Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka

2 Autorki Bielańska Barbara Chmielowiec Agnieszka Gołąb Sabina Pazdro Adrianna Pyrć Karina Surman Sabina

3 Życzymy miłego oglądania :)

4 Historia powstania wsi Wola Ociecka to niewielka miejscowość należąca do gminy Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim w województwie podkarpackim. Zanim przekształciła się w 1973 roku w odrębne sołectwo była przysiółkiem Ocieki, miejscowości, której początki sięgają końca XV wieku. W okolicy nasza wieś najbardziej jest znana z klasycystycznego dworu Romerów wzniesionego w XIX wieku. Dwór otoczony jest rozległym parkiem w którym rosną wiekowe lipy, dęby i modrzewie uznane za pomniki przyrody. W obrębie parku stoi murowana, tynkowana na biało kaplica przydrożna wzniesiona w 1831 roku. We dworze w latach 1956-1998 znajdowała się szkoła podstawowa. Teraz dwór jest w rękach prywatnego przedsiębiorcy. Obecnie miejscowość liczy ponad 860 mieszkańców.

5 Uroki Woli Ocieckiej W naszej miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia a oto najważniejsze z nich : - Dworek (dawniej szkoła) - Nowo wyremontowana Kapliczka - Dom Strażaka - Stary Młyn na przysiółku Błonie - Komin (pozostałość tartaku)

6 Historia Dworu cz.1 Dwór w Woli Ocieckiej Osobliwością naszej miejscowości jest klasycystyczny dwór, siedziba rodu hrabiowskiego Romerów. Jest to obiekt wybudowany na początku XIX wieku. W pomieszczeniach dworu podczas wojny w latach 1929-1944 miało siedzibę Oberkomando niemieckie, natomiast po wojnie znajdowała się tu szkoła podstawowa. W roku 1956 dokonano remontu budynku i wprowadzono wiele zmian adaptacyjnych. W pierwotnej formie zachowała się wejściowa, południowa fasada. Frontową elewację dzieli długi wgłębny portyk wsparty na czterech kolumnach, osłaniający cieniem główne wejście. Po bokach portyku gładkość ścian budowli ożywiono arkadami i plastronami. Na osi wejścia zachował się owalny gazon z podjazdem. Gdy szkoła opuściła budynek dworski, ta stara zabytkowa budowla popadła w ruinę, ponieważ przemiany polityczne w Polsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku spowodowały chroniczny brak funduszy na remonty zabytków a w efekcie właściciel obiektu – Urząd Gminy w Ostrowie – sprzedał go w drodze przetargu. Nowym właścicielem został pan Władysław Kępka z Ropczyc. Dwór ten znajduje się na północny zachód od Ocieki, po prawej stronie koło szosy w stronę Mielca. Budynek ten otacza park z przepięknym drzewostanem i krzewami ozdobnymi. W początkach istnienia park zajmował około 5 hektarów i przylegał do lasów, które łączyły się z potężnymi niegdyś lasami Puszczy Sandomierskiej. Dominującymi drzewami w parku są : akacje, wspaniałe lipy, sosny tureckie, modrzewie, jawory. W parku znajduje się też piękna murowana kapliczka pod wezwaniem świętego Antoniego. Kapliczka jest pomalowana na biało ze ślicznymi frontowymi kolumnami i rzeźbionymi dębowymi drzwiami wejściowymi. Zbudowała ją właścicielka dworu Anna z Rejów Romerowa w 1831 roku.

