Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JESIEŃ Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi. Perkoza wysyła za morze, a jeża usypia w norze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JESIEŃ Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi. Perkoza wysyła za morze, a jeża usypia w norze."— Zapis prezentacji:

1

2 JESIEŃ

3 Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi. Perkoza wysyła za morze, a jeża usypia w norze.

4 JESIEŃ Słońce nie grzeje już tak mocno, ale dni są jeszcze ciepłe. Nazywamy je złotą jesienią. Z owoców i warzyw robimy różne przetwory na zimę. Z drzew spadają kolorowe liście. Ogrody, pola, łąki i lasy stopniowo pustoszeją i cichną. Jesienne miesiące to: Wrzesień, Październik i Listopad. PIERWSZY DZIEŃ JESIENI 23 WRZESIEŃ

5 JESIENIĄ: W ogrodach trwa zbiór warzywwarzyw Sadownicy rozpoczynają zbiór owoców,owoców z których robione są rozmaite przetworyprzetwory Lasy pełne są grzybówgrzybów W parkach owocują drzewa, z których spadają różnokolorowedrzewa liście Zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, a ptaki przygotowują sięzapasy na zimę do odlotu do ciepłych krajówodlotu do ciepłych krajów

6 WARZYWA KORZENIOWE Kończy się lato i na grządkach wyrosły piękne warzywa, które należy zebrać zanim przyjdą przymrozki. marchew pietruszka burak Częścią jadalną tych warzyw jest korzeń.

7 WARZYWA OWOCOWE Światło, powietrze, woda oraz odpowiednia temperatura są roślinie niezbędne, aby mogła rosnąć i owocować. paprykafasoladynia Częścią jadalną tych warzyw są owoce.

8 WARZYWA LIŚCIOWE Roślina składa się z części nadziemnej i podziemnej. Część nadziemna to pęd, a podziemna - korzeń. Łodyga utrzymuje liście, pąki, kwiaty i owoce. cebula por kapusta Częścią jadalną tych warzyw są liście.

9 OWOCE Sadownicy rozpoczynają zbiór owoców. Najzdrowsze są owoce zerwane prosto z drzewa, jednak przed jedzeniem trzeba je zawsze umyć. jabłka gruszki śliwkiwinogrona

10 PRZETWORY OWOCOWO-WARZYWNE Warzywa i owoce są smaczne i zdrowe. Jesienią robi się z nich różne przetwory – soki, kompoty, dżemy, przeciery i mrożonki.

11 GRZYBY JADALNE Borowik szlachetnyKoźlarz czerwony Maślak zwyczajnyMleczaj rydz

12 GRZYBY TRUJĄCE Muchomor czerwonyMuchomor sromotnikowy Maślanka wiązkowa Nie niszczmy tych grzybów. Grzyby trujące dla człowieka - są pożyteczne dla lasu!

13 JESIENNE DRZEWA W słoneczne dni można brodzić po kolorowych liściach. Pod drzewami znajdziemy różne owoce i nasiona. Kasztany pod kasztanowcem Noski pod klonem

14 Korale jarzębiny pod jarzębiną Żołędzie pod dębem

15 ZAPASY NA ZIMĘ Jesienią wiewiórka gromadzi zapasy nie tylko w dziupli, ale i w gnieździe. Ma zwyczaj zagrzebywania owoców i nasion w różnych miejscach. Na pożywienie kreta składają się głównie dżdżownice, zgromadzone wcześniej w jego kopcu.

16 PTAKI ODLATUJĄCE DO CIEPŁYCH KRAJÓW bociandzikie gęsi jaskółkadudek

17 KONIEC Opracowanie: Dorota Kapela


Pobierz ppt "JESIEŃ Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi. Perkoza wysyła za morze, a jeża usypia w norze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google