Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraina zbudowana z wapienia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraina zbudowana z wapienia"— Zapis prezentacji:

1 Kraina zbudowana z wapienia
Ojcowski Park Nrodowy Kraina zbudowana z wapienia

2 Chociaż Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park Narodowy w Polsce, nie znaczy to, że nie jest wart zwiedzenia. Park ten posiada na swoim terenie wiele jaskiń z stalaktytami, stalagnatami i stalagmitami.

3 Powierzchnia Ojcowskiego Parku Narodowego to 2 146 hektarów
Powierzchnia Ojcowskiego Parku Narodowego to hektarów. Krajobraz składa się z wyżyn ze skałkami wapiennymi. Teren zbudowany jest z wapieni , pokrytych glinami i lessem.

4 W Ojcowskim Parku Narodowym rośnie wiele ciekawych roślin, takich jak :Thymus-serpyllum, Salvia-verticill, Carlina-acaulis,Allium-montanum. Rośliny te, musiały się przystosować do gleby wapiennej.

5 Podziemne rzeki, wydrążyły tu wiele jaskiń
Podziemne rzeki, wydrążyły tu wiele jaskiń. Ich mieszkańcy to nietoperze - gacki. W niektórych, znaleziono szczątki zwierząt z epoki lodowcowej oraz ślady człowieka pierwotnego. Wśród jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego najbardziej znana jest Jaskinia Łokietka.Według legendy, król Władysław Łokietek ukrywał się w niej przed żołnierzami czeskiego króla Wacława Ze ścian zwisają skalne sople: stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

6 Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego możemy zaobserwować trzy rodzaje lasów: łęgi, grądy i bukowo-jodłowe. Fragment Łęgu Fragment grądu

7 Prezentację przygotowała:
Maria Socha


Pobierz ppt "Kraina zbudowana z wapienia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google