Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Polski Harrods” Rodziny Jabłkowskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Polski Harrods” Rodziny Jabłkowskich"— Zapis prezentacji:

1 „Polski Harrods” Rodziny Jabłkowskich
Przygotowanie: Michał Razowski

2 Przecieranie szlaków Aniela Jabłkowska (córka seniora rodu Józefa Jabłkowskiego) otwiera sklepik z drobną galanterią przy ulicy Widok w Warszawie. 1884 Do Anieli dołączają bracia. Przedsiębiorstwo przekształca się w spółkę firmowo-komandytową „Bracia Jabłkowscy” i przenosi się do większego lokalu przy ulicy Hożej 8. 1888 Kierownictwo spółki obejmuje Józef Jabłkowski-junior. Sklep przenosi się na ul. Bracką 20. Wybór towarów znacznie się powiększa. 1897 Firma przenosi sklep do budynku przy ul. Brackiej 23. Powstaje dział sprzedaży wysyłkowej na terenie Królestwa, Wileńszczyzny, Podola, Ukrainy i Rosji. 1900

3 1950 Po osiągnięciu ponad połowy maksymalnego obrotu przedwojennego, przedstawiciele władz państwowych wkraczają do Domu Towarowego, aresztują Feliksa Jabłkowskiego – ówczesnego dyrektora i obciążają firmę wysokim podatkiem od wzbogacenia wojennego. W następnych latach zostaje ogłoszona upadłość, budynek Domu Towarowego przechodzi na własność Skarbu Państwa, a spółka zostaje wykreślona z rejestru handlowego. Dokąd prowadzi droga? Przy ul. Brackiej 25 powstaje nowy budynek, w którym rozpoczyna działalność Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Wybuch wojny uniemożliwia rozbudowę budynku i powoduje likwidację całej sprzedaży wysyłkowej, która stanowiła połowę obrotów. 1919 Powstaje nowa spółka akcyjna „Wileński Dom Towarowo-Przemysłowy Bracia Jabłkowscy”, otwarcie Domu Towarowego w Wilnie. 1928 Firma wznawia sprzedaż wysyłkową i wydawanie katalogów sprzedawanych produktów. Katalogi osiągają nakłady od 25 do 40 tys. egzemplarzy. Rekordowy poziom zatrudnienia. Dom Towarowy przy ul. Brackiej 25 zatrudnia 650 osób, a Dom Towarowy w Wilnie – 120 osób. Wybuch wojny zmusza do zamknięcia Domu Towarowego w Wilnie oraz ograniczenia sprzedaży i redukcji zatrudnienia w Warszawie. 1944 Pomoc dla powstańców – bezpłatnie wydawane są potrzebne towary, wydzielone miejsce na kuchnię i produkcję amunicji. W wyniku walk budynek ulega uszkodzeniu, a wnętrze niszczy pożar. Sprzedaż resztek towarów i naprawa zniszczeń. Zakup samochodów dostawczych i współpraca z Centralną Tekstylną. Rozwój importu (m.in. kauczuk, opony, surowce włókiennicze, artykuły tekstylne).

4 Powstanie spod gruzów Dopiero po upadku komunizmu można było rozpocząć sądową batalię o odzyskanie nieruchomości i przywrócenie firmy. Zapoczątkowali ją w 1991 Jan i Tomasz Jabłkowscy i dzięki korzystnym wyrokom sądowym w 1996, po niemal półwieku niebytu, Spółka Akcyjna Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy powraca i ponownie trafia do rejestru handlowego. Kolejne lata upływają na odzyskiwaniu budynków.

5 Nowy wizerunek Z racji długotrwałej niemożności uzyskania dostępu do starego Domu Towarowego (aż do był on bezprawnie „okupowany” przez Traffic Club) Jabłkowscy postanowili zbudować Nowy Dom Jabłkowskich, który przylega do starego i docelowo ma zostać z nim połączony, spełniając dawne, unicestwione przez wojnę plany.

6 Dom nie tylko towarowy Obecnie firma Jabłkowskich zajmuje się głównie wynajmem powierzchni biurowych i użytkowych, jednak nie porzuca swoich tradycji i aktywnie udziela się w różnego rodzaju akcjach społecznych czy kulturalnych. Prowadzi Galerię Jabłkowskich, jest inicjatorem Nagrody Rzetelnego Kupiectwa, uczestniczy w Inicjatywie Firm Rodzinnych i Projekcie Chmielna. Marzeniem jej właścicieli jest odtworzenie przedwojennego uroku ulic Chmielnej i Brackiej.

7 Firma rodzinna – zarząd rodzinny
Rada Nadzorcza Monika Jabłkowska – Przewodniczący Rady Nadzorczej Marta Jabłkowska-Wojtasik – Członek Rady Nadzorczej Danuta Rosińska-Borkowska – Członek Rady Nadzorczej Zarząd Ewa Barbara Jabłkowska – Prezes Zarządu Tomasz Michał Jabłkowski – Zastępca Prezesa Zarządu Maria Jabłkowska – Członek Zarządu Magdalena Agnieszka Jabłkowska – Członek Zarządu Łukasz Przemysław Wojtasik – Członek Zarządu Firma rodzinna – zarząd rodzinny Aby zapewnić rodzinie kontrolę nad spółką zarówno zarząd jak i radę nadzorczą w znakomitej większości stanowią spadkobiercy Jabłkowskich.

8 Źródła Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy
Sześć pięter luksusu, czyli historia zagrabionego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich | NaTemat.pl Kamienica bracia Jabłkowscy na Chmielnej i Brackiej w Warszawie mogła być polskim harrod's | Ludzie | VU MAG „Żegnajcie Bracia Jabłkowscy” | zyciewarszawy.pl Dom Towarowy Braci Jabłkowskich – Warszawikia – Encyklopedia wiedzy o Warszawie

9 Prezentację Do Życia Powołał:
Dziękuję za uwagę! Prezentację Do Życia Powołał: Michał Razowski


Pobierz ppt "„Polski Harrods” Rodziny Jabłkowskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google