Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia a konsumpcja http://www.ceo.org.pl/portal/b_spe_kopalnia_wiedzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia a konsumpcja http://www.ceo.org.pl/portal/b_spe_kopalnia_wiedzy."— Zapis prezentacji:

1 Energia a konsumpcja

2 POLIMERY Badania właściwości polimerów.

3 Doświadczenie nr. 1 Badanie palności polimerów oraz odczynu produktów spalania PCV
1. Niewielką próbkę tworzywa spróbowaliśmy zapalić wprowadzając ją do płomienia palnika. Zwróciliśmy uwagę czy próbka gaśnie po wyjęciu z płomienia, czy też pali się nadal. Do świeżo wyjętej z płomienia próbki PCV zbliżyliśmy zwilżony wodą papierek wskaźnikowy. Obserwacje: Zaobserwowaliśmy, że wszystkie badane polimery są palne, przy czym próbka poli (chlorku winylu) gaśnie po wyjęciu z płomienia. Papierek wskaźnikowy zbliżony do palącej się próbki PCV barwi się na kolor czerwony, wskazując na kwaśny charakter produktu spalania.

4 Doświadczenie nr. 2

5 Badania rozpuszczalności styropianu w acetonie
1.Do zlewki wlaliśmy aceton, następnie zanurzyliśmy w nim kawałek polimeru – styropian. Obserwacje: Po włożeniu polimeru do zlewki – polistyren rozpuszcza się. Ciekawostka: Niektóre polimery tylko w nieznacznym stopniu rozpuszczają się w benzynie i acetonie. Wyjątkiem jest polistyren, który dobrze rozpuszcza się w acetonie.

6 Doświadczenie nr. 3

7 Badanie odporności polimerów na działanie mocnych kwasów i zasad
Próbkę tworzywa zanurzyliśmy w 20-procentowym roztworze kwasu siarkowego i ogrzewaliśmy przez chwilę. Doświadczenie powtórzyliśmy, stosując 20- procentowy roztwór NaOH. Obserwacje : Badane polimery są odporne na działanie mocnych kwasów i zasad.

8 Czy jesteśmy świadomymi konsumentami?

9 Ankieta przeprowadzona w ZSEH w Żninie na temat świadomej konsumpcji
1. Czy zastanawiasz się nad tym, jak długo wykorzystujesz produkty leżące na Twoim biurku ?

10 2. Jak często zmieniasz telefon ?

11 3. Czy segregujesz plastikowe butelki?

12 4. Czy zbierasz i oddajesz do utylizacji zużyty sprzęt elektryczny ?

13 5. Co robisz ze starym aparatem komórkowym ?

14 6. Czy kupujesz wodę w plastikowych butelkach ?

15 7. Czy można segregować plastik na Twoim osiedlu ?

16 Podsumowanie Jak widać większość młodzieży nie jest świadoma skutków nie utylizowania odpadów i nie zastanawia się nad skutkami używania tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych. Prowadzi to do zanieczyszczenia środowiska i powietrza. Powinniśmy zatem już od najmłodszych lat uświadamiać i pokazywać, że recykling pełni ważną rolę w środowisku.

17 Wydobywanie ropy na świecie
Ropa naftowa-ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Sposób wydobywania ropy naftowej jest podobny do wydobycia gazu ziemnego. Towarzyszący ropie gaz ziemny występuje pod wysokim ciśnieniem ,toteż początkowo , po wywierceniu otworu wydobywczego, ropa wypływa z niego sama. Po spadku ciśnienia w złożu ropę wydobywa się za pomocą pomp głębinowych lub przez wtłaczanie do złoża wody-drugim otworem. Ponieważ gęstość ropy jest mniejsza od gęstości wody, ropa gromadzi się nad powierzchnią wody i jako pierwsza wypływa przez odwiert.

18 Przeróbka ropy naftowej
Pierwszym etapem przeróbki wstępnie oczyszczonej ropy jest destylacja frakcyjna, polegająca na rozdzieleniu ropy na frakcje z wykorzystaniem różnicy temperatury wrzenia poszczególnych składników. Prowadzi ją się w układzie dwustopniowym-pierwszy stopień przebiega pod normalnym ciśnieniem, a drugi pod zmniejszonym . Następnie poszczególne frakcje poddaje się innym procesom.

19 Schemat destylacji ropy naftowej

20 Wykorzystanie produktów przerobu ropy naftowej

21 Tworzywa sztuczne otrzymywane z ropy naftowej
Polietylen dużej gęstości HDPE Polietylen małej gęstości Polipropylen PP Polistyren PS Polichlorek vinylu PCV Tereftalan polietylen PET Poliuretan Poliakrylan (np. plexi) Poliwęglany źródło:

22 Skażenie środowiska Ropa szybko rozprzestrzenia się po powierzchni morza tworząc na wodzie warstewkę o grubości 0,3 mm i powodując zanieczyszczenie wybrzeża Najlżejsze składniki ropy parują, a najcięższe mieszają się z wodą morską i powoli opadają na dno Lepka ropa skleja pióra ptaków morskich oraz skrzela ryb i innych zwierząt wodnych Na skażonym obszarze ropa uniemożliwia zwierzętom wodnym poruszanie się, oddychanie i odżywianie się Warstwa ropy nie przepuszcza potrzebnego organizmom tlenu i promieniowania słonecznego Bakterie stopniowo usuwają ropę, zużywając do tego celu cały tlen rozpuszczony w wodzie

23 ARTYKUŁ Z GAZETY „DZIENNIK BAŁTYCKI”
„Od kilku dni na plażach Zatoki Gdańskiej, od Półwyspu Helskiego do ujścia Wisły, znajdywane są martwe ptaki zabrudzone ropą. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku bada skąd dotarły już w takim stanie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do skażenia nie doszło na terenie naszych wód. Te ptaki, które dotarły żywe próbuje się ratować, oczyszczając pióra z ropy. To jednak nie przynosi dobrego rezultatu, ponieważ detergenty, którymi się przemywa pióra, usuwają z nich naturalny tłuszcz, bez którego ptak nie ma praktycznie żadnej ochrony przed zimnem i ginie.”

24 Prezentację wykonały uczennice z ZSEH w Żninie:
Anna Nowak Magda Gotowicz Marta Lewandowska Paula Szewczyk Honorata Szybczyńska Maja Głowacka Agata Buzała


Pobierz ppt "Energia a konsumpcja http://www.ceo.org.pl/portal/b_spe_kopalnia_wiedzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google