Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów. psycholog Ewa Rubaj - Biskupska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów. psycholog Ewa Rubaj - Biskupska."— Zapis prezentacji:

1 Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów. psycholog Ewa Rubaj - Biskupska

2 Rodzice powinni pozytywnie nastawić dziecko do nauki w szkole. Należy pokazać, że dzięki nauce będzie samodzielne. Nauczy się czytać i przeczyta samo ulubioną bajkę. Nauczy się liczyć i będzie samodzielnie płacić za zakupy w sklepie i jeszcze policzy resztę. Nauka to praktyczna rzecz także w życiu codziennym.

3 Rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, jak ma się zachowywać w szkole. Należy uczyć dyscypliny, wówczas będzie mu łatwiej dostosować się do szkolnych wymagań. Należy uczyć okazywania szacunku wobec starszych i innych dzieci. Dzięki temu dziecko uniknie problemów w przyszłości.

4 Trzeba przygotować dziecko do pójścia do szkoły. Najlepiej, gdy rodzice zaczną rozmowy już w czasie wakacji i będą przygotowywać dziecko stopniowo. Należy dziecko uspokoić i zapewnić, że może pytać o wszystko, co jest dla niego niejasne i niepokojące.

5 Rodzice mogą złagodzić stres dziecka przed pójściem do szkoły. Rodzic powinien oswoić dziecko z nową rolą ucznia. Można pójść wcześniej do szkoły, zapoznać się z nowym miejscem. Zakupy przyborów szkolnych też mogą być doskonałą zabawą.

6 Należy spędzić z dzieckiem dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Dzień ten winien być dniem przyjemnym, radosnym, spokojnym. Warto wybrać się z dzieckiem na lody, do kina, na plac zabaw – warto pozostawić wybór dziecku.

7 Pierwszy dzień nauki. Dziecko nie powinno być od razu po przyjściu ze szkoły do domu zmuszone do odrabiania lekcji. Powinno rozładować energię, którą skumulowało, siedząc grzecznie w ławce.

8 Należy rozładować emocje dziecka związane ze szkołą. Aktywność fizyczna, sport i wszelki ruch pozwolą rozładować nagromadzone emocje. Siedząc przed komputerem czy telewizorem skumuluje jeszcze więcej emocji.

9 Co zrobić, jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły? Należy znaleźć problem. Pytania należy zadawać dyskretnie. Jeśli zarzucimy dziecko gradem pytań, nic nam wtedy nie powie. Skorzystajmy z konsultacji psychologicznej, którą zapewnia szkoła.

10 Pobyt w przedszkolu ułatwia przyjście do szkoły. W przedszkolu dziecko oswaja się z rówieśnikami, ma ustalony porządek dnia i łatwiej mu oswoić się z nowymi obowiązkami. Mamy już załatwiony problem rozłąki z rodzicami.

11 Rada dla rodzica Rodzice mogą mieć wiele obaw i lęków związanych z posłaniem dziecka do szkoły. Pamiętajmy jednak, przy dziecku należy zachować spokój i nie okazywać zdenerwowania. Jeśli rodzic będzie spokojny, dziecko również będzie mniej zestresowane.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły? Poradnik dla rodziców pierwszoklasistów. psycholog Ewa Rubaj - Biskupska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google