Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEPISY Przepisy żeglugowe obowiązujące na śródlądowych drogach wodnych odnoszące się do żeglugi jachtowej: 1- prawo drogi, 2- sygnały wzrokowe i dźwiękowe,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEPISY Przepisy żeglugowe obowiązujące na śródlądowych drogach wodnych odnoszące się do żeglugi jachtowej: 1- prawo drogi, 2- sygnały wzrokowe i dźwiękowe,"— Zapis prezentacji:

1 PRZEPISY Przepisy żeglugowe obowiązujące na śródlądowych drogach wodnych odnoszące się do żeglugi jachtowej: 1- prawo drogi, 2- sygnały wzrokowe i dźwiękowe, 3- sygnały wzywania pomocy, 4- znaki żeglugowe, 5- wypadki i awarie - zasady postępowania, 6- elementarne wiadomości o przepisach obowiązujących na wodach morskich, przepisy portowe, 7- etykieta jachtowa – zasady zachowania się na jachcie i obyczaje żeglarskie.

2 IGNORANTIA IURIS NOCET
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz.U. nr 212, poz z 2003 r). Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 9 czerwca 2006 r w sprawie uprawiania żeglarstwa.

3 WYMOGI UKOŃCZONE 12 LAT; UKOŃCZONE SZKOLENIE; ZDANY EGZAMIN
UPRAWNIENIA 1) Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych 2) Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości do 8,5 m po wodach morskich do 2 Mm od brzegu w dzień. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą realizować uprawnienia pod nadzorem osoby pełnoletniej.

4 PRAWO DROGI

5 Prawo drogi ma jacht żeglujący prawym halsem (wiatr wieje w prawą burtę). Oznacza to, że musi utrzymać kurs i prędkość. Jacht ustępujący musi odpaść, zwolnić lub zrobić zwrot na wiatr.

6 Prawo drogi ma jacht zawietrzny
Prawo drogi ma jacht zawietrzny. Przy wyprzedzaniu jacht wyprzedzający nie może zasłonić wyprzedzanemu wiatru. Gdy jachty są na tym samym halsie i są w kryciu, jacht nawietrzny A musi ustępować jachtowi zawietrznemu B

7 Jachty na tym samym halsie, gdy nie ma krycia jacht swobodny z tyłu B musi ustępować jachtowi swobodnemu z przodu A. A może zarówno ostrzyć jak i odpadać.

8 1-światło widoczne dookoła widnokręgu światlo burtowe lewe 112,2 3-światlo burtowe prawe 112,2 4-swiatlo masztowe swiatlo holowania 135

9 Oświetlenie obowiązkowe statku nie przekraczającego 7m
Oświetlenie obowiązkowe statku nie przekraczającego 7m. długości, bez napędu mechanicznego ani żaglowego.

10 Oświetlenie statku o napędzie mechanicznym

11 Oświetlenie statku żaglowego

12 Oświetlenie jachtu płynącego na żaglach i silniku

13 Oświetlenie i oznakowanie statku z niebezpiecznym ładunkiem

14

15 SYGNAŁY WZYWANIA POMOCY
1. Powolne podnoszenie i opuszczanie ramion. 2. Kula i flaga na maszcie. 3.Czerwona rakieta spadochronowa. 4Płomień na jachcie. 5.Czerwone gwiazdy. 6. Zataczanie kręgów czerwonym światłem. 7. S.O.S

16 GMDSS

17 Postępowanie po zderzeniu z innym jachtem
Zasady postępowania w razie wypadku i awarii. ratowanie załogi i ograniczenie rozmiarów szkód, zabezpieczenie roszczeń wobec osób trzecich, zawiadomienie policji (w przypadku: śmierci, uszkodzenia ciała, zatonięcia statku, znacznej szkody materialnej, uszkodzenia budowli wodnej lub innych urządzeń na drodze wodnej) zawiadomienie organu administracji żeglugowej (np. Inspektorat Żeglugi Śródlądowej), zawiadomienie ubezpieczyciela,

18 WIADOMOŚCI O PRZEPISACH OBOWIĄZUJĄCYCH NA MORZU

19

20 Oznakowanie obszaru wodnego systemu IALA
                                                                                                                                                       

21 ETYKIETA JACHTOWA Zakaz gwizdania na jachtach.
Dowodzący jachtem rozpoczyna posiłek. Kapitan pierwszy schodzi na ląd. Dowodzący jachtem ostatni opuszcza go przy tonięciu. Polecenia wydane przez osobę dowodzącą lub jej pomocnika można dyskutować ale po ich wykonaniu. Nie wystawiać rąk za burtę. Nie wchodzić na obcy jacht bez pytania. Dbać o wygląd jachtu. W razie cumowania do innych jachtów przechodzić na ląd po nich od strony dziobu. Zakładać liny na zajętym polerze pod obcymi linami. W czasie przybijania do portu należy być ubranym a maszt podniesiony.

22 Etykieta flagowa Banderę stawiamy o 8 rano. Banderę opuszczamy przy zachodzie słońca. Salutowanie statkom wojennym. Różnica między banderą a flagą ?

23 GALA FLAGOWA


Pobierz ppt "PRZEPISY Przepisy żeglugowe obowiązujące na śródlądowych drogach wodnych odnoszące się do żeglugi jachtowej: 1- prawo drogi, 2- sygnały wzrokowe i dźwiękowe,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google