Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja ,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka ’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja ,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka ’’"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja ,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka ’’

2 Autorki Bielańska Barbara Chmielowiec Agnieszka Gołąb Sabina
Pazdro Adrianna Pyrć Karina Surman Sabina

3 Życzymy miłego oglądania :)

4 Historia powstania wsi
Wola Ociecka to niewielka miejscowość należąca do gminy Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim w województwie podkarpackim. Zanim przekształciła się w 1973 roku w odrębne sołectwo była przysiółkiem Ocieki, miejscowości, której początki sięgają końca XV wieku. W okolicy nasza wieś najbardziej jest znana z klasycystycznego dworu Romerów wzniesionego w XIX wieku. Dwór otoczony jest rozległym parkiem w którym rosną wiekowe lipy, dęby i modrzewie uznane za pomniki przyrody. W obrębie parku stoi murowana, tynkowana na biało kaplica przydrożna wzniesiona w 1831 roku. We dworze w latach znajdowała się szkoła podstawowa. Teraz dwór jest w rękach prywatnego przedsiębiorcy. Obecnie miejscowość liczy ponad 860 mieszkańców.

5 Uroki Woli Ocieckiej - Nowo wyremontowana Kapliczka - Dom Strażaka
W naszej miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia a oto najważniejsze z nich : - Dworek (dawniej szkoła) - Nowo wyremontowana Kapliczka - Dom Strażaka - Stary Młyn na przysiółku Błonie Komin (pozostałość tartaku)

6 Historia Dworu cz.1 Dwór w Woli Ocieckiej
Osobliwością naszej miejscowości jest klasycystyczny dwór, siedziba rodu hrabiowskiego Romerów. Jest to obiekt wybudowany na początku XIX wieku. W pomieszczeniach dworu podczas wojny w latach miało siedzibę Oberkomando niemieckie, natomiast po wojnie znajdowała się tu szkoła podstawowa. W roku 1956 dokonano remontu budynku i wprowadzono wiele zmian adaptacyjnych W pierwotnej formie zachowała się wejściowa, południowa fasada. Frontową elewację dzieli długi wgłębny portyk wsparty na czterech kolumnach, osłaniający cieniem główne wejście. Po bokach portyku gładkość ścian budowli ożywiono arkadami i plastronami. Na osi wejścia zachował się owalny gazon z podjazdem. Gdy szkoła opuściła budynek dworski, ta stara zabytkowa budowla popadła w ruinę, ponieważ przemiany polityczne w Polsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku spowodowały chroniczny brak funduszy na remonty zabytków a w efekcie właściciel obiektu – Urząd Gminy w Ostrowie – sprzedał go w drodze przetargu. Nowym właścicielem został pan Władysław Kępka z Ropczyc. Dwór ten znajduje się na północny zachód od Ocieki, po prawej stronie koło szosy w stronę Mielca. Budynek ten otacza park z przepięknym drzewostanem i krzewami ozdobnymi. W początkach istnienia park zajmował około 5 hektarów i przylegał do lasów, które łączyły się z potężnymi niegdyś lasami Puszczy Sandomierskiej. Dominującymi drzewami w parku są : akacje, wspaniałe lipy, sosny tureckie, modrzewie, jawory. W parku znajduje się też piękna murowana kapliczka pod wezwaniem świętego Antoniego. Kapliczka jest pomalowana na biało ze ślicznymi frontowymi kolumnami i rzeźbionymi dębowymi drzwiami wejściowymi. Zbudowała ją właścicielka dworu Anna z Rejów Romerowa w 1831 roku.

