Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak

2 Wiersza Antoniego Słonimskiego – Elegia miasteczek żydowskich. Postanowiłyśmy zająć sie tematem, o którym nikt nic nie wie. Przygotowałyśmy prezentację o historii i kulturze Żydów – także w najbliższej okolicy.

3 Nasze poszukiwania nie były łatwe. Przed wojną w Siemianowicach mieszkało niewielu Żydów. Dziś nikt o nich nie pamięta. Nie udało nam sie zlokalizować dawnego domu modlitwy, ani nagrać wspomnień. A jednak na podstawie danych Instytutu Yad Vashem odnalazłyśmy blisko sto osób – ofiar holocaustu, które urodziły sie lub mieszkały w Siemianowicach.

4 Szukałyśmy śladów dawnych społeczności żydowskiej w najbliższej okolicy. W wielu miejscowościach – Bytomiu, Będzinie, Katowicach zachowały sie cmentarze, domy modlitwy. Przeszukałyśmy też internet – m.in. Portal Muzeum Historii Żydów Polskich Wirtualny Sztetl Planowałyśmy także wycieczkę Śladami Pamięci – na krakowski Kazimierz do muzeum Galicja i Starej Synagogi

5 Holocaust, szoah – zagłada Żydów w czasie II wojny to niezwykle trudny temat. My szukałyśmy sposobu na jego przedstawienie prezentując – na lekcjach polskiego historie pojedynczych ludzi. Zajęcia te przygotowywały nas do wizyty w byłym obozie w Oświęcimiu

6 Naszymi postaciami stały się Anna Frank, Rutka Laskier i Helena Birenbaum. Ich historie, fragmenty wspomnień przygotowałyśmy do omawiania na lekcjach.

7 Zebrane materiały wykorzystałyśmy w prezentacji. Będzie ona wykorzystywana na lekcjach. Pogłębiłyśmy swoją wiedzę na temat Żydów w Polsce. Mamy tez nadzieję, że przekonałyśmy innych, że historia Żydów to część historii Polski.

8 Przekonałyśmy się też, że Zagłada oznacza dla nas także utratę – z mapy Polski zniknęły całe miasteczka. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi zauważycie, że coś utraciliśmy, że czegoś brakuje.


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny poświęcony historii i zagładzie Żydów Weronika Grabowska, Aleksandra Łyczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google