Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapiekanka z pstrąga na szpinaku. Pstrąg pieczony (receptura na 2 porcje) Filet z pstrąga 1 szt. Filet z pstrąga 1 szt. Cytryna 1 szt. Cytryna 1 szt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapiekanka z pstrąga na szpinaku. Pstrąg pieczony (receptura na 2 porcje) Filet z pstrąga 1 szt. Filet z pstrąga 1 szt. Cytryna 1 szt. Cytryna 1 szt."— Zapis prezentacji:

1 Zapiekanka z pstrąga na szpinaku

2 Pstrąg pieczony (receptura na 2 porcje) Filet z pstrąga 1 szt. Filet z pstrąga 1 szt. Cytryna 1 szt. Cytryna 1 szt. Sól, pieprz do smaku Sól, pieprz do smaku Ser pleśniowy Gorgonzola 40 g Ser pleśniowy Gorgonzola 40 g Pomidory koktajlowe 6 szt. Pomidory koktajlowe 6 szt. Tłuszcz do wysmarowania formy Tłuszcz do wysmarowania formy

3 Szpinak smażony (receptura na 2 porcje) Szpinak świeży 200g Szpinak świeży 200g Ziarna słonecznika 2 łyżki Ziarna słonecznika 2 łyżki Pomidory suszone 5 szt. Pomidory suszone 5 szt. Sól, pieprz do smaku, Sól, pieprz do smaku, Oliwa do smażenia. Oliwa do smażenia.

4 1. Przygotowanie ryby Piekarnik rozgrzać do temperatury C Piekarnik rozgrzać do temperatury C Filet z pstrąga myjemy, dokładnie osuszamy, oddzielamy skórę. Filet z pstrąga myjemy, dokładnie osuszamy, oddzielamy skórę. Sprawdzamy czy nie ma ości. Jeśli są usuwamy je za pomocą pincety. Sprawdzamy czy nie ma ości. Jeśli są usuwamy je za pomocą pincety.

5 Doprawiamy solą, pieprzem. Doprawiamy solą, pieprzem. Skrapiamy sokiem z cytryny. Skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy na kilkanaście minut. Odstawiamy na kilkanaście minut.

6 Formę do zapiekania smarujemy oliwą. Formę do zapiekania smarujemy oliwą. Filet porcjujemy na mniejsze kawałki i wykładamy na formę do zapiekania. Filet porcjujemy na mniejsze kawałki i wykładamy na formę do zapiekania. Pstrąga posypujemy drobnymi kawałkami sera pleśniowego i ćwiartkami pomidorów koktajlowych. Pstrąga posypujemy drobnymi kawałkami sera pleśniowego i ćwiartkami pomidorów koktajlowych.

7 Tak przygotowaną rybę wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Tak przygotowaną rybę wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy maksymalnie 15 minut w temperaturze C – C. Pieczemy maksymalnie 15 minut w temperaturze C – C.

8 Szpinak, suszone pomidory, słonecznik Szpinak myjemy, wybieramy najładniejsze liście. Szpinak myjemy, wybieramy najładniejsze liście. Na dużą patelnię wlewamy dwie łyżki oliwy. Na dużą patelnię wlewamy dwie łyżki oliwy. Gdy się rozgrzeje, wrzucamy dwie łyżki słonecznika. Gdy się rozgrzeje, wrzucamy dwie łyżki słonecznika. Po chwili kilka suszonych pomidorów pokrojonych w paseczki. Po chwili kilka suszonych pomidorów pokrojonych w paseczki.

9 Gdy słonecznik zacznie się rumienić, wrzucamy 20 dag świeżych liści szpinaku. Gdy słonecznik zacznie się rumienić, wrzucamy 20 dag świeżych liści szpinaku. Całość lekko obsmażamy. Całość lekko obsmażamy. Liście szpinaku nie mogą stracić swojego koloru i wyglądu Liście szpinaku nie mogą stracić swojego koloru i wyglądu Całość doprawić do smaku sola i pieprzem. Całość doprawić do smaku sola i pieprzem.

10 Tak usmażony szpinak wykładamy na rozgrzany talerz. Tak usmażony szpinak wykładamy na rozgrzany talerz. Upieczone filety z pstrąga układamy na szpinaku. Upieczone filety z pstrąga układamy na szpinaku. Całość można przystroić kiełkami słonecznika oraz upieczonymi pomidorkami koktajlowymi. Całość można przystroić kiełkami słonecznika oraz upieczonymi pomidorkami koktajlowymi. Smacznego !!!

11 Przygotowała: Marta Perfikowska


Pobierz ppt "Zapiekanka z pstrąga na szpinaku. Pstrąg pieczony (receptura na 2 porcje) Filet z pstrąga 1 szt. Filet z pstrąga 1 szt. Cytryna 1 szt. Cytryna 1 szt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google