7 Historia Dworu cz.2 Ważnym wydarzeniem, które miało miejsce wiosną 1922 roku w dworze Romerów był ślub hrabianki Jadwigi z Romerów z rotmistrzem Mieczysławem Żarskim. Był on zasłużonym oficerem z okresu walk o niepodległość Polski Według opowiadań najstarszych mieszkańców wsi zawarcie tego związku małżeńskiego miało miejsce w kapliczce przy dworze. Szary mundur oficera Wojska Polskiego i biel welonu młodej hrabianki, pozostawił w obserwujących ślub i uczestnikach biesiady weselnej niezapomniane wrażenie. W parku dworskim orkiestra grała melodie wojskowe, śpiewano pieśni weselne i patriotyczne. Ślubu udzielił i błogosławił młodej parze ksiądz kanonik Józef Piekarzewski . Niedługo po ślubie, rozpoczęto przygotowania do budowania dla młodej pary nowego domu. Miał to być skromny, ale stylowy dworek z zachowaniem tradycji rodzinnej pasujący do tutejszej okolicy Sadykierza i Woli Ocieckiej . Dom zaczęto budować latem roku na przepięknej polanie w lesie, na krzyżowaniu ,,starego szlaku'' od Ocieki i drogi prowadzącej od Woli Ocieckiej do Blizny. Rotmistrz Mieczysław posiadał dużą wiedzę z dziedziny medycyny i literatury europejskiej, ale również nie zaniedbywał spraw gospodarczych. Wkrótce koło nowego domu wybudowano piękną oborę, która została wypełniona bydłem i ptactwem domowym W oborze chowano 10 sztuk dorodnych krów oraz dwa piękne konie. Paszę na zimę dla hodowli zwierząt zapewniały łąki śródleśne. Przy prezentacji ciekawych postaci związanych z naszą wsią kilka zdań na temat hrabiego Zygmunta Romera. Był to dobry człowiek, dobry gospodarz, bez negatywnych cech ówczesnego ziemiaństwa. Kochał przyrodę i środowisko, w którym jemu i jego rodzinie oraz dworowi upływało życie. Lubił polować lecz nie był fanatykiem tego zajęcia. Pamiętający go mieszkańcy wsi dobrze wspominają Na cmentarzu w Ociece jest grobowiec Romerów. Z napisów i symboli wynika, że fundatorem grobowca jest hrabia Zygmunt Romer. Grobowiec zbudowano w 1905 roku i ma kształt kaplicy. Na frontonie kaplicy grobowca znajduje się dobrze zachowany herb Romerów. Hrabia Zygmunt Romer zmarł krótko przed wybuchem wojny 1939 roku i spoczywa w rodowym grobowcu na cmentarzu w Ociece. Dobra hrabiowskie Romerów przejęła żona. W latach , w czasie niemieckiej okupacji ten dwór nie funkcjonował, ponieważ mieściło się w nim niemieckie Oberkomando , którego celem była rabunkowa eksploatacja okolicznych lasów. Powstanie poligonu doświadczalnego ( Poligon SS Truppenubungsplatz) w Bliźnie spowodowało wysiedlenie przez Niemców ludności przyległych miejscowości, gdyż prowadzone badania nad bronią rakietową w ośrodku doświadczalnym Blizna były ściśle tajne . W tym czasie hrabina mieszkała w Krakowie .

8 Zespół dworkowo–parkowy
Obecnie właścicielem dworu jest Władysław Kępka. W dworku obecnie mieści się hotel wraz z salami bankietowymi a całość założenia otacza harmonijny park. Wszystkie pomieszczenia dworku są stylowo i przytulnie urządzone, tak że zachęcają do przebywania w tym miejscu. Goście hotelu maja do swojej dyspozycji ekskluzywne apartamenty, pokoje dwuosobowe oraz trzyosobowe, każdy z własną łazienką, telewizją oraz dostępem do internetu. Jest również możliwość organizowania w tymże dworze różnego rodzaju przyjęć, bankietów, konferencji, spotkań biznesowych, wesel oraz innych imprez okolicznościowych.

9 Dworek w czasie wojny

10 Dworek jako szkoła podstawowa

11 Dworek w obecnych czasach

12 Dom Strażaka W Domu Strażaka funkcjonuje klub z salą wyposażoną w stół bilardowy i stół do gry w ping - ponga. Można tam również oglądać telewizję satelitarną i video. W Domu Strażaka organizowane są przyjęcia weselne , sylwester , festyny oraz prywatne imprezy .

