Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fuzje i przejęcia po roku 2005 rokiem fuzji i przejęć

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fuzje i przejęcia po roku 2005 rokiem fuzji i przejęć"— Zapis prezentacji:

1 Fuzje i przejęcia po roku 2005 rokiem fuzji i przejęć
dr Łukasz Gębski

2 Co mówiliśmy przed rokiem
2004 miał być „według wszelkich znaków na niebie i na ziemi” lepszy niż lata Głównymi inwestorami mieli być inwestorzy branżowi oraz fundusze venture capital. Bez spektakularnych transakcji jednak z coraz bardziej kształtującą się grupą kandydatów do przejęcia.

3 Jaki naprawdę był rok 2004 Według PriceWaterhouseCoopers wartość rynku M&A w Polsce w roku 2004 oszacowana została na 6,22 mld USD (wzrost o 120% względem roku 2003) przy czym: 10 największych transakcji stanowiło ponad 40% rynku, siedem transakcji miało wartość ponad 100 mln USD (każda), przeciętna wartość transakcji ujawnionych to 25 mln USD (każda), 197 na 293 zarejestrowane transakcje dotyczyło nabycia większościowych pakietów akcji 24% wszystkich transakcji dotyczyło sektora wytwórczego (67 transakcji), 114 transakcji prywatyzacyjnych (głównie resztówki), postępowała konsolidacja sektora IT

4 Jaki naprawdę był rok 2004 1Q 2004 2Q 2004 3Q 2004 4Q 2004
Według Thomson Financial Data biorąc pod uwagę światowy rynek M&A rok 2004 był kolejnym rokiem przeciętnych rezultatów, z zarysowującą się silną tendencją wzrostową w 4 kwartale 2004: Najaktywniejszymi sektorami były: produkcja, telekomunikacja oraz szeroko rozumiany sektor finansowy 1Q 2004 2Q 2004 3Q 2004 4Q 2004 transakcje 4000 3500 3200 5800 wielkość rynku 500 mld USD 350 mld USD 340 mld USD 600 mld USD

5 Co wynika z danych po 1Q 2005 Wartość transakcji anonsowanych w pierwszym kwartale 2005 przekroczyła 589 mld USD. Transakcje dotyczące „przedsiębiorstw celów” pochodzących z sektora finansowego przekroczyły 109 mld USD (18% całego rynku), wyprzedzając sektor produktów i usług konsumenckich (13%) oraz telekomunikację (z 11% udziałem w rynku). Transakcje uznana za „top-sexy” to zamiar wykupu przez Procter & Gamble’s firmy Gillette za 57,4 mld USD. W Europie nastąpił prawdziwy przełom: 2223 transakcje o wartości 165,8 mld USD (1Q 2005) wobec 1617 transakcji o wartości 158,3 mld USD (cały 2004). Miejscem spektakularnego „boom’u” była CEE : 248 transakcji o wartości 12,6 mld USD (1Q 2005) wobec 160 transakcji o wartości jedynie 8 mld USD w oku 2004.

6 Rynek M&A jest rynkiem analiz fundamentalnych
Rynek fuzji i przejęć kapitałowych podlega silnym wahaniom o charakterze zbliżonym do wahań koniunktury, a badanie większości parametrów makro- i mikroekonomicznych wskazuje na to, iż aktualnie znajdujemy się w początkowym stadium wzrostu: na większości kluczowych rynków odnotowano znaczące przyrosty PKB oraz popytu inwestycyjnego…., wyraźnie zwiększył się poziom wykorzystania potencjału wytwórczego przedsiębiorstw, przy jednoczesnym wzroście ich rentowności…., w Europie rozszerzenie Unii Europejskiej zwiększyło obszar „bezpiecznego inwestowania”….., już nie redukcja kosztów (obrona w okresie dekoniunktury), ale silna ekspansja rynkowa i kapitałowa zapewniają osiąganie sukcesów…, najaktywniejszymi sektorami stają się wrażliwe na koniunkturę usługi finansowe oraz sektor produkcji realnej……,

7 Co nas czeka….. Istnieją pewne szanse na to, że ponownie coraz większa liczba transakcji o charakterze fuzji i przejęć będzie miała miejsce na GPW i tym samym dotyczyć może inwestorów indywidualnych: prywatyzacja przez giełdę przesunie proces ostatecznego kształtowania się struktury akcjonariatu na rynek publiczny. Fundusze venture capital szukają wyceny swoich spółek portfelowych na prawdopodobnie szybko wzrastającej giełdzie. Inwestorzy indywidualni marzący o sukcesach M.Łukasiewicza szukają promocji i wyceny swoich koncepcji biznesowych na giełdzie. Inwestorzy indywidualni marzący o „jeszcze większych projektach” może znaczną spłacać kredyty i sprzedawać spółki portfelowe.

8 Atrakcyjne cele do podjęcia próby przejęcia
Opoczno SA spółka o silnej pozycji rynkowej, spółka kontrolowana przez fundusz inwestycyjny, są międzynarodowi - potencjalni – nabywcy. Cersanit SA wzrost zysku na akcję dorównuje tempu wzrostu ceny rynkowej, to nie jest branża wiodąca dla akcjonariusza, są międzynarodowi - potencjalni – nabywcy. Bioton SA główny akcjonariusz ma bardzo ambitne plany inwestycyjne.

9 Spółki warte obserwacji w roku 2005
Boryszew SA, silna pozycja rynkowa, Słabsze związki z grupą niż Impexmetal SA lub Huta Oława SA, wzrost zysku na akcję dorównuje tempu wzrostu ceny rynkowej, ambitne plany inwestycyjne głównego akcjonariusza……. Mostostal Zabrze SA Bank Handlowy „dałby dużo” za możliwość sprzedaży akcji spółki, Pojawiają się potencjalni nabywcy, ale….. Bank Millennium SA BCP szuka nabywcy na BM, pytaniem pozostaje cena za ten bank…… BZ WBK SA To zyskowana spółka, a głównego akcjonariusza nie stać na dalsze przejęcia, bez których BZ WBK nie ma dużych szans na dogonienie liderów. Może zatem sprzedaż…….

10 Spółki szykowane do sprzedaży, lub na które są nabywcy…
Getin SA Leszek Czarnecki chce powtórzyć deal na EFL SA, ale: Grupa Getin jest dość rozproszona i niegdzie nie jest liderem…. Farmacol SA, PGF SA To bardzo atrakcyjna spółka, gdyby właściciel wystawił ją na sprzedaż nie byłoby problemów ze znalezieniem nabywców…. Warta SA Wezwanie jest kwestią czasu…. Netia SA Gdyby tylko był nabywca – może inwestor z Islandii…. Mają licencję na UMTS (ale bez inwestora to problem)….

11 Wszystko się może zdażyć….
Kredyt Bank SA KBC wydało już mnóstwo pieniędzy na stabilizowanie KB, ale nie wiadomo czy to wystarczy, gdyby był nabywca, albo bank został wystawiony na sprzedaż…? BRE Bank SA Commerzbank AG wydał już mnóstwo pieniędzy na stabilizowanie BRE, ale nie wiadomo czy to wystarczy, gdyby był nabywca, albo bank detaliczny został wystawiony na sprzedaż…? Zelmer SA Akcjonariat nie jest typowy modelem docelowym….. Kęty SA Może po ostatnich zmianach, ponownie pojawi się Alumax…..


Pobierz ppt "Fuzje i przejęcia po roku 2005 rokiem fuzji i przejęć"

Podobne prezentacje


Reklamy Google