Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsze wzmianki o wsi Łodzia pojawiły się w 1332 r. w księgach biskupów włocławskich. Jednak najważniejszą datą dla tej wsi był 29 lipca 1423 kiedy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsze wzmianki o wsi Łodzia pojawiły się w 1332 r. w księgach biskupów włocławskich. Jednak najważniejszą datą dla tej wsi był 29 lipca 1423 kiedy."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Pierwsze wzmianki o wsi Łodzia pojawiły się w 1332 r. w księgach biskupów włocławskich. Jednak najważniejszą datą dla tej wsi był 29 lipca 1423 kiedy to król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie w Przedborzu. Legenda głosi, że Janusz – pierwszy mieszkaniec naszego miasta – płynął rzeką aż nagle zablokowała mu się łódź. Chciał więc przenocować na brzegu, jednak że padało odwrócił swoją łódź i pod nią spał. Rano kiedy wstał natura przemówiła do niego i kazała mu się tu osiedlić. Janusz założył rodzinę i został w puszczy. Po 100, a może 200 latach nazwano to miejsce Łodzią.

4 Ł ó d ź l e ż y w c e n t r u m P o l s k i. J e s t d r u g i m c o d o w i e l k o ś c i m i a s t e m n a s z e g o k r a j u. ŁÓDŹ POZNAŃ GDAŃSK KRAKÓW WARSZAWA

5 BAŁUTY ŚRÓDMIEŚCIE POLESIE GÓRNA WIDZEW

6 Łódź jest miastem wojewódzkim. Liczy prawie 760 000 mieszkańców. Składa się z kilku dzielnic: Śródmieścia, Bałut, Polesia, Górnej i Widzewa. To jest herb Łodzi Hymnem naszego miasta jest Prząśniczka. W Łodzi jest dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Niektóre z nich poznamy za chwilę.

7 Dlaczego tło naszego herbu ma kolor czerwony…

8 Jak głosi legenda,, Samotnik i czarownica, przy brzegu rzeki na Polesiu żył stary samotnik. Był spokojny i samotny, ponieważ mieszkał poza osadą łódzką. Czasami biegał gorączkowo po lesie, jakby gonił za jakimiś marami, które go w snach nawiedziły. Wtedy pojawiła się piękna, młoda czarownica. Uciekła z rąk kata. Zamieszkała ze starym samotnikiem. Po kilku dniach znaleźli ją pachołkowie księcia łęczyckiego. Wiedzieli, że czeka ich podwójne widowisko: pławienie czarownicy w Bzurze i spalenie jej na rynku. Kiedy samotnik stanął w zardzewiałej zbroji w obronie kobiety, pachołkowie wzięli pałki i oszczepy, i porąbali go na kawałki, aż krew tryskała zabarwiając na czerwono starą zbroję. Dlatego tło naszego herbu ma kolor czerwony.

9 A teraz słowa naszego hymnu..

10 U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki, przędą, sobie przędą jedwabne niteczki. Ref: Kręć się, kręć wrzeciono, wić sią w tobie wić. Ta pamięta lepiej, której dłuższa nić. Poszedł do Królewca młodzieniec z wiciną, łzami się zalewał żegnając z dziewczyną. Ref:…… Gładko idzie przędza wesołej dziewczynie, pamiętała trzy dni o wiernym chłopczynie. Ref:…… Inny się młodzieniec podsuwa z ubocza, i innemu rada dziewczyna ochocza. Ref: Kręć się, kręć wrzeciono, prysła wątła nić. Wstydem dziewczę płonie, wstydź się dziewcze wstydź. Słowa: Jan Czeczot Muzyka: Stanisław Moniuszko

11 Udajmy się w podróż do przeszłości

12 Dawniej przy ulicy Spacerowej stała synagoga Dziś został po niej pusty plac. Synagoga została spalona w 1939r.

13 Dawniej – Ulica Spacerowa Dziś – Aleja Kościuszki

14 Ulica Piotrkowska dawniej Ulica Piotrkowska dziś

15 Ponad sto pięćdziesiąt lat temu Łódź była miastem przemysłowym. Znajdowało się tu mnóstwo fabryk włókienniczych. Nad miastem istniał las kominów fabrycznych. Była wtedy Łódź miastem wielonarodowym. Żyli tu i pracowali Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie

16 To miejsce dawniej nazywano Rynkiem Nowego Miasta Teraz jest to Plac Wolności

17 Na Placu Wolności mieści się ratusz, który ma bardzo długą historię: 1561r. – powstaje pierwszy, drewniany Ratusz Miejski. 1815r. – burmistrz Łodzi, Szymon Szczawiński, uprząta pogorzelisko i przygotowuje plac pod budowę nowego ratusza. 1820r. – Łódź otrzymuje pierwszy zegar miejski. 1826r. – staje murowany budynek ratusza. Budował go Jan Lebelt. 1834r. – uruchomienie zegara, który był darem fabrykanta z Ozorkowa Fryderyka Schlóssera. 1862r. – rozbudowano ratusz o boczne skrzydło od ul. Piotrkowskiej. 1888r. – przebudowa wnętrz. 1924r. – rozbudowa budynku ratusza. 1945r. – w budynku umieszczono łódzkie Archiwum.

18 Teraz obejrzyjmy znane wszystkim mieszkańcom Łodzi miejsca

19 To jest łódzka Archikatedra Stoi w naszym mieście od 1912 roku

20 Ulica Piotrkowska to najważniejsza ulica w naszym mieście. Tu znajduje się wiele urzędów, restauracji i eleganckich sklepów

21 T o p a ł a c z n a n e g o ł ó d z k i e g o f a b r y k a n t a I z r a e l a P o z n a ń s k i e g o. D z i ś m i e ś c i s i ę t u M u z e u m H i s t o r i i M i a s t a Ł o d z i

22 To Teatr Wielki. Mieści się przy Placu Dąbrowskiego.

23 T o b u d y n e k ł ó d z k i e j t e l e w i z j i. S t o i p r z y u l i c y N a r u t o w i c z a.

24 To szpital - pomnik Centrum Zdrowia Matki - Polki

25 Łódzka Hala Sportowa. Kiedyś mieściło się w niej sztuczne lodowisko. Dziś odbywają się tu targi i imprezy kulturalne lub sportowe.

26 Dworzec kolejowy Łódź - Fabryczna

27 Dworzec kolejowy Łódź - Kaliska

28 Do Łagiewnik warto wybrać się na spacer. W lesie znajdują się najstarsze zabytki Łodzi, dwie drewniane kaplice. W jednej z nich można zaczerpnąć źródlanej, smacznej wody.

29 W każdym mieście znajdują się pomniki postawione dla uczczenia sławnych ludzi, lub wydarzeń sprzed lat. Łódź też ma swoje pomniki.

30 Najbardziej znany pomnik Łodzi – pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności.

31 Grób Nieznanego Żołnierza znajduje się na placu przed Archikatedrą

32 Pomnik Jana Pawła II przed łódzką Archikatedrą

33 Pomnik Józefa Piłsudskiego przed Łódzkim Domem Kultury.

34 Pomnik Stanisława Reymonta stojący na placu jego imienia.

35 Ławeczka Tuwima Fortepian Rubinsteina

36 Twórcy Łodzi przemysłowej Kufer Reymonta

37

38


Pobierz ppt "Pierwsze wzmianki o wsi Łodzia pojawiły się w 1332 r. w księgach biskupów włocławskich. Jednak najważniejszą datą dla tej wsi był 29 lipca 1423 kiedy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google