Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śladami historii w Berlinie Projekt polsko-niemiecki Wrzesień 2009 Projekt był realizowany przez uczniów klasy III E Liceum im. Gen. St. Maczka w Warszawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śladami historii w Berlinie Projekt polsko-niemiecki Wrzesień 2009 Projekt był realizowany przez uczniów klasy III E Liceum im. Gen. St. Maczka w Warszawie."— Zapis prezentacji:

1 Śladami historii w Berlinie Projekt polsko-niemiecki Wrzesień 2009 Projekt był realizowany przez uczniów klasy III E Liceum im. Gen. St. Maczka w Warszawie i uczniów berlińskiej szkoły Robert-Jungk- Oberschule z modułem polsko-niemieckim w dniach 14.-20.09.2009r. Rocznice ważnych, przełomowych wydarzeń historycznych dla Polski i Niemiec przypadające w mijającym roku 2009 były inspiracją do naszego projektu.

2 Uczniowie Liceum im. Gen. Maczka w Berlinie Przed Bramą Brandenburską – symbolem zjednoczenia Niemiec Spotkanie w szkole im. Roberta Jungka w Berlinie – wymiana prezentów

3 Dziedzictwo kulturowe Berlina W dzielnicy Tegel znajduje się pałac odrestaurowany przez słynnego berlińskiego architekta Schinkla w stylu klasycystycznym – skarbnica cennych dzieł sztuki, dziedzictwa wybitnych naukowców i znawców sztuki i literatury – braci Alexandra i Wilhelma von Humboldt Za pałacem w scenerii parkowej znajduje się zabytkowy, rodzinny cmentarz Humboldtów.

4 TIERGARTEN Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) nazywana przez Berlińczyków złotą Elzą - to imponujący pomnik upamiętniający wielkie zwycięstwa niemieckiego oręża. Usytuowany u zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych zwraca uwagę każdego turysty. Ulica 17-tego czerwca - symbol powojennej historii Berlina. Tu doszło 15.06.1953 r. przy Alei Stalina do protestów robotniczych, które zapoczątkowały falę strajków i demonstracji. Apogeum miało miejsce 17.06.1953 r. i zostało krwawo stłumione przez radzieckie czołgi.

5 Świadectwa niemieckiego ruchu oporu Nad Jeziorem Tegler See znajdują się pamiątkowe tablice związane z wybitnymi działaczami socjaldemokracji polskiej i niemieckiej, założycielami Związku Spartakusa, przywódcami strajku robotników, przeciwnikami wojny - Różą Luksemburg (urodzoną w Zamościu) i Karlem Liebknechtem zamordowanymi bestialsko na początku 1 919r. Tablica upamiętniająca rozstrzelanie przeciwnika Adolfa Hitlera – Clausa von Stauffenberga.

6 Do widocznego tu kanału zostało wrzucone 15.01.1919r. zmasakrowane ciało Róży Luxemburg.

7 Pomniki Berlina ku czci ofiar II. Wojny Światowej Oba te pomniki łączą się nierozerwalnie z historią Niemiec podczas II. Wojny Światowej, z lewej kamienne bloki upamiętniające liczne ofiary holocaustu, a z prawej pomnik poległych żołnierzy radzieckich, którzy walczyli o wolność Berlina.

8 Berlin- od rezydencji Hohenzollernów do europejskiej metropolii Miasto Berlin zostało założone w XII w. jako ośrodek kupiecki. W 1486 r. stało się siedzibą rezydencji Hohenzollernów. W miarę jak dynastia ta rozrastała się zwiększało się znaczenie Berlina. W 1871 roku nadano miastu rangę stolicy Rzeszy Niemieckiej. Po II. Wojnie Światowej w 1945 r. zwycięskie mocarstwa zadecydowały o podziale Berlina na 4 sektory. Podział ten został przypieczętowany 13.08.1961r., kiedy w środku Berlina stanął mur z drutem kolczastym i wieżami obserwacyjnymi – nieprzekraczalna granica między wschodem i zachodem Niemiec – tragiczny symbol historii Berlina i niemy świadek niezliczonych ludzkich tragedii. Pozytywnym symbolem Berlina i jedności Niemiec jest Brama Brandenburska – miejsce ważnych imprez kulturalnych i politycznych w stolicy o randze międzynarodowej.

9 Wizyta w Robert- Jungk - Oberschule Środa, 16.09.2009 W środę mieliśmy możliwość przedstawienia naszej szkoły w Robert-Jung- Oberschule, szkole z niemiecko-polskim modułem nauczania, do której uczęszczają nasi niemieccy gospodarze. Przygotowany przez grupę polską program słowno-muzyczny został nagrodzony gromkimi brawami. Obok udziału w lekcjach biologii, historii i j. polskiego był też czas na zwiedzanie szkoły oraz rozmowy i wspólny posiłek w szkolnej stołówce.

