Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Duże Koło Chemiczne Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu (2012/2013) Rafał Zbonikowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Duże Koło Chemiczne Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu (2012/2013) Rafał Zbonikowski."— Zapis prezentacji:

1 Duże Koło Chemiczne Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu (2012/2013) Rafał Zbonikowski

2 Konfiguracja elektronowa : 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2 3p 6 4s 2 3d 5 Mangan jest metalem przejściowym, ma 15 izotopów. W związkach występuje na stopniach utlenienia (II, III, IV,V,VI i VII) Ma 3 odmiany alotropowe. Metaliczny mangan jest twardym, srebrzystym i kruchym materiałem o różowym połysku. Wykazuje właściwości paramagnetyczne. Jest metalem stosunkowo aktywnym chemicznie, reaguje z rozcieńczonymi kwasami i z wodą z wydzieleniem wodoru. Rozdrobniony jest piroforyczny (zapala się w kontakcie z tlenem z powietrza).

3 W skorupie ziemskiej mangan występuje w rudach w postaci tlenków. Jest zaraz po Fe najbardziej rozpowszechnionym metalem ciężkim. Rudy manganu znajdują się głównie w Chinach, RPA, Indiach, na Ukrainie i w Brazylii.

4 Mangan otrzymywany jest w przemyśle w procesie aluminotermii. Mangan stosuje się jako dodatek utwardzający do stopów metali, używany jest też do produkcji ogniw i barwników. Związki manganu mają zastosowanie także jako środki dezynfekujące. W laboratoriach chemicznych związki manganu wykorzystywane są do oznaczeń analitycznych wielu substancji (manganometria). Przy pomocy manganianu(VII) potasu można oznaczyć np. nadtlenek wodoru lub kwas szczawiowy.

5 Mangan, w reakcjach redox w zależności od środowiska (zasadowe/obojętne/kwasowe) Redukuje się do W środowisku kwasowym: MnO4- + 8H + + 5e Mn 2+ + 4H 2 O W środowisku obojętnym: MnO4- + 2H 2 O + 3e MnO 2 + 4OH W śodowisku zasadowym: MnO4- + e MnO4^2- bezbarwny

6 Ogniwa elektrochemiczne zawierające mangan: ogniwo cynkowo-grafitowe (anoda: cynk; elektrolit: chlorek amonu lub cynku; katoda: tlenek manganu(IV) / węgiel) ogniwo litowo-manganowe (anoda: lit; elektrolit organiczny; katoda: tlenek manganu IV); 3 V ogniwo alkaliczno-braunsztynowe (anoda: cynk; elektrolit: wodorotlenek metalu zasadowego; katoda: tlenek manganu IV) ogniwo niklowo-manganowe (Ni-Mn)

7 Tlenek manganu(IV) odgrywa rolę depolaryzatora. Schemat ogniwa: Zn (s) |ZnCl 2(aq),NH 4 Cl (aq) |MnO(OH) (s) | MnO 2(s) |C, 1,5 V Podczas pracy ogniwa zachodzą następujące reakcje elektrodowe: - na anodzie Zn --> Zn 2+ + 2e - na katodzie (proces jest bardziej skomplikowany i złożony) MnO 2(s) + H 2 O (c) + e - --> MnO(OH) (s) + OH - (aq) NH 4(aq) + + OH - (aq) --> 2NH 3(g) + H 2 O (c) ogólnie 2NH 4(aq) + + 2e - --> 2NH 3(g) + H 2(g) Uwolniony wodór reaguje z MnO 2 H 2 + 2MnO 2 --> Mn 2 O 3 + H 2 O

8 Mangan jest niezbędny organizmowi do życia, choć zapotrzebowanie dzienne wynosi zaledwie 1mg W dużych ilościach sole manganu są toksyczne. Nadmiar może również sprzyjać rozwojowi demencji, schizofrenii oraz pogłębiać chorobę Parkinsona. Niedobór zaś powoduje opóźnienie w rozwoju fizycznym. Źródła manganu: czarna herbata, orzechy

9 Mangan jest paramagnetykiem, co oznacz że w odróżnieniu od ferromagnetyków nie wykazuje własnego spontanicznego namagnesowania, ale ulega na magnesowaniu zgodnie z kierunkiem pola magnetycznego, wktórym się znajduje. Oznacza to, że mangan da się przyciągnąć za pomocą magnesu,ale nie aż tak dobrze jak ferromagnetyki, np. Ni.

