Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki z życia roślin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki z życia roślin"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki z życia roślin

2 Wollemia szlachetna Drzewo niezwykle rzadkie - aktualnie znane są jedynie trzy stanowiska, liczące w sumie 43 egzemplarze dorosłe. Stanowiska te są ściśle strzeżone a ich lokalizację zna jedynie garstka wtajemniczonych. Takie środka zabezpieczające są wskazane tym bardziej, że Wollemia jest reliktem, żywą skamieniałością pamiętającą czasy świetności dinozaurów. 

3 Wolffia Angusta Najmniejszą rośliną kwiatową na Ziemi jest Wolffia angusta z Australii, która osiąga zaledwie 0,6 mm długości 0,33 mm szerokości. Jest to gatunek rośliny wodnej z rodzaju wolfia, z rodziny obrazkowatych. Występuje, zwykle masowo, w wodach słodkich, często w niewielkich zbiornikach wodnych. Na 1 m2 mogą występować dwa miliony roślin z tego gatunku.

4 Rafflesia Arnoldi Rafflesia to ciekawy gatunek rośliny i jeden z przykładów "gigantomanii" wśród roślin. Rośnie dziko tylko na wyspie Sumatra w Indonezji. Kwiaty osiągają średnicę 1 metra i wagę do 9 kg. Każdy z pomarańczowo- brązowych płatków osiąga pół metra długości i ponad 2 cm grubości. Kwiat jest wątpliwą ozdobą ze względu na odór padliny, który wydziela by zwabić owady go zapylające.

5 Mamutowiec olbrzymi Jest to zimozielone, długowieczne i osiągające potężne rozmiary drzewo. Rośnie dziko w górach Sierra Nevada w Kaliforni, dorasta do wysokości 100m i  osiąga 10-12m średnicy pnia. Wiele okazów ocenia się na około 3000 lat. Obszary występowania tego drzewa zostały objęte całkowitą ochroną jako park narodowy. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Stanów Zjednoczonych. W Polsce dorasta do 10m wysokości. Po 10 latach osiąga wysokość 4-7m. Mamutowiec jest drzewem niezwykle oryginalnym i bardzo atrakcyjnym. Ma szarozielone, dość grube łuskowate igły.Boczne gałęzie układają się poziomo, a z wiekiem skłaniają się ku ziemi. Po latach dolne gałęzie warto usunąć, by odsłonić piękną miękką, gąbczastą, czerwonobrązową korę.

6 Nasiono palmy seszelskiej
Lodoicea Maldivica Największe nasiona wytwarza palma seszelska Lodoicea maldivica. Nasiona osiągają do 22 kg inne źródła podają 25 kg. Mają 30 cm długości i do 90 cm obwodu. Palma seszelska rośnie tylko na dwóch wysepkach Praslin i Curieuse, w archipelagu Seszeli. Wielkie nasiona nie oznaczają dobrze rozwiniętego zarodka. Główną masę nasienia stanowi bielmo, z którego korzysta dojrzewający przez ok. 10 lat zarodek. Kiełkuje przez następne 3 lata.

7 Najstarsze drzewo świata
Jest najstarszym drzewem w Polsce - rośnie w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku. Jego wiek określa się na 1266 lat  Cis pospolity objęty jest w Polsce ścisłą ochroną. Jest to pierwszy gatunek jaki doczekał się ochrony ze strony Państwa Polskiego. Zapisy ograniczające eksport drewna cisowego zawierał wydany w 1423 roku przez Władysława Jagiełłę - Statut  Warcki.

8 Taxodium Mucronatum Europejscy czempioni grubości pozostają, daleko w tyle w stosunku do najgrubszego drzewa świata, którym jest cypryśnik Taxodium mucronatum, rosnący w Tule, w Meksyku. Jego obwód to ponad 36 metrów. Do podobnych wymiarów dorastają tylko afrykańskie baobaby.

9 Najładniejsze drzewa

10 Najdziwniejsze rośliny
świata Drakaea glyptodon Wollemia szlachetna Welwiczja przedziwna Smocza lilia Hydnora africana Amorphophallus titanum

11 Koniec Dziękuję za uwagę Patryk Brzozowski kl. 1a


Pobierz ppt "Ciekawostki z życia roślin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google