Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AMETYST Wykonał: Łukasz Skura

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AMETYST Wykonał: Łukasz Skura"— Zapis prezentacji:

1 AMETYST Wykonał: Łukasz Skura
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Budownictwo, gr.1 Semestr I AMETYST Wykonał: Łukasz Skura

2 Ametyst Jest to minerał półszlachetny, odmiana kwarcu (SiO2) o naturalnej barwie w kolorze fioletu lub głębokiej purpury. Wielkość kryształów ametystu jest zróżnicowana. Zazwyczaj występują one w kryształach o długości do 10 cm. Większe okazy są rzadsze. Wyjątek stanowią słynne ametysty brazylijskie. Znajdowano okazy dochodzące do ćwierć metra. Waga niektórych z nich sięga 70 kg.

3 Proces powstania Ametyst powstaje w wyniku procesów hydrotermalnych, tworząc prawidłowe kształty wypełniające często geody - próżnie skał wylewowych.

4 Występowanie Obecnie ametysty wydobywane są w Brazylii, Urugwaju, Iranie, na wyspie Cejlon, w Indiach, na Uralu, na Madagaskarze, w Meksyku i na kontynencie północnoamerykańskim. Na Dolnym Śląsku ametysty spotykane są w okolicach Lwówka, Krzeszowic i Kamiennej Góry, natomiast okolice Szklarskiej Poręby to najbogatsze złoża tego zagadkowego minerału w Polsce.

5 Występowanie

6 Geneza nazwy Nazwa ametystu pochodzi od słowa greckiego méthystos - pijany, gdzie przedrostek a -jest jego zaprzeczeniem, dlatego też w starożytności był kamieniem o magicznej mocy zapobiegającej upiciu.

7 Kolor Ametystu Równomiernie zabarwione kryształy ametystu występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Zabarwienie kryształów jest strefowe, najczęściej równoległe do górnych jego krawędzi. Samo zabarwienie ametystów od dawna było zagadką, którą praktycznie rozwiązano dopiero w XX w . Ametysty to kwarce o pięknej fioletowej barwie. Swe fiołkowe zabarwienie zawdzięcza ametyst stosunkowo dużej zawartości tlenku żelazowego rzędu setnych części procenta. Intensywność zabarwienia wzrasta proporcjonalnie do zawartości żelaza.

8 Zastosowanie Ametystu
Ze względu na niezbyt wysoką twardość, bo tylko 7 w skali Mohsa ametyst wykorzystywany jest jako kamień szlachetny w jubilerstwie. W średniowiecznej Europie Ametyst był bardzo rzadkim i cenionym minerałem. Po odkryciu w drugiej połowie XVIII w. znacznych pokładów ametystu w okolicach Drezna wyroby z tego minerału stały się bardzo popularne. Używane były szczególnie w zdobnictwie do wyrobu brosz i naszyjników. Ciemnofioletowe odmiany ametystów były wysoko cenione przez dostojników kościelnych, którzy oprawiali je w biskupie i kardynalskie pierścienie. We współczesnej symbolice kamieni ametyst zazwyczaj oznacza głęboką i czystą miłość.

9 Zastosowanie Ametystu- jubilerstwo

10 Bibliografia: W.Szumann- „Kamienie szlachetne i ozdobne”
Bożena i Róża Krzywobłocka "Tajemnice klejnotów"


Pobierz ppt "AMETYST Wykonał: Łukasz Skura"

Podobne prezentacje


Reklamy Google