętrznych. Skala map od 1: do 1: to mapy podejściowe i plany portów.

4 2. GŁĘBOKOŚCI Na polskich mapach głębokości i wysokości podawane są w metrach i odniesione do średniego poziomu morza. Wysokości bezwzględne przedstawione są cyframi pionowymi ,a głębokości cyframi pochyłymi. Cyfry w nawiasach informują o głębokościach nad obiektami lub przeszkodami podwodnymi w odniesieniu do średniego stanu morza. 3.RÓWNOLEŻNIK PODSTAWOWY Najczęściej przechodzi przez środek arkusza . Jeżeli objecie całego arkusza wymaga pokrycia kilkoma arkuszami map w tej samej skali to równoleżnik podstawowy przechodzi przez środek rejonu . Umożliwia to łączenie map na styk lub na zakładkę . Skala mapy jest zawsze odniesiona do równoleżnika podstawowego danej mapy. DEKLINACJA NAWIGACYJNA-mapy brzegowe i drogowe zawierają wartość deklinacji na określony rok oraz wielkości tej zmiany w ciągu roku. W rejonach zaburzeń magnetycznych , umieszczone są stosowne napisy . np Obszar zaburzeń magnetycznych . .

5 4. UAKTUALNIENIE Najczęściej stosowaną metodą , jest zapoznanie się z „Wiadomościami Żeglarskimi” wydawanymi przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Tygodnik ten zawiera informacje o zmianach w oznakowaniu nawigacyjnym (wystawienie lub zdjęcie pław , zmiany w charakterystyce świateł, o aktualnej sytuacji wrakowej i rejonach zamkniętych.) Przy każdej wiadomości z treści której wynika konieczność naniesienia poprawki są podane numery map lub wydawnictwo nawigacyjne których ta zmiana dotyczy. Wersja elektroniczna „Wiadomości Żeglarskich „ jest udostępniona w wersji elektronicznej na stronie PRZYRZĄDY NAWIGACYJNE Kompas-jest to urządzenie które pozwala na odczyt kierunku w którym płynie jacht. Kompas …….zazwyczaj wyłącznie do utrzymania kursu przez sternika. Należy pamiętać , że miejsce zamontowania kompasu musi być dobrane starannie ale zawsze istnieje ryzyko ,że jego wskazania zostaną zakłócone metalowymi Przedmiotami, które zmieniają jego wskazania. W celu prawidłowego określenia kursu powinniśmy mieć stale pod ręką tabelę dewiacji kompasu.

6 LOG LOG jest to urządzenie służące do pomiaru prędkości jachtu w węzłach i przebytej drogi. Na początku sezonu powinna zostać przeprowadzona kalibracja Logu na tzw. mili pomiarowej. Chodzi o tzw. współczynnik korekcyjny Logu. Dopiero mając znane wskazania Logu możemy się tymi wartościami posługiwać w nawigacji. 5.DOBÓR MAP NA REJS Dobierając potrzebne mapy musimy skorzystać z katalogu map nr.552. Niezbędna nam jest również publikacja. „ Znaki i skróty stosowane na mapach morskich nr.551” Z katalogu map morskich dobieramy następujące mapy niezbędne do realizacji naszego rejsu 151,152,153,154 ,jako mapy dodatkowe nr.73,39. 6. POZOSTAŁE PUBLIKACJE Publikacja kluczową którą musi posiadać nawigator jest „ Locja” w naszym rejsie jest to „Locja Bałtyku- Wybrzeże Polskie” nr.502. Publikacja ta zawiera informacje , których nie można przedstawić na mapach, a które są niezbędne dla bezpieczeństwa naszego rejsu. Treść tych informacji jest przedstawiona w trzech częściach:

7 Spis Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych nr.521 tom I
-wiadomości ogólne (przepisy i znaki) -warunki naturalne (tabele wiatrów itd.) -wybrzeża i porty. Spis Świateł i Sygnałów Nawigacyjnych nr.521 tom I Publikacja ta zawiera informacje o charakterystyce świateł i znakach nawigacyjnych, ich zmianach oraz wyposażeniu w urządzenia świetlne. Spis Radiostacji Nautycznych Publikacja zawiera informacje o szczegółach i rozmieszczonych na wodzie urządzeniach radionawigacyjnych oraz urządzeniach radiokomunikacyjnych, w zakresie ich wykorzystania dla potrzeb bezpieczeństwa żeglugi. Z publikacji tej dowiemy się na których kanałach pracują bosmanaty i kapitanaty portów przed wejściem do których zobowiązani jesteśmy zgłosić swoje wejście , lub wyjście . Tam tez możemy otrzymać najświeższe informacje na temat prognozy pogody , aktualnej sytuacji panującej w porcie , wejście lub wyjście dużego statku, prace podwodne itd. Z bosmanatów portów otrzymamy również informacje dotyczące obszarów zamkniętych lub czasowo zamkniętych dla żeglugi.

8 KOMUNIKATY O POGODZIE Biuro Prognoz Morskiego Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGM) w Gdyni i Szczecinie opracowuje i przekazuje następujące rodzaje komunikatów o pogodzie . -Komunikat dla żeglugi morskiej na obszarze całego Bałtyku -Komunikat dla rybołówstwa na obszar południowego i południowo- wschodniego Bałtyku i polskiej strefy brzegowej oraz z Zatoką Gdańską, Pomorską i Zalewem Wiślanym -Komunikat dla zespołu portowego Gdańsk – Gdynia. Biuro Prognoz Regionalnych w Szczecinie. Komunikat dla Zalewu Szczecińskiego i zespołu portowego Szczecin- Świnoujście - Witowo Radio

9 LOGISTYKA II Obowiązek naniesienia pomocy
Każdy kapitan jest obowiązany przyjść z pomocą każdej osobie , nawet wrogiej znajdującej się na morzu w niebezpieczeństwie życia, jeżeli może to uczynić bez poważnego niebezpieczeństwa dla własnego statku , swojej załogi i swoich pasażerów. ( Art.11 Konwencji Brukselskiej 1910r.) LOGISTYKA Bardzo ważną sprawą , którą należy brać pod uwagę planując logistyczne zabezpieczenia rejsu jest możliwość tankowania paliwa. Znając autonomiczność naszej łodzi będziemy wiedzieć ile godzin możemy bezpiecznie przebywać na morzu, bez potrzeby tankowania. Problem tankowania jest bardzo istotnym ponieważ na dzień dzisiejszy mamy dostępne stacje paliwowe dostosowane do tankowania łodzi motorowych w następujących portach: Gdańsk –obok mariny, stacja pływająca -Gdynia- marina- stacja czynna od 1.05 do 30.09 -Puck –marina sportowa – stacja czynna od 1.05 do Łeba – marina – czynna

10 Istnieje możliwość zatankowania oleju napędowego z pływającej barki we
Władysławowie. W pozostałych portach musimy zamawiać paliwo np. ze stacji benzynowej w cysternie co jest i kłopotliwe i znacznie droższe .Stacje paliwowe Na Bornholmie są w każdym porcie. ZAKOŃCZENIE Zdaję sobie sprawę, że każdy kapitan prowadzący rejs ma wypracowany swój pogląd na jego przygotowanie. Należy jednak pamiętać ,że morze nie toleruje słabych … wymaga pokory i ciągłej nauki.


Pobierz ppt "I. PLAN REJSU- tzn. Jakie porty i w jakim czasie chcemy odwiedzić:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google