Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rosja Rosja zajmuje obszar 17075,4 tys. km kwadratowych. Jest krajem dwóch kontynentów o znacznej rozciągłości równoleżnikowej. Od północy oblewa ją Morze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rosja Rosja zajmuje obszar 17075,4 tys. km kwadratowych. Jest krajem dwóch kontynentów o znacznej rozciągłości równoleżnikowej. Od północy oblewa ją Morze."— Zapis prezentacji:

1 Rosja Rosja zajmuje obszar 17075,4 tys. km kwadratowych. Jest krajem dwóch kontynentów o znacznej rozciągłości równoleżnikowej. Od północy oblewa ją Morze Arktyczne, od wschodu Ocean Spokojny, od południa graniczy z Chinami, Mongolią, Kazachstanem, Gruzją, Morzem Czarnym, na zachodzie z Ukrainą, Białorusią, Estonią, Finlandią, Polską i Morzem Bałtyckim. Obszar Rosji charakteryzuje przewaga nizin na zachodzie i w centrum, które od południa i wschodu otaczają wielkie systemy górskie. W Rosji występują wszystkie podstawowe typy klimatów strefy umiarkowanej i chłodnej cechujące się znacznym kontynentalizmem. Północne krańce kraju leżą poza kołem podbiegunowym. Panuje tu klimat polarny. Na wybrzeżach Morza Czarnego występuje klimat podzwrotnikowy. W Rosji znajduje się około 200 tys. jezior z których największe to Morze Kaspijskie, Bajkał, Ładoga i Onega. Strefy roślinne układają się równoleżnikowo, od północy strefa pustyń polarnych, tundra, lasotundra, tajga, stepy. Pierwsze siedliska ludzi na tym obszarze sięgają epoki kamiennej. Pojawiały się stopniowo na Kaukazie, nad dolną Wołgą, Dnieprem, później na Niżu Wschodnioeuropejskim, Uralu i Syberii. W VII-XI wieku plemiona wschodniosłowiańskie utworzyły pierwsze państwo Ruś Kijowską z ośrodkiem w Kijowie. W 988 roku przyjęto chrześcijaństwo. W XII wieku Ruś rozpadła się na wiele księstw i wkrótce po inwazji Mongołów została uzależniona od Złotej Ordy. Z czasem państwo mongolskie uległo rozpadowi i w XIII wieku wyodrębniło się Wielkie Księstwo Moskiewskie, które w XVI wieku przekształciło się w monarchię rosyjską jednoczącą stopniowo Ural, Powołże, Kaukaz. Za czasów Piotra I Wielkiego Rosja uzyskała dostęp do morza, utworzono flotę, powstała nowa stolica Petersburg. Na obszarze Rosji, w części europejskiej ukształtowały się dwa regiony turystyczne: kaukasko –czarnomorski położony w strefie klimatu podzwrotnikowego, bogaty w źródła wód mineralnych (główna miejscowość turystyczna Soczi) i centralny rozciągający się od zachodnich granic Rosji do Uralu, w którym ośrodkami turystycznymi są Moskwa i Petersburg. Dla turystów z Polski specjalnym miejscem pamięci narodowej jest Katyń. W regionie północnym obejmującym Nizinę Zachodniosyberyjską, Wyżynę Środkowosyberyjską i pasma górskie na wschodzie kraju, popularnością wśród turystów cieszy się Północna Droga Morska, a także rejsy turystyczne po Obie, Jeniseju, Lenie.

2 Moskwa Moskwa - stolica Rosji
Moskwa (ros.: Москва [Maskvá]) – stolica i największe miasto Rosji. Najważniejszy ośrodek gospodarczy i kulturalny kraju. Siedziba najwyższych władz państwowych w tym prezydenta Rosji. Jeden z najciekawszych ośrodków turystycznych Europy, jednocześnie symbol despotyzmu carów i imperium sowieckiego Moskwa

3 Geografia Geografia rosji
Rosja położona jest na dwóch kontynentach: Europie i Azji. Rozciąga się od Europy Wschodniej przez północno-środkową Azję, aż do Oceanu Spokojnego. Rosja graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz Litwą i Polską (z dwiema ostatnimi poprzez obwód kaliningradzki). Graniczy także z kilkoma państwami poprzez Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Morze Ochockie oraz poprzez Morze Beringa (Cieśnina Beringa) z USA. Długość granic lądowych wynosi 20,3 tys km, morskich - 38 tys km. Rozciągłość południkowa Rosji wynosi do 4000 km, natomiast rozciągłość równoleżnikowa km

4 Klimat Klimat przeważnie kontynentalny strefy umiarkowanej i podbiegunowej, na niewielkim obszarze wschodniego wybrzeża klimat monsunowy, a nad Morzem Czarnym klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Średnia temperatura lipca od 2°C na północnym wybrzeżu i 15°C na wschodzie do 25°C na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej. Średnia temperatura stycznia od 1°C nad Morzem Czarnym i -6°C na zachodzie do -20°C na wschodnim wybrzeżu i poniżej -30°C w Syberii Wschodniej (w rejonie Ojmiakonu ok. -50°C). Roczna suma opadów od ponad 600 mm na krańcu zachodnim i wschodnim do około 200 mm na Syberii Środkowej i Wschodniej oraz poniżej 200 mm na Nizinie Nadkaspijskiej. W wysokich górach do 1000 mm. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od 1 miesiąca nad Morzem Czarnym do 9 miesięcy na wybrzeżach Morza Arktycznego.

