Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EEG Biofeedback.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EEG Biofeedback."— Zapis prezentacji:

1 EEG Biofeedback

2 EEG BIOFEEDBECK Co to jest?

3 EEG Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne
EEG (Elektroencefalogram) Biofeedback jest metodą terapeutyczną, opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej, która umożliwia danej osobie uczenie się zmieniania charakterystyki swych fal mózgowych.

4 EEG Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne
Istotą treningu jest modelowanie takiego stanu umysłu, aby po kilkunastu sesjach wytworzyć utrwalony, odpowiedni wzorzec fal mózgowych Chodzi tu o zoptymalizowanie czynności bioelektrycznych mózgu w celu usprawnienia działania umysłu, przy równoczesnej relaksacji

5 EEG Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne
Poszczególne obszary mózgu są odpowiedzialne za określone procesy poznawcze. Naukowcy tworzą mapy mózgu, na których umieszczają strefy odpowiedzialne za mówienie, czytanie, pisanie, pamięć, naukę, myślenie abstrakcyjne itp.

6

7 EEG Biofeedback Podczas pracy mózg generuje fale elektromagnetyczne, które można mierzyć za pomocą aparatu EEG Biofeedback. Poszczególne rodzaje fal odpowiadają za charakter i jakość procesów poznawczych

8 Fale mózgowe: Fale delta występują u dorosłych w głębokim śnie
Fale theta pojawiają się w głębokim relaksie i w transie hipnotycznym Fale alfa występują przy pozytywnym myśleniu, w twórczych stanach inspiracji Fale wysokie beta pojawiają się przy emocjach, tremie, napięciu, złości i lęku

9 EEG Biofeedback W treningu najważniejsze są obrazy i dźwięki. Mają one ma na celu stymulowanie pracy mózgu w określony przez protokół treningu sposób. W zależności od sytuacji mamy do czynienia z innym protokółem, stymulującym inne obszary mózgu. Tu przydałby się obrazek pracowni bio-coś-tam. W miarę przejrzysty i dający do zrozumienia.

10

11 EEG Biofeedback Pacjent, obserwując pracę własnego mózgu (za pośrednictwem obrazu i dźwięku), siłą woli nakłania swój umysł do produkcji najbardziej pożądanego typu fal.

12 Osobom zdrowym wystarczy 10 treningów, aby mogły mieć lepsze wyniki w szkole, szybciej uczyły się języków obcych, lepiej radziły sobie z sytuacjami stresogennymi.

13 Trening biofeedback polega na inicjalizowaniu takiego rodzaju fal mózgowych, który najbardziej sprzyja relaksacji, koncentracji umysłu i procesom samoleczenia (w przypadku zdiagnozowania u pacjenta określonej choroby)

14 W zależności od typu schorzenia czy zapotrzebowania pacjenta, używa się protokółów treningu, które wzmacniają ten rodzaj reakcji mózgu, który jest najbardziej pożądany dla prawidłowego funkcjonowania umysłu i całego organizmu

15 EEG BIOFEEDBECK Dla kogo?

16 Zastosowania terapeutyczne dla dzieci i nastolatków
Trudności w nauce (dyslekcja, dysortografia, dyskalkulia itp.) Nadpobudliwość psychoruchowa (zespół ADHD) Zaburzenia snu Epilepsja Autyzm

17 Zastosowania terapeutyczne dla dorosłych
Problemy z uczeniem się Zespół chronicznego zmęczenia Przewlekłe bóle Stany lękowe i napady paniki, niepokój, wahania nastroju Depresje, natręctwa

18 Zastosowania terapeutyczne dla dorosłych cz. 2
Epilepsja Zaburzenia snu Udar/uraz i zespół mikrouszkodzenia mózgu Stres pourazowy Choroby auto-imunologiczne

19 Treningi Biofeedback przeznaczone są ponadto dla tych, którzy chcą:
Polepszyć potencjał umysłowy Poprawić szybkość uczenia się i zapamiętywania Poprawić koncentrację uwagi i jej utrzymywanie Zwiększyć kreatywność i odporność na stres

20 Biofeedback pozwala: Poprawić pamięć (przydatne przy nauce języków obcych i nie tylko) Doskonalić wyniki sportowe, muzyczne lub artystyczne Rozwijać prawidłowe relacje interpersonalne z ludźmi Leczyć zaburzenia nerwicowe

21 Trening Biofeedback zwiększa:
możliwości umysłowe kreatywność pamięć z 5% nawet do 30% polepsza nastrój i samoocenę polepsza sen

22 W jaki sposób przebiega trening?
EEG BIOFEEDBECK W jaki sposób przebiega trening?

23 Trening polega na optymalizacji czynności mózgu
Trening polega na optymalizacji czynności mózgu. Pacjent uczestniczy w rodzaju gry video, w której nie będzie miał do dyspozycji ani klawiatury, ani joysticka – tylko własne myśli.

24 Przeprowadza się 10 treningów (każdy po 45 minut), przynajmniej raz w tygodniu. Trening ma na celu wyuczenie nawyku wchodzenia w stan pogłębionej uwagi i koncentracji.

25 Skuteczność i trwałość
Osobom zdrowym wystarczy 10 treningów, aby mogły mieć lepsze wyniki w szkole, szybciej uczyły się języków obcych, lepiej radziły sobie z sytuacjami stresogennymi.

26 Obraz aktywności obszaru poddanego treningowi – przed i po treningu

27 Biofeedback pozwala na ustalenie harmonii czynności fal mózgowych na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu poprzez formę treningowej wideozabawy.

28 Metodę tę stosuje się w leczeniu wielu problemów medycznych oraz do przygotowań astronautów w NASA w USA, jak i sportowców wyczynowych w Polsce, np. mistrza świata w skokach narciarskich, Adama Małysza.

29 W Pracowni EEG Biofeedback stosowane są metody, których celem jest pomoc w optymalizacji pracy mózgu

30 Ośrodek EEG Biofeedback w Radomiu
POLMED -  certyfikat EEG dr n.m. Elżbieta Kowal,  mgr inż. Dorota Dec       Radom,  ul. Domagalskiego 7 tel.: (048)

31 Dlaczego warto zainteresować się metodą EEG BIOFEEDBACK?
...bowiem uświadomienie sobie swoich czterech długości fal mózgowych nauczy Cię, jak wykorzystywać podświadomość, pomoże w walce z codziennymi stresami, poprawi sen, polepszy pamięć i koncentrację uwagi - zwiększy możliwości uczenia się!

32 Dziękujemy za uwagę EEG Biofeedback – dla Ciebie i Twojej rodziny!

33 B I OFEEDBECK


Pobierz ppt "EEG Biofeedback."

Podobne prezentacje


Reklamy Google