Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katowice, 25.11.2010 Współpraca z graficznym studiem projektowym Jak dobrze napisać brief projektowy? Ewa Sadowska 1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katowice, 25.11.2010 Współpraca z graficznym studiem projektowym Jak dobrze napisać brief projektowy? Ewa Sadowska 1."— Zapis prezentacji:

1 Katowice, Współpraca z graficznym studiem projektowym Jak dobrze napisać brief projektowy? Ewa Sadowska 1

2 Co może zaprojektować studio?
Logo / rewitalizacja logo Witrynę internetową Wizerunek produktu (opakowanie) Wizualną tożsamość marki Poszczególne narzędzia marketingowe Kampanię promocyjną lub jej składowe

3 Co to jest brief projektowy?
jest dokumentem skierowanym do zespołu projektowego obejmuje on zazwyczaj zestaw wymagań i charakterystykę klienta

4 Jak przygotować dobry brief?
1. Zaprezentuj firmę Przedstaw charakterystykę Twojej firmy oraz jej działalności. Opisz misję, zapoznaj z tożsamością oraz ofertą firmy. Napisz o strukturze firmy, ilości pracowników, siedzibie i oddziałach. Zapoznaj agencję z otoczeniem Twojej firmy prezentując lokalną społeczność, relacje i współpracę z nimi.

5 2. Scharakteryzuj produkt
Opisz najważniejsze właściwości oraz cechy Twojego produktu i jego marki. Przedstaw historię produktu, jego pozycję na rynku, rodzaje i odmiany. Wymień rejony, w których najlepiej się sprzedaje, oraz te, w których popyt na niego jest niski. Opisz, czym Twój produkt się wyróżnia, czemu klienci go kupują. Jeżeli dysponujesz badaniami, uwzględnij najważniejsze wnioski. Informacje te pozwolą agencji zapoznać się z produktem oraz z jego marką, jak również określić jego pozycję i postrzeganie na rynku.

6 3. Opisz rynek oraz konkurencję
Zamieść kilka informacji o rynku, na którym działa Twoja firma i sprzedawany jest produkt. Przedstaw strukturę rynku, wymień głównych graczy (jeżeli posiadasz odpowiednie dane - przedstaw ich udziały procentowe). Opisz bieżące trendy panujące na tym rynku, szanse, zagrożenia oraz zmiany, jakie się szykują i ich wpływ na działalność.

7 3. Opisz rynek oraz konkurencję – cd.
Uwzględnij pozycję rynkową firmy na tle konkurencji. Istotne jest uwzględnienie udziałów rynkowych każdej z firm, i ich produktów. Wymień działania komunikacyjne konkurentów, ich pomysły, idee. Możliwość poznania konkurentów przez agencję, pozwoli zaproponować taki zestaw działań, który pomoże wyróżnić produkt/firmę na tle innych.

8 4. Zaprezentuj dotychczas podjęte działania
Napisz o zrealizowanych kampaniach reklamowych lub innych działaniach. Podaj ogólną charakterystykę podjętych przedsięwzięć, ich typ, kanały komunikacji oraz zorganizowane akcje. Opisz efekty dotychczas prowadzonych działań, a także wskaż, które z nich firma zamierza kontynuować, a które wolałaby zmienić.

9 5. Przedstaw cele firmy W briefie przedstawimy cele, jakie wyznaczyliśmy firmie czy produktowi na najbliższe lata. Informacje te mają znaczenie przy wyborze zarówno kluczowych przekazów, jak też przy doborze odpowiedniej kampanii reklamowej czy działań public relations. Im bardziej są one konkretne, tym lepiej. Mając precyzyjny cel, łatwiej przygotować dla niego strategię i zaproponować narzędzia.

10 6. Wymień oczekiwane cele komunikacyjne
Bardzo ważna część briefu, w której piszemy, co chcemy osiągnąć dzięki przeprowadzonej kampanii reklamowej czy też działaniom public relations. Definiujemy tutaj, do kogo konkretnie chcemy się zwrócić, co oferujemy i jaki chcemy nadać mu charakter, aby odróżniał się od konkurencji. Warto wymienić również przedsięwzięcia, które nas szczególnie interesują.

