Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Operacyjny Kapitał Ludzki"— Zapis prezentacji:

1 Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013
Projekt ,,ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE ” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Fundusz Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki Człowiek Najlepsza Inwestycja

2 Zespół Szkół w Wicku Gimnazjum w Wicku
ID grupy: 96/35_mp_g1 Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektu: ,, Płuca Polski i świata” Semestr: III Rok szkolny: 2010/2011

3 Szymon Podolak (operator sprzętu)
Członkowie naszej grupy: Opiekun grupy: Andrzej Bladoszewski Lider : Daria Rzepka Zastępca lidera: Angelika Manthey Kronikarz: Malwina Dudzik Członkowie: Kamila Dołżycka Paweł Król Kamil Popielarz Daniel Woszczyna Daria Rzepka Karolina Boyke Maciej Gryckiewicz Robert Piotrowski (operator sprzętu) Szymon Podolak (operator sprzętu)

4 ,, Płuca Polski i świata ”

5 Skład powietrza Azot - N2 (78,1 %) Tlen - O2 (20,9 %)
Argon – Ar (0.9 %) Dwutlenek węgla - CO2 (0,03 %) Para wodna - H2O (zmienne od 1 % do 5%)

6 Gazy niebezpieczne Tlenek węgla – CO Metan –CH4 Podtlenek azotu - N2O
Dwutlenek azotu - NO2 Pary kwasu azotowego-HNO3 Dwutlenek siarki- SO2 Siarczek karbonylu- COS Siarkowodór - H2S

7 Różnica między powietrzem wdychanym a wydychanym
Skład powietrza wdychanego tlen - ok. 21%; azot - ok. 78%; argon i inne gazy - ok. 1%. Skład powietrza wydychanego tlen - ok. 17%; dwutlenek węgla - ok. 4%; azot - ok. 78%; argon i inne gazy - ok. 1%.

8 Wpływ wycinania lasów deszczowych na klimat
Rośliny podczas wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla. Wycinanie lasów powoduje zmniejszenie ilości zwierząt, ponieważ w ten sposób zabiera im się środowisko do życia. Wskutek wycinania lasów gleba jest pozbawiona korzeni i drzew, które wchłaniają nadmiar wody. W miejscach tych występuje erozja gleb oraz powodzie. Tempo wycinania lasów na świecie: 1 hektar na sekundę 860 km2 dziennie 300 tysięcy km2 rocznie: to prawie cały obszar Polski!!!

9 Skutki pożarów lasów Niszczenie gleby Straty mienia Zagrożenie zdrowia
Podczas pożaru powstaje CO2, który ma zły wpływ na klimat

10 Amazonia – płuca świata

11

12

13 Wymiana gazowa u ludzi Z powietrza wciągniętego do wnętrza pęcherzyków płucnych tlen przechodzi do naczyń włosowatych, a dwutlenek węgla, przetransportowany przez krew, w odwrotnym kierunku, do wnętrza pęcherzyka płucnego, a następnie do oskrzeli, tchawicy, krtani - na zewnątrz.

14 Wymiana gazowa u płazów
Wymiana gazowa u płazów, odbywa się za pomocą workowatych płuc oraz przez całą powierzchnię skóry. Pobieranie powietrza odbywa się na zasadzie ,, łykania’’ . Powietrze dostaje się przez nozdrza do jamy gębowo – gardzielowej . Żaby nie mają żeber , nie mają więc klatki piersiowej , która u innych kręgowców lądowych odgrywa istotną rolę w pobieraniu i wydalaniu gazów . Wymiana gazowa za pomocą płuc nie zapewnia żabie wystarczającej ilości tlenu , toteż ogromną rolę odgrywa u niej oddychanie przez skórę .

15 Wymiana gazowa u ptaków
Płuca ptaków są silnie rozwinięte, mają one kształt gąbczastych ciał. Zbudowane są z dużej liczby splątanych, cienkich rurek – odgałęzień oskrzeli. Worki powietrzne (właściwe dla ptaków twory, które przenikają całe ich ciało) nie biorą bezpośredniego udziału w oddychaniu. Ich obecność umożliwia tak zwane podwójne oddychanie. Polega ono na tym, że w czasie wdechu tylko część powietrza zostaje odtleniona w płucach. Dalej powietrze dostaje się do worków przednich. W tym samym czasie pozostała ilość powietrza zostaje zmagazynowana w workach tylnych. Zostaje ono odtlenione przy przechodzeniu przez płuca w czasie wydechu.

16 Wymiana gazowa u gadów Gady są zwierzętami, u których wymiana gazowa następuje tylko w płucach. Skóra pokryta zrogowaciałym naskórkiem jest nieprzenikliwa dla gazów, niezależnie od tego, czy zwierzę prowadzi lądowy czy wodny tryb życia. Oddychanie dokonywane jest przy udziale mocnych skurczów mięśni tułowia, które powodują ssanie. Skurcze mięśni międzyżebrowych podnoszą żebra, a objętość jamy ciała, w której znajdują się płuca, zwiększa się. Przy rozszerzaniu tej jamy powietrze zostaje wessane do płuc, z w czasie opadania żeber zmniejsza się jama i powietrze zostaje wypędzone na zewnątrz. Wdech i wydech powietrza kontrolowany jest przez specjalne ośrodki nerwowe.

