Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Liście Piątnica, 9.11.2002 r..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Liście Piątnica, 9.11.2002 r.."— Zapis prezentacji:

1 Liście Piątnica, r.

2 Wiśnia Rodzaj z rodziny różowatych. Występuje ok. 45 gatunków w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Drzewa lub krzewy posiadają eliptyczne liście do 15 cm długości, zwykle opatrzone przylistkami. Wiśnia ma kwiaty białe lub różowe na długich szypułkach, pojedyncze lub zebrane w baldaszki. Owocem wiśni jest kulisty pestkowiec, zawierający okrągłą pestkę i soczysty, jadalny miąższ.

3 Grusza Rodzaj z rodziny różowatych. Występuje kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów pochodzących z Eurazji i północnej Afryki. Były bardzo dawno użytkowane, a potem uprawiane przez człowieka, stąd wiele odmian i typów. Występuje często w Polsce, choć pochodzi z południowej Europy. Niektóre odmiany pochodzą od gruszy śnieżnej, rosnącej dziko na Bałkanach. Odmiany europejskie są soczyste, miękkie, intensywnie pachnące.

4 Kasztanowiec Rodzaj z rodziny kasztanowcowatych. Występuje około 25 gatunków drzew i krzewów pochodzących ze strefy umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce często uprawiany jest jako drzewo parkowe i przyuliczne, szczególnie kasztanowiec zwyczajny zwany błędnie "kasztanem". Kasztanowiec to duże, ozdobne drzewo do 25 m wysokości, pięknie kwitnie w maju, a jesienią dostarcza nasion, zwanych "kasztanami", które mają zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym i chemicznym (zawierają dużo saponin, środków zmiękczających wodę). "Kasztany" są też masowo zbierane przez dzieci, a także na paszę dla zwierzyny leśnej. Rzadziej spotykane są czerwono kwitnące: kasztanowiec krwisty lub kasztanowiec czerwony.

5 Orzech włoski Najbardziej znana odmiana orzecha, pochodząca z Azji, od wieków uprawiana ze względu na jadalne nasiona zwane orzechami włoskimi, bardzo smacznymi i pożywnymi, stosowanymi w gospodarstwie domowym oraz w przemyśle spożywczym.

6 Leszczyna Krzewy i drzewa leszczyny należą do rodziny brzozowatych, występuje około 15 gatunków na obszarach umiarkowanych Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce dziko rośnie tylko leszczyna zwyczajna, duży krzew, ważny składnik lasów liściastych na niżu i w górach. Na Kaukazie i w Azji Mniejszej występuje drzewiasta leszczyna turecka, niekiedy sadzona jako drzewo ozdobne. Owoce leszczyny zwane orzechami laskowymi są bardzo smaczne i pożywne, zawierają około 60% tłuszczu, 15% białka, 7% cukru. Stosowane są w przemyśle spożywczym, cukierniczym, do otrzymywania oleju, używanego jako spożywczy i przemysłowy. Orzechy laskowe uzyskuje się poprzez zbieranie ze stanu dzikiego lub w większości, z leszczyn uprawianych na plantacjach, głównie z leszczyny pontyjskiej i leszczyny olbrzymiej. Największe uprawy znajdują się w południowej Europie, Turcji i USA. Formy leszczyny o barwnych liściach są często sadzone w parkach.

7 Jabłoń Rodzaj z rodziny różowatych, występuje około 30 gatunków drzew i krzewów w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jabłonie są to stare rośliny użytkowe i uprawne. Dostarczają smacznych owoców (jabłek) o dużej zawartości witamin, pektyn, cukrów i składników mineralnych. Posiadają twarde drewno, używane w tokarstwie. Jabłoń jest jedną z najważniejszych roślin owocowych świata (zwłaszcza dla stref umiarkowanych). W produkcji zajmuje drugie miejsce po owocach cytrusowych. Wyhodowano ponad 10 tys. odmian jabłoni. Współcześnie uprawiane szlachetne jabłonie, będące rezultatem krzyżowania różnych gatunków wyjściowych, łączone są w gatunek jabłoń domowa. Jabłoń rozmnaża się prawie wyłącznie przez oczkowanie i szczepienie. Jako podkładki stosuje się jabłoń dziką, występującą także rzadko w Polsce, jabłoń jagodową, pochodzącą z Azji Wschodniej, i jabłoń śliwolistną z Chin i Japonii. Wiele odmian jabłoni uprawia się jako drzewa ozdobne, zarówno ze względu na kwiaty, jak i barwne owoce.

8 Śliwa W Polsce rośnie dziko jedynie śliwa tarnina, ciernisty krzew pospolity w całym kraju z wyjątkiem wysokich gór. W uprawie najważniejsza jest śliwa domowa, nieznana w stanie dzikim, obecnie ponad 6 tys. odmian, które dzielone są na kilka grup, np.: lubaszki lub damaszki, mirabelki, renklody, węgierki. Klasyfikacja śliw jest bardzo skomplikowana i nie do końca wyjaśniona ze względu na bardzo dawne jej uprawianie. Owoce śliwy są spożywane na surowo oraz przerabiane na wiele sposobów, np.: na dżemy, powidła, kompoty, a także na alkohol (śliwowica). Częsta w uprawie jest też śliwa ałycza, czyli śliwa kaukaska pochodząca z Azji Mniejszej i Kaukazu, którą sadzi się jako drzewo ozdobne oraz na podkładki pod szlachetne odmiany śliw, morele i brzoskwinie.

9 Żadne z drzew nie ucierpiało podczas produkcji programu.
Koniec Zbigniew Danielewski Paweł Kamiński Bibliografia: Encyklopedia FOGRA 1998 Żadne z drzew nie ucierpiało podczas produkcji programu.


Pobierz ppt "Liście Piątnica, 9.11.2002 r.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google