Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FESTYNY INTEGRACYJNE W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻYRZYNIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FESTYNY INTEGRACYJNE W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻYRZYNIE"— Zapis prezentacji:

1 FESTYNY INTEGRACYJNE W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻYRZYNIE

2 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żyrzynie od 2003 roku organizuje festyny integracyjne. Ich celem jest integracja społeczności szkolnej i uczestniczących w nich klas oraz szkół, a jednocześnie działania profilaktyczne, zwrócenie uwagi na ważne problemy, jak np. sięganie przez młodzież po środki psychoaktywne czy stosowanie przemocy i agresji.

3 Pierwszy festyn zorganizowaliśmy dla całej społeczności szkolnej Gimnazjum pod hasłem „Żyj zdrowo, nie pal!”. Festyn miał na celu dostarczenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów, konsekwencji zdrowotnych palenia, a także promowania zdrowia i stylu życia bez potrzeby sięgania po papierosy.

4 Kolejne festyny organizowaliśmy już we współpracy z innymi szkołami, jak Zespół Szkół w Żyrzynie czy Szkoła Podstawowa w Żyrzynie. Od 2008 roku uczestniczą w nich klasy I naszego Gimnazjum oraz uczniowie klas VI szkół podstawowych Gminy Żyrzyn: w Skrudkach, Osinach i Żyrzynie.

5

6 Hasła, tematyka przewodnia festynów organizowanych w kolejnych latach to m.in.:
„Alkohol kradnie wolność...”, „Nie pijemy alkoholu – cieszymy się swoją młodością”, „Mikołajkowa promocja zdrowia”, „Zimowa promocja zdrowia – żyj zdrowo!”, „Twoje zdrowie w twoich rękach”.

7 r. zorganizowaliśmy już X Festyn Integracyjny Gimnazjum i szkół podstawowych z terenu Gminy Żyrzyn pod hasłem „Wyłącz agresję, włącz kulturę”.

8 Imprezy te od początku mają charakter konkursowy
Imprezy te od początku mają charakter konkursowy. Klasy z poszczególnych szkół rywalizują w różnorodnych konkurencjach, wśród których należy wymienić m.in.: sportowe, plastyczne, muzyczne czy sprawdzające wiedzę. Dążymy do tego, by poszczególne konkurencje nawiązywały do tematyki, hasła festynu.

9 Konkurencje sportowe, jakie dotychczas się odbyły, to np
Konkurencje sportowe, jakie dotychczas się odbyły, to np.: „nietypowe rzuty do kosza”, „skacząca skakanka”, tor przeszkód, konkurencja z hola-hop „wyginam śmiało ciało”, „rzuty do kosza nietypową piłką”, odbicia piłki siatkowej z deską łączącą parę, „żabi rechot” – tor przeszkód z płetwami na nogach, „podbierak”.

10

11

12 Wśród konkurencji wiedzowych należy wymienić: quiz wiedzy (np
Wśród konkurencji wiedzowych należy wymienić: quiz wiedzy (np. o szkodliwości palenia czy o alkoholizmie), krzyżówka z hasłem, zadanie matematyczne, dyktando, piramida żywienia, wystrzałowe pytania, uzupełnianki, puzzle profilaktyczne itp. Natomiast wśród konkurencji związanych ze zdrowym odżywianiem - np. przyrządzenie zdrowej surówki.

13

14 Atrakcyjne są co roku dla uczniów konkurencje sprawnościowe, indywidualne bądź wymagające współpracy w parach, np. jak działa grawitacja (jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu dmuchając na nie tak, aby nie spadło), przekładanie kubeczków na czas, zjedzenie porcji ryżu przy pomocy chińskich pałeczek, picie soku cytrynowego, obieranie jabłka w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa, karmienie kolegi/koleżanki zdrowym serkiem mając zawiązane szalikiem oczy, piramida klasowa (z talii kart - oczywiście jak najwyższa!)

15

16 W trakcie festynu uczniowie prezentują przygotowane wcześniej piosenki nawiązujące do tematyki festynu (np. konkurencja „Zdrowe muzykowanie”, „Jak tu życie wydłużyć, a nie skrócić...”), odgrywają różne role w scenkach odmawiania w sytuacjach zachęcania np. do zapalenia papierosa. Jedną z konkurencji była także „Sztuka wielkiego hałasowania” - każda klasa na polecenie prowadzącego jak najgłośniej krzyczała: żyjemy zdrowo!!!! W trakcie konkurencji „kalambury” klasy odgadują hasła wylosowane i przedstawiane w formie pantomimy. Kilka festynów rozpoczęły przedstawienia przygotowane przez uczniów, np. „Sąd nad alkoholem” czy montaż „Nad własną dróżką się zastanów..”.

17

18 Uczniowie wykonują plakaty, których hasło jest związane z tematyką festynu – np. „Nasze rady jak żyć zdrowo i bez alkoholu”, „Żyj zdrowo!”, „Zamiast palenia papierosów polecamy…”, „Wyłącz agresję, włącz kulturę”.

19

20

21 Od kilku lat w programie festynów pojawia się konkurencja „Mam talent”, dzięki której uczniowie mają okazję do zaprezentowania swoich ciekawych zainteresowań oraz zdolności np. wokalnych, sportowych, akrobatycznych, muzycznych, literackich, plastycznych, aktorskich i innych.

22

23 INSTYTUCJE/ORGANIZACJE WSPÓŁPRACUJĄCE Wójt Gminy Żyrzyn
Wójt Gminy Żyrzyn Urząd Gminy w Żyrzynie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żyrzynie Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublinie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach Uczniowski Klub Sportowy „Bumerang” Żyrzyn Szkoła Podstawowa w Żyrzynie Szkoła Podstawowa w Osinach Szkoła Podstawowa w Skrudkach

24 Prezentację wykonała: mgr Jolanta Prończuk
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żyrzynie


Pobierz ppt "FESTYNY INTEGRACYJNE W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ŻYRZYNIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google