5 kreml Kreml jest symbolem Moskwy. Jest to zdecydowanie najbardziej wartościowy zabytek Moskwy. Oprócz walorów historycznych mieści się tutaj administracja państwowa wraz z siedzibą prezydenta Rosji. Do zwiedzania udostępnione zostały głównie historyczne zabudowania Kremla. Do najciekawszych należą sobory (m.in. Archangielski), czy też Zbrojownia. Na dziedzińcu można podziwiać m.in. Car Puszkę oraz Car-dzwon. Wstęp na teren Kremla jest płatny. Niekiedy wejście dla indywidualnych turystów jest zabronione.

6 Muzeum lenina Mauzoleum Lenina stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Moskwy. Udostępniane do zwiedzania jest tylko 2-3 razy w tygodniu po 2-3 godziny. Wówczas zamykany jest Plac Czerwony. Nie można mieć przy sobie aparatu fotograficznego, ani innych przedmiotów typu plecak, siatka. Po przejściu przez wnętrze trasa wycieczkowa prowadzi wzdłuż ścian Kremla gdzie pochowanych jest wielu "wybitnych" przywódców ZSRR, m.in. Stalin. Wejście jest bezpłatne

7 Pomnik piotra Pomnik Piotra I powstał w Moskwie stosunkowo niedawno. Jej projektantem jest Z. Cerietieli. Sam pomnik wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony mieszkańcom Moskwy nie podoba się idea stawiania w ich mieście pomników carowi, który zmarginalizował rolę Moskwy, z drugiej sam wygląd pomniku nie wszystkim przypadł do gustu. Frustracja Moskwian doprowadziła nawet do nieudanego zamachu bombowego mającego zniszczyć budowlę. Jednak sam Cerietieli cieszy się poparciem mera Moskwy - J. Łużkowa, który zleca mu kolejne projekty.

8 Plac czerwony Plac Czerwony wyznacza centrum miasta. W pobliżu Placu Czerwonego położona jest większość zabytków Moskwy. Z jednej strony plac ogranicza Kreml, z drugiej budynek GUM-u. Przy Placu Czerwonym leży Mauzoleum Lenina. W godzinach otwarcia Mauzoleum Plac Czerwony jest zamykany.

9 Historia Moskwy Moskwa została założona w XII w. Wprawdzie dokładna data założenia miasta nie jest znana to przyjmuje się za takową rok Wówczas to legendarny książe Suzdala Jurij Dołgorukij miał przyjmować w swoich włościach położonych na terenie dzisiejszej Moskwy księcia Czernichowskiego Światosława. W 1156 r. miały już tutaj stanąć drewniane fortyfikacje, które w XIV w. zostały zastąpione przez kamienne mury. Swój rozwój miasto zawdzięczało korzystnemu, z punktu widzenia militarnego położeniu wśród lasów i błot. W dodatku sprzyjającym czynnikiem było dogodne połączenie wodne z pozostałymi księstwami ruskimi. Znaczenie gospodarcze Moskwa zyskała za rządów Iwana I Kality (I poł. XIV w.). Rozwojowi miasta nie przeszkodziły nawet ogromne zniszczenia jakie zadały wojska tatarskie. Moskwa była kilkakrotnie oblężona i aż 3-krotnie spalona. Dopiero wyzwolenie się spod jarzma tatarskiego pozwoliło Moskwie na w miarę spokojny rozwój. W późniejszej historii Moskwa została zdobyta jeszcze przez Chana krymskiego, Polaków (1610), czy wreszcie przez Napoleona w roku.

10 Sąsiedzi Sąsiedzi Rosji to min. Polska, Chiny, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Mongolia, Korea pułnocna , Norwegia, Finlandia . Najdłószszą granice Rosja ma z Kazachstanem…

11 Imperium rosyjskie

12 Różne symbole Rosji

13 ZSRR Ponieważ Federacja Rosyjska jest prawnym sukcesorem ZSRR, a większość terytorium, ludności i produkcji przemysłowej ZSRR była w Rosji, po upadku ZSRR Rosja nadal pełni ważną rolę w polityce światowej. Kraj ten należy do G8, pomimo że ze swoim nominalnym produktem krajowym brutto zajmuje 9. miejsce na świecie. Rosja została oficjalnie włączona do G7 w roku 1998 nie ze względu na znaczenie ekonomiczne, lecz z przyczyn politycznych. Był to wyraz wdzięczności dla prezydenta Jelcyna za przeprowadzenie reform gospodarczych w Rosji i za jego neutralną postawę wobec rozszerzenia NATO na wschód, co dało G7 + Rosję. G8 utworzono już za rządów Władimira Putina wraz z polepszaniem się w tym czasie sytuacji ekonomicznej w Rosji.


Pobierz ppt "Rosja Rosja zajmuje obszar 17075,4 tys. km kwadratowych. Jest krajem dwóch kontynentów o znacznej rozciągłości równoleżnikowej. Od północy oblewa ją Morze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google