Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to są Izotopy ? Jak powstają ? Izotopy ? Izotop Izotopami nazywamy atomy tego samego pierwiastka różniące się masą atomową. Izotopy danego pierwiastka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to są Izotopy ? Jak powstają ? Izotopy ? Izotop Izotopami nazywamy atomy tego samego pierwiastka różniące się masą atomową. Izotopy danego pierwiastka."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to są Izotopy ? Jak powstają ? Izotopy ?

3 Izotop Izotopami nazywamy atomy tego samego pierwiastka różniące się masą atomową. Izotopy danego pierwiastka mają tę samą ilość protonów w jądrach, lecz różną liczbę neutronów. Jedynie kilka pierwiastków, takich jak fluor, złoto i sód, glin, fosfor nie posiada izotopów.

4 Naturalne radionuklidy (Izotopy) syntezowane są w gwiazdach, szczególnie podczas wybuchów supernowych. Niektóre z nich (np. uran) posiadają wystarczająco długi okres półtrwania, aby nie ulegały one samorzutnemu rozpadowi w ciągu miliardów lat. Niektóre izotopy (np. 14C - z węgla) są tworzone podczas zderzeń wysokoenergetycznych cząstek pochodzących z kosmosu z budulcami atmosfery ziemskiej. Sztuczne radionuklidy są wytwarzane przez człowieka głównie w reaktorach jądrowych oraz akceleratorach.

5 trwałe promieniotwórcze Atomy, których jądra atomy które ulegają nie ulęgają przemianom jądrowym samorzutnym przemianom jądrowym Podział ze względu na ich trwałość

6 Izotopy w zależności od pochodzenia izotopy można podzielić naturalnesztuczne występujące w przyrodzie otrzymane przez człowieka

7 Bal Bartek kl. I a


Pobierz ppt "Co to są Izotopy ? Jak powstają ? Izotopy ? Izotop Izotopami nazywamy atomy tego samego pierwiastka różniące się masą atomową. Izotopy danego pierwiastka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google