11 7. Przedstaw grupę docelową
Zaprezentuj grupę, z którą chcesz się porozumieć (np. poprzez kampanie reklamową, działania public relations). Kim mają być Twoi klienci? Określ ich płeć, wiek, wykształcenie, upodobania, zawód, miejsce zamieszkania. Przedstaw, do czego ma służyć Twój produkt, w jaki sposób i jak często będą go używać. Poinformuj agencję o dotychczasowych relacjach z klientami, scharakteryzuj ich pod względem wiedzy o danej kategorii produktu oraz zainteresowania nim.

12 8. Określ czas zadania Poinformuj agencję o terminie, w jakim chcesz otrzymać gotowe projekty danego przedsięwzięcia do weryfikacji lub zatwierdzenia.

13 9. Podaj budżet Poinformuj agencję o zaplanowanych wydatkach.
Informacja ta pozwoli dobrać odpowiednie narzędzia do realizacji zadania.

14 10. Podaj dane kontaktowe Studio projektowe / agencja powinno wiedzieć, z kim w sprawie projektu mają się kontaktować i do kogo kierować ewentualne pytania. Przekaż dane kontaktowe (nazwisko, telefon, , adres, fax).

15 11. Załączniki do briefu Dane, które warto załączyć do briefu: dane o sprzedaży w przekroju regionalnym, dane o sprzedaży w przekroju czasowym, wyniki badań postaw i stylu życia odbiorców reklamy oraz wyniki badań nad produktem/marką. Starannie i wyczerpująco przygotowany brief będzie miał wpływ na jakość współpracy jak również na jej efekt.

16 UWAGA 9 sposobów, aby zdenerwować grafika*:
1) Pytasz go, czy może coś zaprojektować “na próbę” 2) Nie możesz się zdecydować, co do wyglądu projektu 3) Nie odbierasz telefonów, a projekt ma być zrobiony szybko 4) Decyzję podejmuje jeszcze szef/żona/mąż … 5) Prosisz o 2 projekty w cenie 1 6) Akceptujesz projekt po czym stwierdzasz, że jednak wolisz wcześniejszą wersję 7) Mówisz, że sam zrobiłbyś to lepiej 8) Próbujesz mu wmówić, że to się robi “w 5 minut” 9) Sam przygotowujesz projekt, aby było taniej * Źródło: M. Chitra: „9 sposobów, aby wkurzyć grafika”, [ ]

17 Projekt: logo/redesign znaku firmowego
Czy logo będzie identyfikować się z firmą czy produktem firmowym? Jaka jest nazwa firmy / produktu? Jakie jest hasło reklamowe, motto, myśl przewodnia produktu / firmy? Jaki jest profil działalności firmy / charakterystyka produktu? Do kogo skierowany jest produkt? Kto jest głównym odbiorcą produktu, usług? Jakie elementy mają zostać użyte w logo? nazwa, nazwa + element graficzny, nazwa + element graficzny + motto, tylko el. graficzny, dowolne

18 Projekt: logo/redesign znaku firmowego
Czy są jakieś wskazówki lub wymagania odnośnie kolorystyki, kształtu znaku firmowego? Czy ma to być rewitalizacja logo (odświeżenie wizerunku firmy)? Czy używają Państwo już jakiegoś znaku, który ma być zmieniony? Czy podobają się Państwu loga innych firm? Jeśli tak, to prosimy o podanie adresów www lub przesłanie przykładów lub szkiców em. Czy znak ma pokazywać tradycję firmy, czy też ma być znakiem nowoczesnym? Czy w przyszłości istnieje możliwość zmiany lub rozszerzenia obecnej działalność firmy? Jeśli tak, to czy wiadomo w jakim kierunku? Proszę o podanie firm konkurencyjnych z Państwa branży. Dodatkowe informacje lub sugestie


Pobierz ppt "Katowice, 25.11.2010 Współpraca z graficznym studiem projektowym Jak dobrze napisać brief projektowy? Ewa Sadowska 1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google