Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMPUTERY I INTERNET .

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMPUTERY I INTERNET ."— Zapis prezentacji:

1 KOMPUTERY I INTERNET 

2 W toku rozwoju ludzkości jesteśmy obecnie na etapie:
globalnego społeczeństwa informacyjnego,

3 Globalne społeczeństwo informacyjne charakteryzuje się tym, że:
towarem, który daje największe dochody, staje się informacja, komputery są podstawowym narzędziem pracy, ludzie łatwo porozumiewają się między sobą, podstawowymi zadaniami człowieka są tworzenie wiedzy i współpraca międzyludzka.

4 Komputery i internet stają się
NIEZBĘDNE.

5 DLACZEGO KOMPUTERY? Komputery pojawiają się we wszystkich dziedzinach życia, umożliwiając i ułatwiając pracę poprzez gromadzenie informacji, oraz szybkie przetwarzanie i wyszukiwanie jej. Komputery stają się narzędziem twórczości artystycznej. Komputery są źródłem i narzędziem nauki.

6 DLACZEGO INTERNET? Internet umożliwia łatwy i szybki dostęp do różnych informacji, informacji z każdej dziedziny życia. Internet umożliwia naukę i zwiedzanie świata bez konieczności opuszczania domu, udostępnia interaktywne bazy danych i encyklopedie internetowe. Ludzie z odległych miejsc na kuli ziemskiej mogą porozumiewać się w jednej chwili, uczestniczyć w listach dyskusyjnych. Osoby niepełnosprawne mają możliwość zdobycia wykształcenia i pracy („telepraca”).

7 Należy uczyć takiego posługiwania się komputerem i internetem, by nie zagrażały one
zdrowiu człowieka, kontaktom międzyludzkim.

8 Zagrożenia dla zdrowia ze strony komputera i Internetu to:
choroby oczu, skrzywienia kręgosłupa, zanik mięśni pasa biodrowego i kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, osteoporoza, otyłość, zaburzenia centralnego układu nerwowego, zaburzenia emocjonalne i interpersonalne, uzależnienia.

9 Co robić, by uniknąć tych zagrożeń?
Jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstwa komputerów i Internetu? Co robić, by uniknąć tych zagrożeń? siecioholizm

10 dbać o higienę pracy przy komputerze
zapewnić bezpieczne warunki pracy właściwy sprzęt i oświetlenie uczyć prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze uczyć relaksu zmuszać do czynienia przerw rekreacyjnych podczas pracy

11 Poprawny sposób siedzenia przy komputerze

12 Czym jest komputeromania?
Jak rozpoznać siecioholizm? (Komputeroholizm, Internetoholizm, Netoholizm) Czym jest komputeromania? To uzależnienie od komputera poprzez GRY KOMPUTEROWE, PROGRAMOWANIE, INTERNET. Praca z komputerem potrafi wciągać na wiele godzin.

13 Co to znaczy być uzależnionym od Internetu?
Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji stale lub okresowo, po to aby przeżyć jego działanie lub uniknąć złego samopoczucia wynikającego z abstynencji(...).

14 U dziecka uzależnienie można stwierdzić, gdy:
udaje, że się uczy, kiedy tymczasem godzinami siedzi przed ekranem monitora, w czasie gry lub przeglądania stron www wpada w stan przypominający trans, próby ograniczenia czasu spędzanego przy komputerze napotykają na silny opór, agresję, nie potrafi odpoczywać, jest rozkojarzony, ma zaburzenia pamięci, niechętnie spotyka się z kolegami, brak mu przyjaciół, woli komputer niż ruch na świeżym powietrzu, następuje zmiana języka, jego zubożenie, używanie skrótów językowych, brak troski o zdrowie, zarywanie nocy, zaniedbywanie posiłków, pogorszenie wzroku, częste bóle głowy, mięśni, pleców i kręgosłupa, podatność na infekcje, nadpobudliwość, bezsenność.

15 Normy bezpiecznego posługiwania się komputerem przez najmłodszych:
do 10 roku życia nie należy używać go dłużej niż 1 godzinę dziennie, między 11 a 15 rokiem życia najwyżej godziny, robić częste przerwy – odrywać dziecko od komputera co pół godziny.

16 Aby uchronić dziecko przed nałogiem, należy:
stosować zasadę „najpierw obowiązki, potem komputer”, częściej zapraszać do domu koleżanki i kolegów dziecka – w towarzystwie trudniej wpaść w nałóg, nakłaniać dziecko do aktywnego poznawania otaczającego go świata poprzez udział w zabawach, grach na świeżym powietrzu i wycieczkach, nie pozostawiać dziecka samego sobie – samotność i brak odczuwalnej miłości to przyczyny nie tylko tego nałogu.

17 Innymi zagrożeniami płynącymi z Internetu i gier komputerowych są:
pornografia, wulgaryzm, brutalność, agresja.

18 Aby uchronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami:
na bieżąco kontroluj działania dziecka, zapoznaj się z programami używanymi przez dziecko, ostrzegaj dzieci przed oglądaniem w Internecie niestosownych materiałów, a w domu załóż filtr treści dopuszczalnych, nie pozwól na bezkrytyczne korzystanie z usługi „czat” (nie zawsze rozmówca jest tym, za kogo się podaje).

19 Życzę dobrej, przemyślanej zabawy z komputerem.
Kluczem do szczęścia jest przemyślane korzystanie z komputerów i Internetu … mądrze i z umiarem! Życzę dobrej, przemyślanej zabawy z komputerem.


Pobierz ppt "KOMPUTERY I INTERNET ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google