7 Historia Dworu cz.2 Historia Dworu cz.2 Ważnym wydarzeniem, które miało miejsce wiosną 1922 roku w dworze Romerów był ślub hrabianki Jadwigi z Romerów z rotmistrzem Mieczysławem Żarskim. Był on zasłużonym oficerem z okresu walk o niepodległość Polski. Według opowiadań najstarszych mieszkańców wsi zawarcie tego związku małżeńskiego miało miejsce w kapliczce przy dworze. Szary mundur oficera Wojska Polskiego i biel welonu młodej hrabianki, pozostawił w obserwujących ślub i uczestnikach biesiady weselnej niezapomniane wrażenie. W parku dworskim orkiestra grała melodie wojskowe, śpiewano pieśni weselne i patriotyczne. Ślubu udzielił i błogosławił młodej parze ksiądz kanonik Józef Piekarzewski. Niedługo po ślubie, rozpoczęto przygotowania do budowania dla młodej pary nowego domu. Miał to być skromny, ale stylowy dworek z zachowaniem tradycji rodzinnej pasujący do tutejszej okolicy Sadykierza i Woli Ocieckiej. Dom zaczęto budować latem 1922 roku na przepięknej polanie w lesie, na krzyżowaniu,,starego szlaku'' od Ocieki i drogi prowadzącej od Woli Ocieckiej do Blizny. Rotmistrz Mieczysław posiadał dużą wiedzę z dziedziny medycyny i literatury europejskiej, ale również nie zaniedbywał spraw gospodarczych. Wkrótce koło nowego domu wybudowano piękną oborę, która została wypełniona bydłem i ptactwem domowym. W oborze chowano 10 sztuk dorodnych krów oraz dwa piękne konie. Paszę na zimę dla hodowli zwierząt zapewniały łąki śródleśne. Przy prezentacji ciekawych postaci związanych z naszą wsią kilka zdań na temat hrabiego Zygmunta Romera. Był to dobry człowiek, dobry gospodarz, bez negatywnych cech ówczesnego ziemiaństwa. Kochał przyrodę i środowisko, w którym jemu i jego rodzinie oraz dworowi upływało życie. Lubił polować lecz nie był fanatykiem tego zajęcia. Pamiętający go mieszkańcy wsi dobrze wspominają. Na cmentarzu w Ociece jest grobowiec Romerów. Z napisów i symboli wynika, że fundatorem grobowca jest hrabia Zygmunt Romer. Grobowiec zbudowano w 1905 roku i ma kształt kaplicy. Na frontonie kaplicy grobowca znajduje się dobrze zachowany herb Romerów. Hrabia Zygmunt Romer zmarł krótko przed wybuchem wojny 1939 roku i spoczywa w rodowym grobowcu na cmentarzu w Ociece. Dobra hrabiowskie Romerów przejęła żona. W latach 1939- 1945, w czasie niemieckiej okupacji ten dwór nie funkcjonował, ponieważ mieściło się w nim niemieckie Oberkomando, którego celem była rabunkowa eksploatacja okolicznych lasów. Powstanie poligonu doświadczalnego ( Poligon SS Truppenubungsplatz) w Bliźnie spowodowało wysiedlenie przez Niemców ludności przyległych miejscowości, gdyż prowadzone badania nad bronią rakietową w ośrodku doświadczalnym Blizna były ściśle tajne. W tym czasie hrabina mieszkała w Krakowie.

8 Zespół dworkowo–parkowy Obecnie właścicielem dworu jest Władysław Kępka. W dworku obecnie mieści się hotel wraz z salami bankietowymi a całość założenia otacza harmonijny park. Wszystkie pomieszczenia dworku są stylowo i przytulnie urządzone, tak że zachęcają do przebywania w tym miejscu. Goście hotelu maja do swojej dyspozycji ekskluzywne apartamenty, pokoje dwuosobowe oraz trzyosobowe, każdy z własną łazienką, telewizją oraz dostępem do internetu. Jest również możliwość organizowania w tymże dworze różnego rodzaju przyjęć, bankietów, konferencji, spotkań biznesowych, wesel oraz innych imprez okolicznościowych.

9 Dworek w czasie wojny

10 Dworek jako szkoła podstawowa

11 Dworek w obecnych czasach

12 Dom Strażaka W Domu Strażaka funkcjonuje klub z salą wyposażoną w stół bilardowy i stół do gry w ping - ponga. Można tam również oglądać telewizję satelitarną i video. W Domu Strażaka organizowane są przyjęcia weselne, sylwester, festyny oraz prywatne imprezy.

