Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KULTURA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KULTURA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO"— Zapis prezentacji:

1 KULTURA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO

2 PRZEMIANY W MODZIE

3 ROZWÓJ TECHNIKI Stany Zjednoczone Kraje europejskie
* rynek sprzętów gospodarstwa domowego * lodówki * odkurzacze * pralki * radia * telefony Kraje europejskie * dostęp do prądu * motoryzacja

4 Czerwiec 1919 – odbył się pierwszy lot przez Ocean Atlantycki bez międzylądowania.
Charles Lindbergh

5 KULTURA MASOWA Po I wojnie światowej dzięki rozwojowi środków masowego przekazu, takich jak prasa, radio czy kino, zaczęła się tworzyć adresowana do licznej grupy odbiorców KULTURA MASOWA. Wraz z wprowadzeniem powszechnego obowiązku nauki czytania i pisania wzrosło znaczenie prasy. Gazety ukazywały się nawet dwa razy dziennie. W tym czasie ważnym źródłem informacji stało się radio. Największą liczbę słuchaczy przy odbiornikach gromadziły serwisy informacyjne, słuchowiska, programy muzyczne oraz relacje sportowe. Zaczęły również powstawać reklamy.

6 Filmy animowane zaczęły powstawać w latach 20. XX w .
SZTUKA FILMOWA „Brzdąc” z To jeden z najsłynniejszych filmów Charliego Chaplina. King Kong, czyli gigantyczna małpa z filmu Meriana C. Coopera z 1933 Filmy animowane zaczęły powstawać w latach 20. XX w .

7 KINO TOTALITARNE „Olimpiada” – była drugim najważniejszym dziełem Leni Riefenstahl. Nakręcony podczas olimpiady w Berlinie w 1936 film dokumentalny zawierał wiele niespotykanych dotąd rozwiązań w dziedzinie realizacji filmowej. Masakra na schodach w Odessie - jest jedną z najbardziej znanych scen z filmu „Pancernik Potiomkin” Siergieja Eisensteina.

8 ARCHITEKTURA MODERNISTYCZNA
Budynek Bauhausu w Dessau w Niemczech powstał w 1926 r. Chrysler Building w Nowym Jorku- jest jednym z najoryginalniejszych drapaczy chmur. Pałac Cywilizacji Włoskiej w Rzymie

9 Kierunki filozoficzne w latach 30. XX w.
* Katastrofizm * egzystencjalizm * ekspresjonizm * abstrakcjonizm * kubizm * dadaizm * surrealizm * futuryzm

10 Magdalena Knuth Kl. 1 C Bibliografia : Poznać przeszłość. Wiek XX (podręcznik do historii) zdjęcia -> google (grafika)


Pobierz ppt "KULTURA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google