10 Tlenek manganu (II) MnO Oliwkowe ciało stałe, trudnorozpuszczalne w wodzie. O charakterze zasadowym świadczy pozytywny wynik reakcji z kwasami i negatywny z zasadami: MnO + 2HCl MnCl 2 + H 2 O Wodorotlenek manganu (II) Mn(OH) 2 Biały, trudnorozpuszczalny w wodzie, nietrwały. Pod wpływem powietrza dość szybko przekształca się w ciemnobrunatny uwodniony tlenek manganu (IV): 2Mn(OH) 2 + O 2 2MnO 2 · H 2 O Ma charakter zasadowy – reaguje z kwasami dając sole o bladoróżowym zabarwieniu (przy wysokim stężeniu). Tlenek manganu (III) Mn 2 O 3 Czarne ciało stałe otrzymywane w reakcji tlenku MnO w bardzo wysokiej temperaturze (blisko 1000K) z tlenem (np z powietrza).

11 Tlenek manganu (IV) MnO 2 W przyrodzie jest to główne złoże tego pierwiastka, znane jako braunsztyn. W stanie bezwodnym jest czarny, w stanie uwodnionym staje się brunatny. Powstaje w wyniku rozkładu KMnO 4 – zarówno w wyniku terminczej reakcji, jak i reakcjach redoks w środowisku obojętnym. rozkład termiczny: 2KMnO 4 K 2 MnO 4 + MnO 2 + O 2 (jest to laboratoryjna metoda otrzymywania tlenu) Jest to tlenek amfoteryczny. W reakcji z zasadmi tworzy: MnO 2 + CaO CaMnO 3 W reakcji z kwasami daje rownież sole, jednak ze względu na dość silne właściwości utleniającereaguje nieco inaczej z kwasami beztlenowymi. Łatwo utlenia chlor w HCl: MnO 2 + 4HCl MnCl 2 + Cl 2 + 2H 2 O Dodatkowo jest to znany katalizator rozkładu nadtlenku wodoru: 2H 2 O 2 O 2 + 2H 2 O MnO 2 znalazł zastosowanie przy odbarwianiu szkła, do produkcji zapałek (utleniacz).

12 manganiany (V), np: Na 3 MnO 4 W środowisku kwaśnym i obojętnym związki te ulegają reakcji dysproporcjonacji. Powstają związki manganu na IV in a VI stoponiu utlenienia. Z roztworów wodnych krystalizuje w formie uwodnionej o barwie jasnoniebieskiej: Na 3 MnO 4 · 10H 2 O Manganiany (VI) Są trwałe w środowisku zasadowym. Roztwór manganianu (VI) potasu ma barwę zieloną. Jeśli tylko pozostawimy go na dłużej w wodzie nie alkalizując środowiska, lub zakwasimy roztwór, wówczas zachodzi reakcja dysproporcjonacji: środowisko obojętne: 3K 2 MnO 4 + 2H 2 O 2KMnO 4 + MnO 2¯ + 4KOH środowisko kwaśne: 3K 2 MnO 4 + 4HCl 2KMnO 4 + MnO 2¯ + 4KCl + 2H 2 O

13 Nadmanganian potasu, manganian (VII) potasu KMnO 4 Bardzo silny utleniacz, który znajduje zastosowanie w chemii organicznej i nieorganicznej. Kryształki są fioletowe z czarnozielonym połyskiem zaś roztwór jest intensywnie fioletowy. W zależności od środowiska nadmanganian potasu może redukować się do różnych związków. W środowisku zasadowym – do manganianu (VI) potasu o zielonym zabarwieniu: w środowisku obojętnym powstaje brunatny tlenek manganu (IV) W środowisku kwaśnym otrzymujemy jon Mn 2+ którego roztwory w dużym stężeniu przyjmuje barwę lekko różową. Na ogół jednak powstający roztwór jest bezbarwny: 2KMnO 4 + 5K 2 SO 3 + 3H 2 SO 4 2MnSO 4 + 6K 2 SO 4 + 3H 2 O

14 Kwas manganowy (VII) H 2 MnO 4 Bardzo mocny kwas, otrzymywany w nielicznych reakcjach, m.in. poprzez rozpuszczenie tlenku maganu (VII) w wodzie (wg niektórych źródeł taka reakcja nie zachodzi, także ta informacja jest dyskusyjna). Kwas ten istnieje jedynie w roztworach wodnych.

15 Tablice szkolne-Chemia (Witold Mizerski) To jest Chemia 1 (M. Liwin, J. Szymońska, S. Styka-Wlazło) http://www.chemia.dami.pl/liceum/liceum12/ elektrochemia5.html http://joannaroga.pl/mangan-i-jego-zwiazki/ http://portalwiedzy.onet.pl


Pobierz ppt "Duże Koło Chemiczne Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu (2012/2013) Rafał Zbonikowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google