13 Remiza Strażacka

14 Ochotnicza Straż Pożarna W naszej miejscowości działa również Ochotnicza Straż Pożarna, której siedziba znajduje się w Domu Strażaka. OSP wykazywała się profesjonalizmem podczas gaszenia pożarów, pomagała wielu ludziom podczas zagrożenia powodziowego na terenie gminy i powiatu ropczycko- sędziszowskiego i mieleckiego. Nasza straż nie odmawia pomocy nikomu jest zawsze gotowa do akcji. Jest wzorem do naśladowania dla młodzieży.

15 Dawny młyn Dawny młyn W miejscowości Wola Ociecka w przysiółku Błonie jest bardzo stary młyn sprzed drugiej wojny światowej. Powstał on 20 maja 1930 roku. Dół młyna jest z betonu, a góra z drewna. Zostały niewidoczne pozostałości w środku młyna i rzece, która płynie tuż przy budowli. Długość zapory to 12 m, a szerokość wynosiła 6 m. Jest parę pozostałości z odpadów wąskotorówki. W młynie był magazyn zboża, które później zostało mielone na mąkę. Po wojnie państwo zabroniło, by młyn był dalej wykorzystywany m.in. dlatego, że zapora zmieniała bieg rzeki.

16 Zdjęciamłyna Zdjęcia młyna

17 Zdjęcie komina

18 Obecnie u Nas Obecnie znajduje się tutaj sklep, stacja paliw, warsztat samochodowy, punkt sprzedaży materiałów budowlanych oraz remiza strażacka. Dzieci oraz młodzież uczą się w tutejszych szkołach: Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II i Publicznym Gimnazjum. Aktywnie działają Młodzieżowy Klub Sportowy Bumerang i Ochotnicza Straż Pożarna. Funkcję sołtysa Woli Ocieckiej pełni obecnie Tadeusz Kalita, jego poprzednikami byli Mieczysław Nędza i Kazimierz Ferfecki. Radny reprezentujący interesy mieszkańców na forum gminy to Krzysztof Kośniowski. Wola Ociecka należy do parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece, na czele której stoi ks. proboszcz Jan Gaworczyk.

19 Działalność gospodarcza w naszej wsi – stacja uzdatniania wody Stacja uzdatniania wody w Woli Ocieckiej jest jedną z trzech stacji prowadzonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowie. Pozostałe dwie znajdują się w Ostrowie i w Rudzie k/ Kamionki. Umożliwia to stałą dostawę wody dla wszystkich gospodarstw oraz do zakładów produkcyjnych i handlowych z terenu gminy Ostrów.

20 Inne działania gospodarcze w naszej wsi Oprócz wymienionej owej stacji w naszej miejscowości znajduję się również zakład wulkanizacji opon, indywidualna praktyka pielęgniarska Pani Marty Oleś, warsztat samochodowy, który prowadzi Józef Misiewicz oraz znajduje się zakład przerobu kamienia Budowlanego pod okiem Pana.J. Głowińskiego.

21 Stacja uzdatniania wody

22 Oświata w Woli Ocieckiej W naszej wsi znajdują się dwie szkoły a mianowicie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, której dyrektorem jest Pan Artur Skubis oraz Publiczne Gimnazjum, której dyrektorem jest Pan Lucjan Mieszkowski. Do naszych szkół uczęszczają uczniowie z Blizny, Woli Ocieckiej, oraz Tuszymy i Białego Boru.

23 Podziękowanie Za pomoc dziękujemy : Pani Zofii Barnaś oraz Pani Władysławie Kośniowskiej

24 Materiały źródłowe, z których korzystaliśmy Główna strona internetowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Ocieckiej oraz Gminy Ostrów Książka pt. Ukochane strony z Ocieki i Wapiennego- historia wspomnieniami pisana- Józefa Myszkowskiego. Wywiad z Panią Zofią Barnaś oraz Władysławą Kośniowską.

25 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka Prezentacja,,Nasza mała ojczyzna – Wola Ociecka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google