Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„SPACER PO CIEPLICACH Z LUTOWSKĄ POD RĘKĘ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„SPACER PO CIEPLICACH Z LUTOWSKĄ POD RĘKĘ”"— Zapis prezentacji:

1 „SPACER PO CIEPLICACH Z LUTOWSKĄ POD RĘKĘ”
Chcesz lepiej poznać uzdrowiskową część Jeleniej Góry? Zapraszamy na SPACER PO CIEPLICACH Z LUTOWSKĄ POD RĘKĘ!

2 Zaczynamy naszą wycieczkę od Placu Piastowskiego, który jest Centrum Cieplic i jednym z ulubionych miejsc spacerów kuracjuszy znajdującego się tu sanatorium.

3 Wśród budowli znajdujących się przy Placu Piastowskim warto zwrócić uwagę na kościół ewangelicki, w którym nierzadko odbywają się koncerty organowe organizowane dla miłośników muzyki przez parafię ewangelicką.

4 Niegdyś kościół otaczał cmentarz, lecz jak wiele nekropolii , został zniszczony. Na jego pamiątkę została w pobliżu kościoła postawiona latarnia. Dawniej stała w pałacu hrabiny Fryderyki von Reden w Bukowcu, dziś przypomina pochowanych tu zmarłych.

5 Najbardziej okazałą budowlą na Placu Piastowskim jest pałac Schaffgotschów, siedziba filii wrocławskiej politechniki.

6 Schaffgotschowie to jeden z najpotężniejszych rodów arystokratycznych Dolnego Śląska, toteż i pałac budzi uznanie jako dzieło architektury. Zwłaszcza, że jest znakomicie zachowany, nie uległ po wojnie zniszczeniu i dzięki staraniom władz mieszczącej się w nim uczelni jego wnętrza są stale restaurowane.

7 Słynna szafa Schaffgotschów, za jej drzwiami znajdują się schody i sekretne przejście na wyższą kondygnację do jednej z pałacowych sal. Można w tej szafie zniknąć i być trudnym do odnalezienia dla reszty świata.

8 Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela – piękna świątynia o barokowym wnętrzu, mająca pięknie brzmiące stare organy i przepiękną ambonę, która też ma swoją niesamowitą historię.

9 Obok kościoła pocysterski klasztor – dziś siedziba zakonu pijarów
Obok kościoła pocysterski klasztor – dziś siedziba zakonu pijarów. To tu na pierwszym piętrze znajdują się słynne drzewa genealogiczne Schaffgotschów i śląskiej linii Piastów – naprawdę imponujące.

10 Nie każdy może je zobaczyć, bo wiszą w części klasztoru, gdzie obowiązuje klauzura i nie można tam wchodzić. Nam się jednak udało, dzięki uprzejmości księdza przeora.

11 Zwiedzanie Cieplic to świetna zabawa połączona z nauką historii naszego regionu.

12 Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze
Opracowanie: Oliwia Piskozub Anna Zębik Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze


Pobierz ppt "„SPACER PO CIEPLICACH Z LUTOWSKĄ POD RĘKĘ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google