13 1313 Remiza Strażacka

14 Ochotnicza Straż Pożarna
1414 Ochotnicza Straż Pożarna W naszej miejscowości działa również Ochotnicza Straż Pożarna , której siedziba znajduje się w Domu Strażaka. OSP wykazywała się profesjonalizmem podczas gaszenia pożarów, pomagała wielu ludziom podczas zagrożenia powodziowego na terenie gminy i powiatu ropczycko- sędziszowskiego i mieleckiego. Nasza straż nie odmawia pomocy nikomu jest zawsze gotowa do akcji . Jest wzorem do naśladowania dla młodzieży.

15 Dawny młyn W miejscowości Wola Ociecka w przysiółku Błonie jest bardzo stary młyn sprzed drugiej wojny światowej . Powstał on 20 maja 1930 roku . Dół młyna jest z betonu , a góra z drewna . Zostały niewidoczne pozostałości w środku młyna i rzece , która płynie tuż przy budowli . Długość zapory to 12 m , a szerokość wynosiła 6 m . Jest parę pozostałości z odpadów wąskotorówki . W młynie był magazyn zboża , które później zostało mielone na mąkę . Po wojnie państwo zabroniło , by młyn był dalej wykorzystywany m.in. dlatego, że zapora zmieniała bieg rzeki.

16 Zdjęcia młyna

17 Zdjęcie komina

18 Obecnie u Nas Obecnie znajduje się tutaj sklep, stacja paliw, warsztat samochodowy, punkt sprzedaży materiałów budowlanych oraz remiza strażacka . Dzieci oraz młodzież uczą się w tutejszych szkołach: Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II i Publicznym Gimnazjum. Aktywnie działają Młodzieżowy Klub Sportowy Bumerang i Ochotnicza Straż Pożarna Funkcję sołtysa Woli Ocieckiej pełni obecnie Tadeusz Kalita, jego poprzednikami byli Mieczysław Nędza i Kazimierz Ferfecki. Radny reprezentujący interesy mieszkańców na forum gminy to Krzysztof Kośniowski Wola Ociecka należy do parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece , na czele której stoi ks. proboszcz Jan Gaworczyk .

19 Działalność gospodarcza w naszej wsi – stacja uzdatniania wody
Stacja uzdatniania wody w Woli Ocieckiej jest jedną z trzech stacji prowadzonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowie. Pozostałe dwie znajdują się w Ostrowie i w Rudzie k/ Kamionki. Umożliwia to stałą dostawę wody dla wszystkich gospodarstw oraz do zakładów produkcyjnych i handlowych z terenu gminy Ostrów.

20 Inne działania gospodarcze w naszej wsi
Oprócz wymienionej owej stacji w naszej miejscowości znajduję się również zakład wulkanizacji opon , indywidualna praktyka pielęgniarska Pani Marty Oleś , warsztat samochodowy , który prowadzi Józef Misiewicz oraz znajduje się zakład przerobu kamienia Budowlanego pod okiem Pana .J . Głowińskiego .

21 Stacja uzdatniania wody

22 Oświata w Woli Ocieckiej
W naszej wsi znajdują się dwie szkoły a mianowicie Publiczna Szkoła Podstawowa im . Jana Pawła II , której dyrektorem jest Pan Artur Skubis oraz Publiczne Gimnazjum , której dyrektorem jest Pan Lucjan Mieszkowski Do naszych szkół uczęszczają uczniowie z Blizny, Woli Ocieckiej , oraz Tuszymy i Białego Boru.

23 Pani Zofii Barnaś oraz Pani Władysławie Kośniowskiej
Podziękowanie Za pomoc dziękujemy : Pani Zofii Barnaś oraz Pani Władysławie Kośniowskiej

24 Materiały źródłowe, z których korzystaliśmy
Główna strona internetowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Ocieckiej oraz Gminy Ostrów Książka pt. „Ukochane strony z Ocieki i Wapiennego- historia wspomnieniami pisana”- Józefa Myszkowskiego. Wywiad z Panią Zofią Barnaś oraz Władysławą Kośniowską .

25 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "Prezentacja ,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka ’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google