Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

…oraz wyjaśnienie od czego pochodzą ich nazwy Początki pierwiastków… Początków pierwiastków chemicznych można się doszukać już w starożytności(!). Grecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…oraz wyjaśnienie od czego pochodzą ich nazwy Początki pierwiastków… Początków pierwiastków chemicznych można się doszukać już w starożytności(!). Grecki."— Zapis prezentacji:

1

2 …oraz wyjaśnienie od czego pochodzą ich nazwy

3 Początki pierwiastków… Początków pierwiastków chemicznych można się doszukać już w starożytności(!). Grecki mędrzec, Empedokles jako pierwszy sformuował hipotezę o istnieniu czterech pierwiastków nazwanych żywiołami- ziemia, woda, ogień i powietrze. Jednak Arystoteles- grecki filozof, syn Platona ogłosił tezę, która przetrwała do dziś.

4 Charakteryzacja pierwiastków Arystoteles głosił, że pierwiastki mają charakterystyczne dla siebie cechy: ogień jest suchy i ciepły, powietrze- ciepłe i wilgotne, woda- wilgotna i zimna, a ziemia- zimna i sucha. Jak zaobserwowaliśmy, pierwsze cechy poszczególnych żywiołów powtarzają się przy dalszych. Miało to świadczyć o przechodzeniu jednych pierwiastków w drugie o podobnych właściwościach. Arystoteles głosił, że pierwiastki mają charakterystyczne dla siebie cechy: ogień jest suchy i ciepły, powietrze- ciepłe i wilgotne, woda- wilgotna i zimna, a ziemia- zimna i sucha. Jak zaobserwowaliśmy, pierwsze cechy poszczególnych żywiołów powtarzają się przy dalszych. Miało to świadczyć o przechodzeniu jednych pierwiastków w drugie o podobnych właściwościach.

5 Dalszy ciąg koncepcji Dopiero w 1661r. angielski uczony- Robert Boyle przedstawił prawdziwą koncepcję głosząca, iż : pierwiastek chemiczny to substancja prosta, której nie można rozłożyć na prostsze. Ta definicja widnieje w każdym podręczniku z chemii dla podstawowego nauczania i każdy młody chemik kształci się wg tego założenia.

6 Robert Boyle (1627-1691) Chciałabym jeszcze dorzucić, że jako pierwszy uznał, iż eksperymenty dają większy skutek niż teoria. Dotychczas znano 110 pierwiastków.

7 Kilka słów o układzie okresowym Ostatecznie w 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew a kilka miesięcy później Juliusz Meyer sformułowali prawo okresowości zgodnie z którym pierwiastki chemiczne ułożone w tabeli zgodnie ze wzrastająca masą atomową wykazują powtarzające się właściwości z okresem równym 2, 8 lub 18. Od Dymitrija Mendelejewa pochodzi inna, równie dobrze popularna nazwa układu okresowego znana jako Układ Mendelejewa. Ostatecznie w 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew a kilka miesięcy później Juliusz Meyer sformułowali prawo okresowości zgodnie z którym pierwiastki chemiczne ułożone w tabeli zgodnie ze wzrastająca masą atomową wykazują powtarzające się właściwości z okresem równym 2, 8 lub 18. Od Dymitrija Mendelejewa pochodzi inna, równie dobrze popularna nazwa układu okresowego znana jako Układ Mendelejewa.

8 Symbole pierwiastków Symbole pierwiastków chemicznych pochodzą od nazw łacińskich( np. Al- Aluminium). Nazwy pierwiastków chemicznych najczęściej pochodzą od znanych uczonych (np. Einstenium, Es- od Alberta Einsteina) od nazw minerałów i związków chemicznych (np. Calcium, Ca), miast np. Berkelium, Bk- od Berkeley), mitologicznych postaci, np. Promethium, Pm- od Promoteusza, nazw ciał niebieskich, helios (Słońce)….

9 Ciekawostki o pierwiastkach Srebro ma najlepszą przewodność elektryczną i cieplną ze wszystkich pierwiastków. Srebro ma najlepszą przewodność elektryczną i cieplną ze wszystkich pierwiastków.

10 Gal Pierwiastek o nazwie gal (l. atomowa 31) ma temperaturę topnienia tylko 29,8C. A więc kawałek tego metalu położony na rękę stopiłby się. Co ciekawe, temperatura wrzenia galu wynosi 2300C. Ten szeroki zakres istnienia fazy ciekłej wykorzystano do produkcji termometrów mierzących wysokie temperatury.

11 Ciekawostki, ciekawostki Bizmut – pierwiastek o liczbie atomowej 83 ma pewną osobliwą, rzadką właściwość. Podobnie jak woda, zwiększa on swoją objętość podczas krzepnięcia. – pierwiastek o liczbie atomowej 50 jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę trwałych izotopów. Ma ich aż 10. Bizmut – pierwiastek o liczbie atomowej 83 ma pewną osobliwą, rzadką właściwość. Podobnie jak woda, zwiększa on swoją objętość podczas krzepnięcia. – pierwiastek o liczbie atomowej 50 jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę trwałych izotopów. Ma ich aż 10.

12 Serdecznie dziękuję za obejrzenie! Aleksandra Bętkowska IA Aleksandra Bętkowska IA Kółko chemiczne Kółko chemiczne


Pobierz ppt "…oraz wyjaśnienie od czego pochodzą ich nazwy Początki pierwiastków… Początków pierwiastków chemicznych można się doszukać już w starożytności(!). Grecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google