Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA"— Zapis prezentacji:

1 SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA
Morze Bałtyckie SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA

2 Warunki życia w Morzu Bałtyckim
Bałtyk jest przykładem morza śródziemnego, gdyż prawie ze wszystkich stron jest otoczone lądem. Jest zaliczany do mórz płytkich- jego średnia głębokość wynosi 53m, największa zaś 459m.

3 Morze Bałtyckie jako słonawe
Morze Bałtyckie jest bardzo słabo zasolone. Średnia zawartość soli jest w nim kilkakrotnie niższa niż w innych morzach. Wynika to z : Dopływu znacznej ilości wód słodkich Niewielkiego napływu wód słonych z Morza Północnego.

4 Zasolenie Bałtyku

5 Życie w Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie jest jedynym na Ziemi morzem, w którym występują zarówno organizmy słonowodne jak i słodkowodne. W jego zachodniej, bardziej zasolone części przeważają rośliny słonowodne, we wschodniej zaś glony i rośliny słodkowodne, czyli takie jakie żyją w rzekach i jeziorach.

6 Podwodny świat morskich glonów
Glony to duża i bardzo różnorodna grupa samożywnych organizmów związanych głównie ze środowiskiem wodnym. Wiele gatunków to glony wielokomórkowe, których wielkość sięga nawet m. Ich ciało nazywamy plechą.

7 Krasnorosty Zielenice Brunatnice
Przykłady glonów Krasnorosty Zielenice Brunatnice

8 Budowa glonu

9 Pogoda nad morzem Bryza morska nazywana też dzienną wieje znad morza w kierunku lądu. Bryza lądowa nazywana też nocną, wieje z lądu w kierunku morza.

10 Największe miasta Największymi miastami pobrzeży są Gdańsk i Szczecin. W wielu miastach pobrzeży znajdują się porty rybackie.

11 Władysławowo Sopot Gdynia Kołobrzeg Jastrzębia Góra
Inne miasta pobrzeża Władysławowo Sopot Gdynia Kołobrzeg Jastrzębia Góra

12 Dziękujemy za uwagę! AUTORZY : NATALIA SMOLEŃ, DOMINIKA DOBRANOWSKA, MACIEJ CZAPLAK. ŹRÓDŁA : PODRĘCZNIK DO KLASY V „TAJEMNICE PRZYRODY V”


Pobierz ppt "SŁONOWODNE ŚRODOWISKO ŻYCIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google