Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1253 Sebastian Dawid Instruktor motorowodny PZMWiNW nr 1253 Do użytku wew. WOPR-OS. Materiał może być używany przez inne jednostki po pisemnym upoważnieniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1253 Sebastian Dawid Instruktor motorowodny PZMWiNW nr 1253 Do użytku wew. WOPR-OS. Materiał może być używany przez inne jednostki po pisemnym upoważnieniu."— Zapis prezentacji:

1 1253 Sebastian Dawid Instruktor motorowodny PZMWiNW nr 1253 Do użytku wew. WOPR-OS. Materiał może być używany przez inne jednostki po pisemnym upoważnieniu. SYSTEM IALA Oznakowanie morskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe WOPR-OS OSTROŁEKA

2 Podstawowe definicje. Plan wykładu. Obowiązki kapitana, załogi i pasażerów. Prawo drogi. Opis znaków bocznych w regionie A. Opis znaków bocznych w regionie B. Znak odosobnionego niebezpieczeństwa. Znak bezpiecznej wody. Znaki specjalne. Nowe niebezpieczeństwa.

3 Podstawowe definicje

4 Podstawowe definicje. Statek – oznacza statek żeglugi śródlądowej, w tym mały statek lub prom, a także urządzenie pływające i statek morski. Statek o napędzie mechanicznym - statek wprowadzany w ruch przez mechaniczne urządzenie napędowe, z wyjątkiem statków, których mechaniczne urządzenie napędowe jest używane wyłącznie do małych przemieszczeń, w szczególności w portach lub miejscach załadunku i wyładunku, albo do zwiększenia sterowności statków podczas ich pchania albo holowania, Statek żaglowy - statek poruszający się wyłącznie za pomocą żagli; statek poruszający się równocześnie za pomocą żagli i mechanicznego urządzenia napędowego uznawany jest za statek o napędzie mechanicznym,

5 Podstawowe definicje. Maty statek - statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 20 m; do małych statków nie zalicza się, niezależnie od ich wymiarów, statków dopuszczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów, promów oraz statków przystosowanych do prowadzenia zestawów holowanych, pchanych lub sprzężonych, o ile takie zestawy nie składają się z małych statków, Prom - statek zakwalifikowany przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej jako prom i służący do przewozu osób i ładunków w poprzek drogi wodnej, Statek pasażerski – statek przystosowany do przewozu więcej niż 12 osób,

6 Zestaw holowany - formację składającą się z jednego lub więcej statków, obiektów pływających lub scalonych materiałów pływających, holowanych przez jeden (lub więcej) statek o napędzie mechanicznym, zwany holownikiem, Zestaw pchany - sztywno lub elastycznie połączoną formację, składającą się ze statków, z których przynajmniej jeden znajduje się przed statkiem o napędzie mechanicznym, zapewniającym poruszanie się zestawu, zwanym pchaczem, Zestaw sprzężony - formację składającą się ze statków połączonych burtami, z których żaden nie znajduje się przed statkiem o napędzie mechanicznym, prowadzącym formację, Podstawowe definicje.

7 Noc - okres między zachodem i wschodem słońca, Dzień - okres między wschodem i zachodem słońca, Głębokość tranzytowa - najmniejszą głębokość szlaku żeglownego określonego odcinka drogi wodnej, Podstawowe definicje.

8 Obowiązki kapitana, załogi i pasażerów.

9 Obowiązki kapitana i załogi. Obowiązki kapitana. Obowiązki załogi. Obowiązki pasażerów.

10 PRAWO DROGI !!!

11 Znaki kardynalne. Na drogach wodnych obowiązuje prawo stronny ruch statków. Przepisy definiują wiele rodzajów statków, które muszą przestrzegać odpowiednio przepisy względem siebie. Jacht motorowodny, poruszający się z szybkością większą niż 40km/h Jacht motorowodny, poruszający się z szybkością większą niż 40km/h powinien pozostawić innym jachtom akwen zapewniający im możliwość zachowania kursu oraz swobodnego manewrowania. Jacht o napędzie mechanicznym ustępuje drogi Jacht o napędzie mechanicznym ustępuje drogi: statkom żeglugi śródlądowej (barki, kutry, pchacze, promy, statki pasażerskie) statkom z pierwszeństwem przejścia, jachtom żeglownym, kajakom, rowerom wodnym- czyli środkom pływającym o gorszej zdolności manewrowości.

12 Znaki kardynalne. Statek w drodze- Statek w drodze- oznacza,

13 Znak odosobnionego niebezpieczeństwa. Wschodni znak kardynalny.

14 Znak bezpiecznej wody. Wschodni znak kardynalny.

15 Znaki specjalne. Wschodni znak kardynalny.

16


Pobierz ppt "1253 Sebastian Dawid Instruktor motorowodny PZMWiNW nr 1253 Do użytku wew. WOPR-OS. Materiał może być używany przez inne jednostki po pisemnym upoważnieniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google