Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny."— Zapis prezentacji:

1 MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny

2 ZSEE czyli Elektrośmieci – to wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, które działały kiedyś na prąd lub na baterie.

3 Są to na przykład: zepsute lodówki, odkurzacze, miksery, stare telewizory i komputery

4 Są to także zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne, niepotrzebne stare telefony komórkowe, zabawki elektryczne, radia i gry elektroniczne.

5 Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika razem z innymi śmieciami. Mówi o tym specjalny symbol umieszczany na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Elektrośmieci zawierają w swoich mechanizmach szkodliwe substancje. Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, które zanieczyszczają środowisko.

6 CO DZIEJE SIĘ Z ELEKTREOŚMIECIAMI ?

7 W punktach zbierania elektrośmieci są odpowiednio segregowane i przechowywane w dużych kontenerach i pojemnikach.Następnie są transportowane do zakładuprzetwarzania, gdzie w bezpiecznych warunkach są rozbierane na części. Szkodliwe substancje są neutralizowane, a przydatne i cenne surowce odzyskiwane. Następnie recykler, np. huta, ponownie wszystko przetwarza i wykorzystuje do produkcji kolejnych nowych urządzeń i elementów.

8 Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne z przetworzonymi produktami wtórnymi. Zużyty stary telefon komórkowy – złoto i saksofon Zużyta lodówka – klapki japonki do chodzenia, miksery kuchenne (części plastikowe) Zużyta pralka – miska żaroodporna Zużyty telewizor – drogi do jeżdżenia (szkło kineskopowe to utwardzacz dróg) Zużyta świetlówka – to 90% innej świetlówki,

9

10 5 zasad postępowania z ZSEE 1. Nie wyrzucaj ZSEE (grozi za to kara pieniężna) 2. Oddawaj ZSEE do punktu zbierania w twojej gminie, miejscowości 3. Nie demontuj ZSEE sam (zrobią to doświadczeni technicy) 4. Nie chomikuj 5. Oszczędzaj energię i surowce.


Pobierz ppt "MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Ogólnopolski program edukacyjny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google