Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZYCIE TOWARZYSKIE W TURCJI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZYCIE TOWARZYSKIE W TURCJI"— Zapis prezentacji:

1 ZYCIE TOWARZYSKIE W TURCJI

2 Zycie w rodzinie.. Prawo wieku - oznacza to, że najmłodsi z rodziny wiekiem, są posłuszni w stosunku do starszych oraz, że ustępują im w spornych kwestiach. Jest jednak wyjątek od tej reguły i dotyczy on kobiet. Kobiety w rodzinie, nawet jeżeli są najstarsze, to muszą się liczyć ze zdaniem młodszych braci, o ile ci ukończyli 13 rok życia.

3 Urodziny w Turcji obchodzi się na 3 sposoby:
Wysyłają zaproszenia i organizują ogromne przyjęcia. W rodzinnym gronie. Nie obchodzą wcale, bo uważają, że to zwyczaj chrześcijański.

4 Swieta obchodzone w Turcji

5 Tureckie święta państwowe

6 Święto Niepodległości i Dzień Dziecka –
23 Kwietnia

7 Dzień Pracy i Solidarności
- 01 Maja

8 Dzień Młodości i Sportu
19 Maja

9 Dzień Zwycięstwa - 30 Czerwca Dzień Republiki - 29 Października

10 Pozostałe Święta Tureckie

11 Ramadan

12 Święto Cukierkowe – Şeker Bayramı

13 Nevruz

14 Święto Ofiar

15 Ciekawostki

16 -Istnieje w Turcji zwyczaj bakszyszu czyli napiwku
-Istnieje w Turcji zwyczaj bakszyszu czyli napiwku. Jest on czymś normalnym dla muzułmanów i będzie oczekiwany jako forma podziękowania za wykonaną przysługę (dla tragarza, kelnera, sprzątaczki, kierowcy autobusu, recepcjonisty). Powinien wtedy wynieść min. 1-2 euro na osobę (zależnie od stopnia zadowolenia z usługi). Nie jest on natomiast obowiązkiem i raczej nie będzie na was „wymuszany”. -Aby przełamać pierwsze lody w kontakcie z Turkami warto podczas rozmowy, poruszyć tematy związane z piłką nożną. -Wizyta w niemal każdym sklepie kończy się zaproszeniem na herbatę. Z zaproszenia tego można oczywiście skorzystać – do niczego to nie zobowiązuje. Możemy zostać obdarowani przez gospodarza drobnymi prezentami. Jednak należy pamiętać, że obdarowywanie Turków może wprawić ich w zakłopotanie.

17 -Targowanie się jest przyjęte wszędzie tam, gdzie na produkcie nie ma wyraźnie zaznaczonej ceny, ale czasami i to nie jest regułą. Targowanie się jest przez Turków bardzo lubiane; na pewno nie będą zbyt zadowoleni sprzedawszy towar za pierwszą zaproponowaną cenę… -Turcy są bardzo ciekawi przyjezdnych i chętnie inicjują znajomość. W miejscach turystycznych na pewno kryje się za tym w jakimś stopniu chęć np. sprzedania czegoś czy zarobienia jako przewodnik, ale stanowcza odmowa powinna załatwić sprawę. Częstowanie herbatą, kawą jest niezobowiązujące – jest wyrazem gościnności i tak powinniście to traktować. -Mieszkańcy Turcji są w większości muzułmanami (często niepraktykującymi). Należy wciąć ten fakt pod uwagę podróżując – szczególnie chodzi o stonowany strój i zachowanie w mniejszych miejscowościach. Nie powinno się pić alkoholu czy nadmiernie okazywać uczuć w miejscach publicznych.

18 Agnieszka Lewicka Magdalena Seroczyńska Dominika Schröder


Pobierz ppt "ZYCIE TOWARZYSKIE W TURCJI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google