Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH."— Zapis prezentacji:

1 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH

2 Powstanie warszawskie pochłonęło tysiące ofiar, ale najtragiczniejszy był los tych, którzy wymordowani bestialsko przez hitlerowskich oprawców zginęli w miejscach masowych egzekucji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Powstanie warszawskie pochłonęło tysiące ofiar, ale najtragiczniejszy był los tych, którzy wymordowani bestialsko przez hitlerowskich oprawców zginęli w miejscach masowych egzekucji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.

3 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH

4 W lipcu 1945 r. zrodziła się idea utworzenia Cmentarza Powstańców Warszawy, po wystąpieniu w tej sprawie do Biura Odbudowy Stolicy przedstawiciela resortu Zdrowia i Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego, uzasadnionym brakiem możliwości grzebania ekshumowanych z ulic Warszawy na istniejących cmentarzach. W lipcu 1945 r. zrodziła się idea utworzenia Cmentarza Powstańców Warszawy, po wystąpieniu w tej sprawie do Biura Odbudowy Stolicy przedstawiciela resortu Zdrowia i Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego, uzasadnionym brakiem możliwości grzebania ekshumowanych z ulic Warszawy na istniejących cmentarzach. Wyborem miejsca pod nowy cmentarz zajęła się Pracownia Zieleń Wydziału Urbanistyki Biura Odbudowy Stolicy, która wskazała na konieczność opracowania szczegółowego projektu Cmentarza dla Poległych w Powstaniu 1944 r.. Wyborem miejsca pod nowy cmentarz zajęła się Pracownia Zieleń Wydziału Urbanistyki Biura Odbudowy Stolicy, która wskazała na konieczność opracowania szczegółowego projektu Cmentarza dla Poległych w Powstaniu 1944 r.. Opracowanie projektu cmentarza powierzono we wrześniu Opracowanie projektu cmentarza powierzono we wrześniu 1945 r. architektom Alinie Scholtzównie i Romualdowi Guttowi. 1945 r. architektom Alinie Scholtzównie i Romualdowi Guttowi.

5 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH

6

7 29 listopada 1945 r. o godzinie 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie Cmentarza Powstańców Warszawskich, ulokowanego na Woli, przy ulicy Wolskiej, obok katolickiego Cmentarza Wolskiego.

8 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH więźniów Pawiaka i okolicznych mieszkańców, żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej 1939 r., uczestników walk o Warszawę z 1945 r., Żydów rozstrzelanych w latach 1940–1943 na stadionie SKRA przy Okopowej. Spoczęły tu prochy ekshumowanych: z warszawskiej Woli (50 tys. ludności cywilnej zamordowanej w tzw. rzezi Woli, 5–7 VIII 1944), z terenu dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich, z siedziby Gestapo na Szucha,

9 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH 1. Kolekcja materiałów teledetekcyjnych 1926–2001 2. (Kolekcja Fotogrametryczna Fotoplany i Zdjęcia Lotnicze Warszawy) 3. Zbiór Angeliki i Axela Diekmannów. Jesień 1939 w fotografii 4. Zbiór fotografii z II wojny światowej 1939–1945 5. Archiwum fotografika Joachima Joachimczyka 6. Akta Miasta Warszawy [1808] 1914–1973 [1974] Ref. Gabarytów, Wydz. Statystyczny ekshumacje Ref. Gabarytów, Wydz. Statystyczny ekshumacje 1. Starostwo Grodzkie Zachodnio-Warszawskie 1945–1950 [1952] 2. Biuro Odbudowy Stolicy [1935] 1945–1951 (aktowe materiały archiwalne oraz dokumentacja techniczna)

10 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) było pierwszym urzędem (utworzony 14 lutego 1945 r.), który zaczął działać wśród gruzów, w zniszczonym i częściowo zaminowanym mieście. Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) było pierwszym urzędem (utworzony 14 lutego 1945 r.), który zaczął działać wśród gruzów, w zniszczonym i częściowo zaminowanym mieście. Zorganizowane przy prezydencie miasta miało zajmować się pracami w zakresie odbudowy opracowaniem koncepcji urbanistycznej odbudowy miasta Warszawy i jej realizacją, w szczególności odbudową Starego Miasta w Warszawie. Zorganizowane przy prezydencie miasta miało zajmować się pracami w zakresie odbudowy opracowaniem koncepcji urbanistycznej odbudowy miasta Warszawy i jej realizacją, w szczególności odbudową Starego Miasta w Warszawie. Na podstawie Archiwum BOS można ustalić ze szczegółami stan zachowania poszczególnych budynków bezpośrednio po wojnie. Na podstawie Archiwum BOS można ustalić ze szczegółami stan zachowania poszczególnych budynków bezpośrednio po wojnie. Jest ono jedynym i niepowtarzalnym źródłem historycznym dokumentującym działania, które podejmowano w latach 1945–1953 w celu odbudowy z gruzów Warszawy, zwłaszcza Starego Miasta. Jest ono jedynym i niepowtarzalnym źródłem historycznym dokumentującym działania, które podejmowano w latach 1945–1953 w celu odbudowy z gruzów Warszawy, zwłaszcza Starego Miasta.

11 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH Odtworzony skromny krajobraz Warszawy jest przesłaniem dla całego świata, że ludzka godność jest bezcenna, jest wartością, która przetrwa tyranów. Architektura miasta mówi to nam do naszych serc, kiedy widzimy tryumf Warszawy. Odtworzony skromny krajobraz Warszawy jest przesłaniem dla całego świata, że ludzka godność jest bezcenna, jest wartością, która przetrwa tyranów. Architektura miasta mówi to nam do naszych serc, kiedy widzimy tryumf Warszawy. (A. M. Tung, Preserving the Worlds Great Cities. The Destruction and Renewal of Historic Metropolis, New York 2001).

12 CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH


Pobierz ppt "CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI W DOKUMENTACH ARCHIWALNYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google