17 Oddychanie u roślin Głównym narządem odpowiedzialnym za wymianę gazową u roślin są aparaty szparkowe których najwięcej jest w liściu. Pobierają one dwutlenek węgla. Aparaty szparkowe wydalają niepotrzebny roślinie tlen.

18 Wyniki naszej ankiety

19

20

21

22

23

24

25 Czym są kwaśne deszcze ? Kwaśne deszcze powstają na skutek mieszania się tlenków z wodą(np. tlenku siarki z wodą)

26 Skutki kwaśnych deszczów
Niszczenie betonowych pomników Uszkodzenia liści i igieł drzew Zakwaszanie gleby Zmniejszenie odporności na choroby i bakterie przez drzewa Zanieczyszczenia wód gruntowych, jezior i rzek

27 Efekt cieplarniany to ocieplanie się klimatu z powodu zwiększenia się emisji gazów cieplarnianych(np. dwutlenek węgla)

28 Skutki efektu cieplarnianego
Topnienia lodowców Zmiana klimatu Wymieranie gatunków roślin i zwierząt Gwałtowne zmiany pogody

29 Co to jest dziura ozonowa?
to zmniejszenie stężenia ozonu w atmosferze spowodowane używaniem freonu przez człowieka.

30 Dziura ozonowa powoduje zwiększoną przenikliwość promieniowania UV przez naszą atmosferę.

31 Zielone płuca Polski

32 Zielone Płuca Polski są unikatowym obszarem,
który jest swoistym „towarem" eksportowym. JEGO CECHY TO : * niska gęstość zaludnienia ; * spokój i czyste powietrze; * unikatowa różnorodność systemu przyrodniczego; * atrakcyjne kompleksy lasów i jezior ; * możliwość obcowania z przyrodą; * bogactwo oraz różnorodność kultur i obyczajów; * dobra tradycyjna kuchnia; * rozwijająca się infrastruktura usługowa; * potencjał akademicki; * dobre warunki do produkcji zdrowej żywności i lokalizacji „czystego przemysłu".

33 Zielone płuca Polski w naszej wersji
Zielone płuca Polski w oryginale Zwycięzcami konkursu ekologicznego zostali: 1 miejsce- II A 2 miejsce- IIIC 3 miejsce- IC i IB

34

35 Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody

36 Nasza grupa na zajęciach przeprowadziła kilka doświadczeń.
NASZE DOŚWIADCZENIA Nasza grupa na zajęciach przeprowadziła kilka doświadczeń. Dotyczyły one: Pojemności naszych płuc Zawartości CO2 w powietrzu wydychanym

37 Doświadczenie 1 Mierzyliśmy obwód naszych klatek piersiowych przy wdechu i wydechu. U niektórych różnica pomiędzy wdechem a wydechem był imponująca a u innych wynosiła jedynie 5 centymetrów. Wyniki tego doświadczenia są następujące:

38 Pomiary obwodów klatek piersiowych
Podczas wydechu Podczas wdechu 80 cm – 85 cm Szymon 81 cm – 86 cm Robert 81 cm – 89 cm Maciek 87 cm – 92 cm Malwina 81 cm – 89 cm Paweł 83 cm – 89 cm Daria 91 cm – 95 cm Kamil 83 cm – 87 cm Kamila

39

40

41 Doświadczenie 2 Do tego doświadczenia potrzebne nam były:
5-litrowa butla z wodą Duża miska Gumowy wąż Do butli wlaliśmy wodę. Następnym krokiem było włożenie butli do miski bez wylania jej zawartości. Przez wąż włożony do butli każdy z nas wdmuchiwał powietrze. W tym doświadczeniu również otrzymywaliśmy wysokie wyniki. Jego wykonywanie przyniosła niektórym mnóstwo zabawy.

42

43 Doświadczenie 3 Miało ono udowodnić istnienie CO2 w wydychanym przez nas powietrzu. Potrzebny sprzęt: Woda wapienna Szklana rurka bądź zwykła słomka do napoi Po wdmuchaniu powietrza z naszych płuc woda mętniała.

44

45 Badania Porostów

46 Badania czystości powietrza za pomocą porostów pozwoliło na ocenienie stężenia zanieczyszczeń na terenie Wicka i Gdańska. Na podstawie tych badań stwierdziliśmy, że powietrze na terenie Wicka jest lekko zanieczyszczone. Rozwinęły się tutaj porosty listkowate, plechowate jak i te tworzące pustynię porostową. Brak porostów w Gdańsku mówi nam o wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Powodem tego jest wysoka emisja szkodliwych gazów.

47

48

49 W prezentacji wykorzystano materiały ze stron:
Wikipedia.pl Sciaga.pl Google.com (grafika)


Pobierz ppt "Program Operacyjny Kapitał Ludzki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google