Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje wymarzone wakacje w Szwecji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje wymarzone wakacje w Szwecji"— Zapis prezentacji:

1 Moje wymarzone wakacje w Szwecji
Szwecja –Państwo w Europie Północnej , zaliczane do państw skandynawskich . Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią . Stolicą Szwecji jest Sztokholm.

2 Informacje… Powierzchnia Ląd: 411 942 km² Woda : 39 010 km²
całkowita: km² Długość całkowita: 3218 km Najwyższy punkt: Kebnekaise 2111 m n.p.m. Najniższy punkt: zatoka jeziora Hammarsjon , koło Kristianstad, –2,4Największe jezioro: Wener (Vänern) – 5546 km²

3 Informacje… Duży herb Duży herb Szwecji
Duży herb datowany jest na lata czterdzieste XV w., kiedy to pojawił się po raz pierwszy na pieczęci króla Karola Knutssona Bondego . Herbem tym posługują się królowie szwedzcy, a w szczególnych przypadkach - rząd i parlament. Centralnie umieszczona niebieska tarcza podzielona jest na cztery części. Dwie z nich zajmują dwa godła mniejsze, a dwie pozostałe - lwy Folkungów (dynastii z XIII i XIV w.). W samym centrum tarczy znajduje się herb aktualnie panującej rodziny królewskiej. Od początku XIX w. jest nim herb Bernadotte .

4 Największe miasta Szwecji
miasto liczba mieszkańców powierzchnia (km²) Sztokholm Göteborg 3. Malmö , ,76 Uppsala , ,86 Västerås , ,73 6. Örebro , ,96 7. Linköping , ,01 8. Helsingborg , ,63 9. Jönköping , ,33 10. Norrköping , ,78

5 Budowle Szweckie HSB Turning Torso – wieżowiec sfinansowany przez firmę HSB w Malmö, a zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiago Calatravę. Budowa wieżowca rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005 r. Ze swoimi 190 metrami wysokości Turning Torso jest trzecim co do wysokości obiektem mieszkalnym w Europie (po 264-metrowym wieżowcu Pałac Trimfu w Moskwie i 212-metrowym Sky Tower we Wrocławiu). Budynek jest jednym z 25 najwyższych budynków w Europie, ale nie jest w 500 najwyższych na świecie. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni.

6 Stockholm

7 Göteborg

8 Malmö

9 Szwecja

10 Roślinność i temperatura w Szwecji
Szwecja zajmuje wschodnią i południową część Półwyspu Skandynawskiego oraz dwie większe wyspy: Gotlandię i Olandię. Terutorium Szwecji jest zwarte, wydłużone południkowo. Granice lądowe mają w większości charakter naturalny. Granica z Norwegią prowadzi wzdłuż działu wodnego, wschodnimi skłonami Gór Skandynawskich do Skagerraku, granica z Finlandią przecina jezioro Kilpisjärvi oraz biegnie wzdłuż rzek: Könkäma, Muonioälven i Torneälven do Zatoki Botnickiej. Wschodnia i południowa granica przebiega wybrzeżem Morza Bałtyckiego, a południowo-zachodnia cieśninami: Skagerrak, Kattegat i Sund, która w najwęższym miejscu ma tylko 3,4 km. Wybrzeża Szwecji są przeważnie skaliste, niewysokie z małymi zatoczkami i szerami. Szwecję dzielimy na 3 części: północną - Norrland, środkową - Svealand i południową - Götaland.

11 Roślinność i temperatura w Szwecji
Roślinność Szwecji jest zróżnicowana w zależności od położenia. Fieldy i wyższe góry porastają mchy, porosty, roślinność zielna i krzewinkowa tundry górskiej. Poniżej znajduje się piętro lasów brzozowych. Górna granica drzew na północy kraju znajduje się na wys m n.p.m., a na południu na wys m n.p.m.. Najrozleglejsze obszary zajmują lasy szpilkowe typu północnej tajgi z dominującą sosną i świerkami. Porastają one wyżynne regiony Norrlandu i Smëlandu. Pośród nich spotyka się często torfowiska i bagna turzycowe.

12


Pobierz ppt "Moje wymarzone wakacje w Szwecji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google