Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Morze Bałtyckie SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA. Warunki życia w Morzu Bałtyckim Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Morze Bałtyckie SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA. Warunki życia w Morzu Bałtyckim Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron."— Zapis prezentacji:

1 Morze Bałtyckie SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA

2 Warunki życia w Morzu Bałtyckim Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron jest otoczone lądem. Jest zaliczany do mórz płytkich- jego średnia głębokość wynosi 53m, największa zaś 459m. Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron jest otoczone lądem. Jest zaliczany do mórz płytkich- jego średnia głębokość wynosi 53m, największa zaś 459m.

3 Morze Bałtyckie jako słonawe Morze Bałtyckie jest bardzo słabo zasolone. Średnia zawartość soli jest w nim kilkakrotnie niższa niż w innych morzach. Wynika to z : - Dopływu znacznej ilości wód słodkich - Niewielkiego napływu wód słonych z Morza Północnego.

4 Zasolenie Ba ł tyku

5 Życie w Morzu Bałtyckim Morze Bałtyckie jest jedynym na Ziemi morzem, w którym występują zarówno organizmy słonowodne jak i słodkowodne. W jego zachodniej, bardziej zasolone części przeważają rośliny słonowodne, we wschodniej zaś glony i rośliny słodkowodne, czyli takie jakie żyją w rzekach i jeziorach. Morze Bałtyckie jest jedynym na Ziemi morzem, w którym występują zarówno organizmy słonowodne jak i słodkowodne. W jego zachodniej, bardziej zasolone części przeważają rośliny słonowodne, we wschodniej zaś glony i rośliny słodkowodne, czyli takie jakie żyją w rzekach i jeziorach.

6 Podwodny świat morskich glonów Glony to duża i bardzo różnorodna grupa samożywnych organizmów związanych głównie ze środowiskiem wodnym. Wiele gatunków to glony wielokomórkowe, których wielkość sięga nawet 100 m. Ich ciało nazywamy plechą. Glony to duża i bardzo różnorodna grupa samożywnych organizmów związanych głównie ze środowiskiem wodnym. Wiele gatunków to glony wielokomórkowe, których wielkość sięga nawet 100 m. Ich ciało nazywamy plechą.

7 Przyk ł ady glonów Krasnorosty Krasnorosty Zielenice Zielenice Brunatnice Brunatnice

8 Budowa glonu

9 Pogoda nad morzem Bryza morska nazywana też dzienną wieje znad morza w kierunku lądu. Bryza lądowa nazywana też nocną, wieje z lądu w kierunku morza. Bryza morska nazywana też dzienną wieje znad morza w kierunku lądu. Bryza lądowa nazywana też nocną, wieje z lądu w kierunku morza.

10 Największe miasta Największymi miastami pobrzeży są Gdańsk i Szczecin. W wielu miastach pobrzeży znajdują się porty rybackie.

11 Inne miasta pobrze ż a Władysławowo Władysławowo Sopot Sopot Gdynia Gdynia Kołobrzeg Kołobrzeg Jastrzębia Góra Jastrzębia Góra

12 Dziękujemy za uwagę! AUTORZY : NATALIA SMOLEŃ, DOMINIKA DOBRANOWSKA, MACIEJ CZAPLAK. ŹRÓDŁA : PODRĘCZNIK DO KLASY V TAJEMNICE PRZYRODY V


Pobierz ppt "Morze Bałtyckie SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA. Warunki życia w Morzu Bałtyckim Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron."

Podobne prezentacje


Reklamy Google