Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLIMATY NA ŚWIECIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLIMATY NA ŚWIECIE."— Zapis prezentacji:

1 KLIMATY NA ŚWIECIE

2 KLIMAT Klimat (z gr. klíma - strefa) – ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Standardowy okres to około trzydzieści lat. Klimat na Ziemi kształtują trzy podstawowe procesy klimatotwórcze: obieg ciepła, obieg wody i krążenie powietrza, oraz czynniki geograficzne: układ lądów i oceanów, wysokość n.p.m. Klimat jest jednym z czynników ekologicznych wpływających na występowanie i życie organizmów.

3 Klimat okołobiegunowy
Klimat okołobiegunowy - obejmuje dwa typy klimatów: - subpolarny (podbiegunowy) - północna Syberia, północna Kanada, Alaska, a na południowej półkuli np: Wyspy Kerguelena, Wyspa Heard, Wyspy McDonalda i Wyspa Bouveta. - polarny (biegunowy) - Antarktyda, Grenlandia, wyspy Arktyki, północne krańce Syberii (wg podziału Okołowicza). Oba te klimaty charakteryzują się niskimi opadami przez cały rok, nie przekraczającymi 250 mm, w klimacie subpolarnym są to opady głównie śniegu, zaś w klimacie polarnym tylko śniegu. W klimacie subpolarnym temperatura w najcieplejszym miesiącu nie przekracza +10°C, a większą część roku jest ona niższa. W klimacie polarnym temperatura nigdy nie przekracza 0°C. Roczna amplituda temperatur powietrza wynosi 84°C.

4 Klimat okołobiegunowy - Krajobraz

5 Klimat okołobiegunowy
Charakterystyka klimatu subpolarnego: pojawia się zjawisko dnia i nocy polarnej brak klimatycznego lata (2-3 miesiące temp. do 10) zima długa, mroźna trwająca 9-10 miesięcy opady śniegu do 300 mm Charakterystyka klimatu polarnego: zjawisko dnia i nocy polarnej przez cały rok temp. ujemne (-20 do -50) opady śniegu do 250 mm

6 Klimat okołobiegunowy

7 Klimat umiarkowany Klimat umiarkowany – rozległa strefa klimatyczna, dzieląca się na półkuli północnej na chłodniejszą północną i cieplejszą południową i na półkuli południowej na cieplejszą północną i chłodniejszą południową. Średnia roczna temperatura waha się od 0°C do 10°C, a opady atmosferyczne występują w różnych porach roku. Charakterystyczną formacją roślinną dla klimatu umiarkowanego w części chłodniejszej jest tajga, natomiast części cieplejszej lasy liściaste i mieszane (kraje Europy Środkowej i południowa, czasem też środkowa część Skandynawii). Pory roku są w tej strefie łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury (ciepła, wilgotna wiosna, ciepłe, zazwyczaj suche lato, chłodna, wilgotna jesień i zima z niewykluczonymi opadami śniegu

8 Klimat umiarkowany

9 Klimat umiarkowany Klimat umiarkowany dzieli się na:
- umiarkowany ciepły o morski (mała roczna amplituda temperatury powietrza, znaczące opady w ciągu całego roku, np. Europa Zachodnia) o przejściowy (zmienne stany pogody, np. Polska) o monsunowy (duża roczna amplituda temperatury, silne opady podczas monsunu letniego, np. północna Japonia, północno-wschodnie Chiny) - umiarkowany chłodny o morski (chłodne lata, łagodne zimy, silne opady przez cały rok, np. Norwegia, Islandia, Wielka Brytania) o kontynentalny (bardzo ciepłe, upalne lato i mroźna, siarczysta zima, na przykład Mongolia, południowa i zachodnia Syberia oraz kraje Azji Środkowej: Kazachstan, Uzbekistan oraz obszary stepowe Kirgistanu, Turkmenistanu oraz Tadżykistanu). Klimat ten występuje również we wschodniej Europie.

10 Klimat umiarkowany

11 Klimat podzwrotnikowy
Strefa klimatów podzwrotnikowych (subtropikalnych) obejmuje obszar na którym średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi +10°C i więcej w klimatach morskich oraz 0°C i mniej w klimatach kontynentalnych, zaś opady występują przeważnie w chłodnym półroczu (w klimatach monsunowych latem). Pory roku wyznacza roczny przebieg temperatury, opadów. Wyróżnia się pięć typów tego klimatu: - morski (z odmianą monsunową, np. Hiszpania, Włochy i Grecja) - pośredni (z odmianą monsunową) - trzy różniące się suchością klimaty kontynentalne.

12 Klimat podzwrotnikowy

13 Klimat zwrotnikowy Klimat zwrotnikowy - w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C).

14 Klimat zwrotnikowy

15 Klimat zwrotnikowy Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak. Obszary wybitnie zwrotnikowe występują m.in. na pustyniach: Sahara (największa z pustyń), Ar-Rub al-Chali, Wielka Pustynia Australijska oraz najsuchsze miejsce na Ziemi - pustynia Atacama

16 Klimat równikowy Klimat równikowy – w klasyfikacji klimatów jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej położone między 10°-20°S oraz 10°-20°N. W strefie klimatów równikowych średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20°C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5°C-10°C idąc na północ i na południe od równika.

17 Klimat równikowy

18 Klimat równikowy Ze względu na różnice w amplitudach temperatur i rozkładu opadów w ciągu roku, wydzielane są trzy typy klimatów: klimat równikowy wybitnie wilgotny klimat podrównikowy wilgotny klimat podrównikowy suchy

19 Klimat równikowy

20 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Klimat_r%C3%B3wnikowy


Pobierz ppt "KLIMATY NA ŚWIECIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google