Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja miejscowość – - dulowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja miejscowość – - dulowa."— Zapis prezentacji:

1 Moja miejscowość – - dulowa

2 dulowa Wieś o statusie sołectwa położona w województwie
małopolskim, w powiecie Chrzanowskim, w gminie Trzebinia. Dulowa graniczy z Karniowicami, Filipowicami, Wolą Filipowską, Nieporazem, Młoszową i Bolęcinem. Sołtysem jest Pan Ryszard Wentrys. Liczba mieszkańców wynosi 1 325 osób.

3 Obiekty w dulowej: Puszcza Dulowska jest pozostałością prastarej puszczy, która w średniowieczu rozciągała się między Krakowem a Przemszą. Obecnie żyje tu kilkanaście sztuk łosi. Można spotkać jelenie, sarny i dziki. Wiosną na polanach odbywają swe toki cietrzewie. Spośród ptactwa spotkać można: czajki, derkacze, krogulce, myszołowy, jastrzębie gołębiarze. W Puszczy Dulowskiej żyje również żółw błotny i traszka górska.  Populacja bobrów liczy obecnie kilkadziesiąt sztuk. Wybudowane przez nie tamy przyczyniły się do zalania około 20 ha lasu.

4 puszcza dulowska

5 Kapliczki: św. Floriana – znajduję się na skrzyżowaniu ul. Floriana z ul. Krakowską

6 Kapliczka przy ul. Krakowskiej

7 Kapliczka przy ul. św. Floriana

8 SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KRÓLOWEJ JADWIGI
 Znajduje się przy ulicy Paderewskiego 65. Placówka ta rozpoczęła działalność r. Dzisiaj uczęszcza do niej 217 uczniów. Kompleks szkolny zawiera szkołę wraz z salą gimnastyczną, boiska oraz plac zabaw. Szkoła bierze udział w wielu projektach np. Mądra Główka, Cyfrowa Szkoła itd.

9 Plac zbaw

10 BOISKO PRZY SZKOLE

11 Cmentarz komunalny Cmentarz komunalny znajduje się naprzeciwko Kurhanu, wybudowanego dzięki ks. Kanonikowi Stanisławowi Fijałkowi.

12 Ochotnicza straż pożarna
W Dulowej przy ulicy Brata Alberta 5 mieści się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Należy do niej kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Przewodniczącym jest Pan Czesław Starzykiewicz. W obiekcie tym odbywają się wybory samorządowe oraz wesela.

13 STACJA PKP W DULOWEJ Przystanek kolejowy w miejscowości Dulowa. Linia kolejowa przez tą miejscowość została otwarta już 13 października 1847, kiedy to pierwszy pociąg ciągnięty przez parowóz Kraków przejechał przez wieś (z Krakowa do Mysłowic). Istnieją również budynki kolejowe (mieszkalne), obecnie kasa biletowa jest zlikwidowana. Przez stację kursuje ostatnio również autobus szynowy. Stacja obsługuje lokalny ruch na odcinku Katowice - - Kraków.

14 A tu mieszkam  Mój dom położony jest przy ulicy Krakowskiej, między puszczą a główną drogą.

15 Widok ze skrzyżowania na ulicę Paderewskiego.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojej miejscowości. Na pewno zadowoli ona zwolenników przebywania na łonie przyrody i amatorów zwiedzania obiektów sakralnych. Widok ze skrzyżowania na ulicę Paderewskiego.

16 KONIEC Wykonała: joanna lasoń


Pobierz ppt "Moja miejscowość – - dulowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google