Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT EDUKACYJNY Lżejszy tornister na wagę zdrowia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT EDUKACYJNY Lżejszy tornister na wagę zdrowia."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT EDUKACYJNY Lżejszy tornister na wagę zdrowia

2 uświadomienie dzieciom i rodzicom, jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa nieprawidłową wagą tornistra, Cele projektu:

3 kształtowanie prawidłowych nawyków pakowania tornistra, udzielenie wskazówek co należy brać pod uwagę kupując tornister.

4 Przeciążone tornistry są jedną z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży: wad postawy, bólów kręgosłupa, skoliozy.

5 Nabyte przez dzieci wady postawy skutkują na całe życie! Skolioza kręgosłupa

6 Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby waga tornistra nie przekraczała 10-15% masy ciała dziecka. np. jeśli dziecko waży 30 kg, to jego plecak powinien ważyć ok. 3 - 4,5 kg.

7 - napoje w szklanych butelkach, - słowniki, - kolorowe czasopisma, - zabawki, - niepotrzebne przybory szkolne. Nadmierna waga tornistrów wynika nie tylko z przynoszenia niezbędnych podręczników, ale także niepotrzebnych rzeczy, takich jak:

8 Przed zakupem tornistra sprawdź szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane. Plecak powinien być dobrze usztywniony i wyprofilowany. Kilka rad, co robić, aby tornistry dzieci były lżejsze:

9 Kupuj zeszyty w cienkich okładkach. W miarę możliwości zamieniaj grubsze zeszyty na cieńsze. Systematycznie kontroluj, co dziecko pakuje do tornistra. Na bieżąco sprawdzaj zawartość piórnika.

10 Dawaj dziecku napoje w plastikowych butelkach. Sprawdzaj, czy dziecko spakowane jest zgodnie z planem lekcji. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób dziecko nosi swój plecak – czy uczeń nosi plecak tylko na jednym, czy na obu ramionach.

11 Pakując tornister, pamiętaj, aby dziecko wykorzystało wszystkie przegrody i kieszenie. Rozważ kupno plecaka na kółkach. Ciężar należy rozłożyć symetrycznie – cięższe przedmioty bliżej pleców i środka plecaka.

12 Lżejszy tornister na wagę zdrowia Projekt edukacyjny Lżejszy tornister na wagę zdrowia przewiduje pozyskanie przez szkołę środków finansowych w celu zakupu dodatkowych zestawów podręczników dla klas IV, które będą wykorzystywane podczas lekcji i pozostawiane w szkole. Dzięki temu, dzieci do szkoły będą nosiły tylko zeszyty i ćwiczenia.

13 Lekkie tornistry do szkoły nosimy, bo wszyscy zdrowie sobie cenimy!

14 Za uwagę dziękują koordynatorzy projektu: Iwona Bartczak i Mariola Janiak.


Pobierz ppt "PROJEKT EDUKACYJNY Lżejszy tornister na wagę zdrowia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google