10 Topografia terroru Czwartek, 17.09.2009 Topografia terroru – to plenerowa wystawa ukazująca mechanizm i skutki działania aparatu niemieckiej służby bezpieczeństwa w latach 1933- 1945. Autentyczne zdjęcia i dokumenty potwierdzają bezmiar cierpienia ofiar hitlerowskiej Rzeszy podczas przymusowych deportacji, masowych egzekucji i innych przejawów prześladowań ludności krajów okupowanych. Uwagę przyciągają również unikatowe fotografie najbliższych współpracowników Hitlera ukazujące ich nie tylko podczas oficjalnych parad i posiedzeń, ale także prywatnie.

11 Nasza partnerska szkoła – Robert - Jungk- Oberschule

12 Wstrząsające archiwalne zdjęcia – świadectwa masowych egzekucji Hitlerowców na ludności cywilnej

13 Polacy i Niemcy- partnerzy w Unii Europejskiej Wraz z kolegami ze szkoły Robert- Jungk-Oberschule mieliśmy zaszczyt przeprowadzić wywiad z niemieckim posłem Bundestagu: W. Dzembritzkim na temat podejścia do trudnej historii Polski i Niemiec oraz celów i wspólnej odpowiedzialności obydwu narodów za przyszłość w Unii Europejskiej. Wywiad został również nagrany.

14 Bundestag – siedziba parlamentu niemieckiego Zwiedziliśmy budynek niemieckiego Parlamentu – Bundestagu. Największe wrażenie zrobiła na nas panorama Berlina widoczna ze szklanej kopuły, która znajduje się na dachu budynku..

15 Podczas pracy w budynku konferencji Wannsee w Poczdamie Na dziedzińcu Cecilienhof, w miejscu słynnej Konferencji Poczdamskiej z 1945 roku

16 Historia i teraźniejszość w Berlinie W restauracji Hotelu Igel Przy pomniku Holocaustu

17 Godło Niemiec Niemiecki Bundestag znajduje się w słynnym budynku Reichstagu Widok na salę obrad Bundestagu

18 Pałac Cecilienhof Poczdam Pałac Cecilienhof (wybudowany w stylu angielskim w latach 1913-17 na życzenie następcy tronu, Księcia Wilhelma) – stał się latem 1945 roku miejscem słynnej Konferencji Poczdamskiej w dniach 17.07 – 2.08 (nowa regulacja granic w Europie wschodniej i środkowej; przymusowe wysiedlenia ludności polskiej i ukraińskiej)

19 Potsdam – historyczne konferencje Piąty dzień naszej wędrówki śladami historii spędziliśmy w podberlińskim Poczdamie (Potsdam), miejscu słynnej konferencji z 1945 roku, a wcześniej zwiedziliśmy historyczny budynek konferencji w Wannsee, gdzie Hitler wraz ze swoim sztabem podjął decyzję o rozpoczęciu akcji oczyszczania rasy niemieckiej i powstaniu obozów koncentracyjnych (zdj. po lewej). Tu pracowaliśmy w podgrupach analizując poszczególne ekspozycje.

20 DOKUMENTACJA KONFERENCJI W WANNSEE

21 MOST GLIENICKERBRUECKE Most ten jest symbolem ery zimnej wojny w Europie. Tu następowała wymiana szpiegów radzieckich i NRD- skich. Po upadku Muru Berlińskiego stał się widoczną oznaką otwarcia na świat zachodni i symbolicznym traktem do demokracji.

22 Plac Alexandra Na Placu Alexandra oglądaliśmy plenerową wystawę o przełomowych wydarzeniach 1989/90 w Europie Wschodniej, których symbolem stało się obalenie Muru Berlińskiego 9. listopada 1989r. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki – przywódca bezkrwawej rewolucji i premier pierwszego demokratycznego rządu w Polsce. Kontrasty wschodniego Berlina – barwna scena punkowa -przejaw protestu wobec dyktatury NRD

23 Berlin- droga do zjednoczenia 31.08.1980 – powstanie Niezależnego Związku Zawodowego Robotników Solidarność w Polsce – początek drogi do rewolucji. 9. Listopada 1989 roku – obalenie Muru Berlińskiego – symboliczny kres rewolucji w Europie Wschodniej.

24 Pożegnanie z Berlinem Niedziela, 20.09.2009 Nasz pobyt w Berlinie dobiegł końca. Nadszedł czas powrotu do Warszawy. Pełni wrażeń i wzbogaceni w wiedzę historyczną opuściliśmy Berlin, który na 7 dni stał się naszym domem i ważną lekcją historii.


Pobierz ppt "Śladami historii w Berlinie Projekt polsko-niemiecki Wrzesień 2009 Projekt był realizowany przez uczniów klasy III E Liceum im. Gen. St. Maczka w Warszawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google