Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dworek w Rabie Wy ż nej. Nie tylko jego historia jest interesująca, uwagę przyciąga także urok tego miejsca, spokój, cisza i piękno przyrody otaczające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dworek w Rabie Wy ż nej. Nie tylko jego historia jest interesująca, uwagę przyciąga także urok tego miejsca, spokój, cisza i piękno przyrody otaczające."— Zapis prezentacji:

1 Dworek w Rabie Wy ż nej

2 Nie tylko jego historia jest interesująca, uwagę przyciąga także urok tego miejsca, spokój, cisza i piękno przyrody otaczające XX wieczny dworek. Na terenie parku można podziwiać różnorodność gatunkową drzew i pomniki przyrody. Rosnące tutaj dwie Limby objęto ścisłą ochroną. Są wyjątkowe, ponieważ w Polsce występują jedynie wysoko w Tatrach. Nie tylko jego historia jest interesująca, uwagę przyciąga także urok tego miejsca, spokój, cisza i piękno przyrody otaczające XX wieczny dworek. Na terenie parku można podziwiać różnorodność gatunkową drzew i pomniki przyrody. Rosnące tutaj dwie Limby objęto ścisłą ochroną. Są wyjątkowe, ponieważ w Polsce występują jedynie wysoko w Tatrach.

3

4 W 1902 został zbudowany pałac w stylu secesyjnym przez prof. UJ Konrada Kuhla dla Jana i Róży Zduń. Posiadał ogrzewanie centralne i oświetlenie z własnej elektrowni. W 1906 ginie Jan Zduń, natomiast majątek odziedzicza po nim jego jedyna córka Wanda, która w 1917 roku poślubiła Kazimierza Głowińskiego. Róża Zduniowa prowadziła we dworze pensjonat dla gości, którzy przybywali z Warszawy ( od 1934 r.). Leczyła też okoliczną ludność co zjednało jej sympatię mieszkańców Raby, natomiast jej córka Wanda prowadziła we dworze tajne nauczanie.

5

6 W 1940 roku ginie jej mąż, a majątek ziemski wraz z lasami i pałacem skonfiskowali Niemcy. Wanda Głowińska została wywieziona do obozu Ravensbruck.

7 Głowińscy wrócili do majątku w Rabie Wyżnej. Został on przekazany na własność państwa. Róża Zduniowa wyjechała do Krakowa, gdzie zmarła 1957 roku, a Wanda Głowińska do Londynu i ponownie wyszła za mąż za gen. Tadeusza Malinowskiego. Zmarła w Ich najstarszy syn Józef Głowiński zmarł, a Jan Głowiński, który mieszkał w Warszawie zginął w wypadku samochodowym. Spośród Głowińskich żyją i mieszkają w Warszawie Róża Głowińska i Antoni Głowiński, a w Londynie Teresa Głowińska.

8

9 W 1985 roku pałac Głowińskich został wpisany do rejestru zabytków kultury. W 1995 roku Głowińscy wystąpili do Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa o pałac w Rabie Wyżnej wraz z przylegającym parkiem, który wykupili w 1999 roku.

10 To miejsce niezwykłe, malownicze można tutaj odpocząć i przyjemnie spędzić czas.

11 Dziękujemy za uwagę Prace wykonała: klasa III F Gimnazjum nr1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej


Pobierz ppt "Dworek w Rabie Wy ż nej. Nie tylko jego historia jest interesująca, uwagę przyciąga także urok tego miejsca, spokój, cisza i piękno przyrody otaczające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google