Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uważam, że takie obiekty jak kościół Matki Boskiej Loretańskiej powinny być odrestaurowane, by ludzie chętnie wchodzili i zwiedzali go, a równocześnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uważam, że takie obiekty jak kościół Matki Boskiej Loretańskiej powinny być odrestaurowane, by ludzie chętnie wchodzili i zwiedzali go, a równocześnie."— Zapis prezentacji:

1 Uważam, że takie obiekty jak kościół Matki Boskiej Loretańskiej powinny być odrestaurowane, by ludzie chętnie wchodzili i zwiedzali go, a równocześnie podziwiali dzieła dawnych architektów. Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej jest jedynym ocalałym na prawym brzegu Wisły zabytkiem z epoki Wazów. Jej historia sięga 1617 roku, kiedy to ordynariusz diecezji płockiej biskup Firlej dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół i klasztor ojców bernardynów. W podniosłej uroczystości uczestniczył król Zygmunt III Waza. Sama kaplica została wybudowana w latach 40-tych XVII wieku. Kościół i klasztor uległy częściowemu zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego, a w 1811 roku zostały rozebrane pod fortyfikacje napoleońskie. Ocalała jedynie kaplica Loretańska; król Władysław IV, nadając Pradze w 1648 roku prawa miejskie, polecił umieścić jej wizerunek w herbie nowego miasta. Kościół Matki Boskiej Loretańskiej

2 To jeden z najcenniejszych zabytków Pragi. Zbudowany w latach 1824-1825 pełnił funkcję miejskiego Wydziału Mostowego, który zajmował się pobieraniem opłat za przejazd mostem. Klasycystyczny pałacyk z trójkątnym tympanonem wspartym na filarach i ozdobionym płaskorzeźbą zaprojektował Antonio Corazzi. Autorem płaskorzeźby, przedstawiającej Posejdona na rydwanie ciągniętym przez delfiny był Tomasz Accardi. W odrestaurowanym w latach 80-tych XX wieku budynku do dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Obiekt wpisany do rejestru zabytków w 1965 roku pod Nr 547. Gdybym była obcokrajowcem, który przyjedzie do naszego kraju, to chciałabym widzieć ładne oblicze tej Komory wodnej, by zachęcało do obejrzenia. Komora Wodna

3 Wybudowana w latach 1907-1923; trójnawowa - stanowi dzisiaj jedną z najokazalszych budowli sakralnych stolicy. Projektantami świątyni byli Łukasz Wolski i Hugo Kudera, a fundatorami Maria i Michał Radziwiłłowie. Jest wzorowana na rzymskiej bazylice św. Pawła. Wewnątrz znajdują się 24 granitowe kolumny, pierwotnie przeznaczone dla bazyliki w Rzymie, co podkreśla ścisły związek z pierwowzorem. Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego Uważam, że Bazylika jako jedna z najsłynniejszych obiektów na Pradze Północ, powinna być również jednym z najpiękniejszych obiektów w tej dzielnicy.

4 Gmach Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych bez wątpienia jest do dziś najwspanialszą budowlą publiczną na Pradze. Kamień węgielny pod jego budowę położono w 1928 roku. Zbudowany został wg projektu Mariana Palewicza w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu - rozbudowany z wysokimi dachami i kolumnadą dorycką. Monumentalny gmach stanął w miejscu, gdzie w latach 1862-1915 znajdował się Dworzec Petersburski. W środku budynku zachwycały wysokiej klasy wnętrza w stylu art deco. W 1945 roku między lutym a lipcem budynek był siedzibą Krajowej Rady Narodowej i Rządu Tymczasowego. Obiekt wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku pod Nr 1311. Gmach Kolejowy Uważam, że wygląd gmachu kolejowego w kształcie pociągu byłby bardziej interesujący niż stary, poniszczony budynek. np. żeby na elewacji budynku był przedstawiony najnowszy model pociągu wykonany przez wybitnych malarzy.

5 Kompleks zabudowań z czerwonej cegły o charakterystycznej (pseudośredniowiecznej) sylwetce powstał w miejscu, gdzie w latach 1770-1889 stały rogatki ząbkowskie. Nowoczesną na owe czasy Fabrykę Oczyszczania Spirytusu zbudowano w 1897 roku; w okresie międzywojennym zatrudniała ponad 400 pracowników; dziś stanowi ciekawy zabytek budownictwa przemysłowego. W związku ze zmniejszeniem produkcji zakład udostępnia pomieszczenia na pracownie, studia i galerie artystyczne oraz off-owe spektakle teatralne. Obiekt wpisany do rejestru zabytków w 1988 roku pod nr 1320. Zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" Uważam, że Koneser powinien być chociażby odremontowany oraz podciągnięty do zabytków Warszawy.

6 Charakterystyczna sylwetka tego kościoła góruje nad całą prawobrzeżną Warszawą i jest widoczna z lewego brzegu Wisły. Świątynię zbudowano w latach 1888-1904 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Fundatorką była m.in. hrabina Augustyna Potocka. Kościół zbudowano w stylu neogotyckim z dwiema wieżami i trzema nawami, z elewacją z surowej czerwonej cegły. Forma i układ przestrzenny nawiązują do tzw. gotyku mazowieckiego. Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Wiem o tym i ogromnie się cieszę, że już trwają prace remontowe nad tą katedrą, ponieważ uczęszczam do tej katedry oraz bardzo podoba mi się jej styl wykonania.

7 Wykonała: Justyna Kaczmarek kl. II gp. Gimnazjum Sportowe nr 57 w Warszawie Opiekun: Agata Gumkowska


Pobierz ppt "Uważam, że takie obiekty jak kościół Matki Boskiej Loretańskiej powinny być odrestaurowane, by ludzie chętnie wchodzili i zwiedzali go, a równocześnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google