Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości. Antoni Kępiński Oto moja wizja futurystycznej biblioteki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości. Antoni Kępiński Oto moja wizja futurystycznej biblioteki."— Zapis prezentacji:

1

2 Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości. Antoni Kępiński Oto moja wizja futurystycznej biblioteki.

3 Świat cały nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać. Lecz biblioteki właśnie to starają się osiągnąć. Bo czy znasz miejsce, w którym można znaleźć więcej rozmaitych ksiąg, książek i książeczek? Ale jest pewien problem… Czy dla tej instytucji istnieje szansa na przetrwanie we współczesnym świecie? I co będzie w przyszłości?!

4 Biblioteka internetowa? Istnieją już biblioteki internetowe, m. in. Polska Biblioteka Internetowa, ale część z dzieł nie jest możliwa do przełożenia na język internetowy - starodruki mogłyby być prezentowane jedynie jako reprodukcje. Oczywiście jest to możliwe, jednakże byłoby to czasochłonne i drogie. http://www.pbi.edu.pl/index.html

5 Punkt pierwszy mojej wizji: Bibliotekarz musi zostać! Dlaczego? Ponieważ nie wyobrażam sobie biblioteki, w której nie byłoby przyjaznej duszy – uśmiechniętego pracownika, który zawsze służy pomocą.

6 Punkt drugi: Przebudujmy biblioteki na tyle na ile jest to możliwe. Podniesie to liczbę młodych osób pragnących spędzać czas w nowoczesnym budynku.

7 Po trzecie: Zatrudniając projektantów wnętrz podsycimy ciekawość odwiedzających. Nowe meble? Czemu nie?

8 Wygodne miejsce, w którym moglibyśmy spędzić czas, czytając książkę w czytelni. Czy dla wielbiciela książki może być coś przyjemniejszego od zagłębiania się w jej treść w wygodnym fotelu?

9 Nie bać się nowych technologii! Maszyny – Pomocnicy. Wyszukiwarki, elektroniczny spis książek dostępnych w danej placówce, informator, etc.

10 Miejsca do nauki. Przyciągną spragnionych wiedzy uczniów.

11 Muszą szokować! Powinny czerpać inspiracje z kampanii reklamowych, lub od popularnych gwiazd. Biblioteki muszą szokować.

12 The power of books A może…The power of libraries. Ekstremalnie interesująca i przykuwająca uwagę kampania reklamowa, czy akcja… To jest to!

13 Przyjazna biblioteka. Otwarta na nowych członków, umiejętnie wykorzystująca zdolności personelu, pokłady energii u młodych i fantastyczne pomysły dzieci.

14 E-booki, łączą elegancję, prostotę i nowoczesność. Pomagają osobom niepełnosprawnym w uzyskaniu dostępu do informacji, więc powinny znajdować się w nowoczesnych bibliotekach. E-book? Czemu nie?

15 Mój jedenasty warunek: Zachęcanie rodziców do czytania dzieciom książek - w przyszłości zaowocuje to inteligentną młodzieżą, a co za tym idzie – pokoleniem dorosłych, które będzie sobie dobrze radzić w życiu.

16 Globalizacja, czyli: Zwiększenie dostępu do informacjiZwiększenie dostępu do informacji Polityka informacyjnaPolityka informacyjna Badanie jakości działań bibliotecznychBadanie jakości działań bibliotecznych MarketingMarketing

17 Konkurencyjność Walka o czytelnika. Zacięta rywalizacja pomiędzy bibliotekami. Konkursy dotyczące nie tylko osób korzystających z dóbr biblioteki, ale także zatrudnionych w niej pracowników.

18 Biblioteki powinny niwelować różnice w dostępie do wiedzy. W ten sposób umożliwiłyby wielu osobom podniesienie kwalifikacji, pozwalając tym samym wyjść z ubóstwa.

19 14 Przykazań dotyczących futurystycznych bibliotek 1.Bibliotekarz zostaje 2.Nowoczesne budynki 3.Nowoczesny wystrój 4.Wygodne miejsce dla czytelników 5.Nowe technologie 6.Miejsce do nauki 7.Szokować! 8.Chwytliwe kampanie reklamowe i akcje 9.Otwartość na ludzi 10.E-booki 11.Współpraca z rodzicami 12.Globalizacja 13.Konkurencyjność 14.Koniec z podziałem ludzi na lepszych i gorszych

20 Obraz czytelnika przyszłości Czytelnik przyszłości… Będzie bardziej wymagający, lepiej przygotowany do korzystania z nowoczesnych technologii. Obecnie dostępne warunki korzystania z bibliotek będą dla niego niewystarczające. Będzie musiał zmierzyć się z jeszcze jednym problemem - coraz większą ilością napływających do niego informacji i bodźców, które będzie musiał przyswoić, zrozumieć. I warto, aby w tym procesie pomogły mu zasoby biblioteki.

21 Prezentację przygotował : Bartosz Mitura z Gimnazjum nr 2 w Rybniku


Pobierz ppt "Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości. Antoni Kępiński Oto moja wizja futurystycznej biblioteki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google