Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szwecja –Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szwecja –Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią"— Zapis prezentacji:

1 Szwecja –Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią. Stolicą Szwecji jest Sztokholm.

2 Powierzchnia Ląd: km² Woda : km² całkowita: km² Długość całkowita: 3218 km Najwyższy punkt: Kebnekaise 2111 m n.p.m. Najniższy punkt: zatoka jeziora Hammarsjon, koło Kristianstad, –2,4Największe jezioro: Wener (Vänern) – 5546 km²

3 Duży herb Duży herb Szwecji Duży herb datowany jest na lata czterdzieste XV w., kiedy to pojawił się po raz pierwszy na pieczęci króla Karola Knutssona Bondego. Herbem tym posługują się królowie szwedzcy, a w szczególnych przypadkach - rząd i parlament. Centralnie umieszczona niebieska tarcza podzielona jest na cztery części. Dwie z nich zajmują dwa godła mniejsze, a dwie pozostałe - lwy Folkungów (dynastii z XIII i XIV w.). W samym centrum tarczy znajduje się herb aktualnie panującej rodziny królewskiej. Od początku XIX w. jest nim herb Bernadotte.

4 miasto liczba mieszkańców powierzchnia (km²) 1.Sztokholm Göteborg Malmö ,76 71,76 4.Uppsala ,86 47,86 5.Västerås ,73 51,73 6. Örebro ,96 42,96 7. Linköping ,01 42,01 8. Helsingborg ,63 37,63 9. Jönköping ,33 44, Norrköping ,78 34,78

5 HSB Turning Torso – wieżowiec sfinansowany przez firmę HSB w Malmö, a zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiago Calatravę. Budowa wieżowca rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005 r. Ze swoimi 190 metrami wysokości Turning Torso jest trzecim co do wysokości obiektem mieszkalnym w Europie (po 264-metrowym wieżowcu Pałac Trimfu w Moskwie i 212-metrowym Sky Tower we Wrocławiu). Budynek jest jednym z 25 najwyższych budynków w Europie, ale nie jest w 500 najwyższych na świecie. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni.

6

7

8

9

10 Szwecja zajmuje wschodnią i południową część Półwyspu Skandynawskiego oraz dwie większe wyspy: Gotlandię i Olandię. Terutorium Szwecji jest zwarte, wydłużone południkowo. Granice lądowe mają w większości charakter naturalny. Granica z Norwegią prowadzi wzdłuż działu wodnego, wschodnimi skłonami Gór Skandynawskich do Skagerraku, granica z Finlandią przecina jezioro Kilpisjärvi oraz biegnie wzdłuż rzek: Könkäma, Muonioälven i Torneälven do Zatoki Botnickiej. Wschodnia i południowa granica przebiega wybrzeżem Morza Bałtyckiego, a południowo-zachodnia cieśninami: Skagerrak, Kattegat i Sund, która w najwęższym miejscu ma tylko 3,4 km. Wybrzeża Szwecji są przeważnie skaliste, niewysokie z małymi zatoczkami i szerami. Szwecję dzielimy na 3 części: północną - Norrland, środkową - Svealand i południową - Götaland.

11 Roślinność Szwecji jest zróżnicowana w zależności od położenia. Fieldy i wyższe góry porastają mchy, porosty, roślinność zielna i krzewinkowa tundry górskiej. Poniżej znajduje się piętro lasów brzozowych. Górna granica drzew na północy kraju znajduje się na wys m n.p.m., a na południu na wys m n.p.m.. Najrozleglejsze obszary zajmują lasy szpilkowe typu północnej tajgi z dominującą sosną i świerkami. Porastają one wyżynne regiony Norrlandu i Smëlandu. Pośród nich spotyka się często torfowiska i bagna turzycowe.

12


Pobierz ppt "Szwecja –Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią"

Podobne prezentacje


Reklamy Google