Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel.”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel.”"— Zapis prezentacji:

1 „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel.”
Rok Chopinowski 2010 „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel.”

2 Kim był Chopin Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.

3 Obchody roku Chopina 2010 Rozpoczęły się oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Franciszka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, stanowi natchnienie dla rzeszy polskich muzyków. Jego dzieła są ponadczasowe. Znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny. Stał się legendą, jego twórczość jest bliska sercom wielu pokoleń.

4 Rok Chopinowski 2010 to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki. To możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Już 1 marca 2010 roku, do Polski przybędą tysiące turystów, zainteresowanych twórczością następcy Mozarta. Mamy obowiązek spełnić ich oczekiwania, jesteśmy to winni powszednim pokoleniom dla których muzyka Fryderyka Chopina wraz z twórczością Mickiewicza, Słowackiego, Matejki była jedyną ostoją tożsamości narodowej, natchnieniem do zrzucenia kajdan niewoli.

5 Historyczna data 1 marca 2010 roku stała się impulsem do powstania nowatorskich i atrakcyjnych przedsięwzięć artystycznych oraz promocyjnych zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Kalendarz obchodów rocznicowych systematycznie wzbogaca się o liczne koncerty, wystawy, konferencje, produkcje filmowe, inicjatywy wydawnicze i edukacyjne.

6 Sztandarową inwestycją  z okazji jubileuszu jest warszawskie muzeum Fryderyka Chopina w zabytkowym Zamku Ostrogskich na Tamce. Ten niebywały projekt może zostać nową wizytówką stolicy. Wspaniały gmach, jeden z niewielu na świecie obiektów muzealnych o tak wysokim stopniu informatyzacji.

7 Miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola jest poddawana gruntownej rewitalizacji, stanie się prawdziwą perłą. Zakończyły się też prace konserwatorskie w kościele w Brochowie, gdzie kompozytor został ochrzczony.

8 W ramach obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego zaplanowany został cykl koncertów "Chopin w stolicach jego Europy". Odbędą się one w Paryżu, Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie. Wyzwania globalizacji zmuszają orga-nizatorów Roku Chopinowskiego do podkreślenia pochodzenia artysty. Chopin był wielkim Europejczykiem, lecz przede wszystkim  Polakiem. Musimy przypomnieć jego korzenie.

9 Od 10 marca do 15 sierpnia 2010 roku Warszawskie Muzeum Historyczne na Rynku Starego Miasta będzie prezentować obraz stolicy, w której F. Chopin spędził 20 pierwszych lat swojego życia. Ostatnim dniem ujętym w wystawie jest 2 listopada 1830 roku, kiedy kompozytor opuścił Polskę. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Historyczne miasta st. Warszawy w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Głównym przesłaniem ekspozycji jest ukazanie decydującej roli Warszawy w ukształtowaniu osobowości kompozytora i zwrócenie uwagi na fenomen niezwykle intensywnego życia kulturalnego tego miasta w dobie poprzedzającej wybuch powstania listopadowego.

10 Poza wymienionymi przeze mnie wydarzeniami, obchodom Roku Chopinowskiego towarzyszyć będzie wiele innych przedsięwzięć. Zachęcam więc do zajrzenia na stronę gdzie można zapoznać się z planem nadchodzących z okazji jubileuszu wydarzeń.

11 Dziękuję za uwagę. Adrianna Wrona Klasa 3gim. Rok 2010. źródła: www
Dziękuję za uwagę. Adrianna Wrona Klasa 3gim. Rok źródła:

12


Pobierz ppt "„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel.”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google