Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

107004275 82441795.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "107004275 82441795."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Pewien angielski nauczyciel zdecydował się przyjąć dodatkowy etat w wiejskiej szkole w północnej części Walii. Na jednej z pierwszych lekcji uczył dzieci literki O. Wyjął więc wielką kolorową fotografię Owcy i zapytał: Teraz dzieci, powiedzcie mi co to jest? Żadnej odpowiedzi nie usłyszał. Dwadzieścia zafrasowanych i niemych twarzy spojrzało na niego. No dalej! Kto mi powie co to jest? Zapytał stukając w fotografię ze sporą determinacją, nie mogąc uwierzyć, że dzieci były tak mało rozgarnięte. Dwadzieścia twarzy spochmurniało i zaczęło wyglądać na przestraszone ,gdy nauczyciel dalej zadawał pytania z narastającą frustracją w głosie. W końcu jeden odważny chłopczyk podniósł nieśmiało małą rączkę. Tak?! (wykrzyknął nauczyciel wymachując fotografią) Powiedz mi, jak myślisz co to może być? Proszę Pana, czy to jest trzymiesięczne jagnię rasy Border Leicester?

4 Przykład z naszej opowieści jest pewnie daleki od wzorów fizycznych, jednak można by powiedzieć, że owo genialne dziecko wypowiadając to zdanie wykonało dużą pracę w krótkim czasie, zatem było mocne „w Myśli i Wiedzy”. Zapamiętajmy: Moc zależy wprost proporcjonalnie od wartości pracy, lecz odwrotnie proporcjonalnie do wartości czasu, w którym została wykonana.

5 Wniosek: Zajmujemy się dziś pracą mechaniczną.
Rodzaje pracy Wniosek: Zajmujemy się dziś pracą mechaniczną.

6 Wniosek: Zajmujemy się dziś mocą mechaniczną.
Rodzaje mocy Wniosek: Zajmujemy się dziś mocą mechaniczną.

7 Praca mechaniczna Praca stałej siły działającej wzdłuż linii prostej zgodnie z przemieszczeniem jest iloczynem wartości tej siły i wartości przemieszczenia Zwrot siły jest z zgodny ze zwrotem przemieszczenia. Jednostką pracy jest dżul 1 J. Mówimy, że została wykonana praca 1 dżula, jeśli siła o wartości 1 niutona przesunęła ciało o 1 metr Praca wykonana przez siłę F przy przesuwaniu ciała po drodze s po torze prostoliniowym jest liczbowo równa polu powierzchni figury pod wykresem F(s) gdzie: W – praca F – wartość siły s – wartość przemieszczenia

8 Przykład Ludzik działający siłą 10 N przesunął skrzynkę o 2 m. Wykonana została praca: Ludzik wykonał pracę 20 dżuli.

9 Moc mechaniczna Mocą urządzenia nazywamy iloraz pracy i czasu, w którym została ona wykonana. Jednostką mocy jest wat 1 W. Mówimy, że urządzenie ma moc 1 wata, jeśli w ciągu 1 sekundy wykonuje pracę 1 dżula. gdzie: P – moc W – praca t – czas Inne używane jednostki mocy: 1 kW = 1 kilowat 1 MW = 1 megawat 1 mW = 1 miliwat 1kW = 1000 W 1MW = W

10 Zadanie Jaka jest moc silnika, który w czasie 20 minut wykonał pracę 2400 J? Rozwiązanie Odpowiedź: Moc silnika wynosi 2 waty. Dane: W = 2400 J t = 20 min. = 20 * 60 = 1200 s Szukane: P = ?

11 Zadanie domowe Uzupełnij tabelkę

12

13


Pobierz ppt "107004275 82441795."

Podobne prezentacje


Reklamy Google