Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WASHINGTON D.C.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WASHINGTON D.C."— Zapis prezentacji:

1 WASHINGTON D.C

2 Waszyngton, D. C. , formalnie Dystrykt Kolumbii (Washington, D. C
Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (Washington, D.C. District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem, Dystryktem lub po prostu D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Miasto Waszyngton stanowiło pierwotnie odrębną jednostkę samorządową znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii do roku Obszar Metropolitalny Waszyngtonu, którego Dystrykt jest częścią, liczy 5,3 miliona ludzi i stanowi dziewiąty pod względem wielkości obszar metropolitalny w kraju. Nadzór nad Waszyngtonem sprawuje burmistrz wraz z trzynastoosobową radą miejską, jednak najwyższą władzę ma w swoich rękach Kongres.

3 Flaga Dystryktu Kolumbii
Flagę tę wzorowano na herbie rodowym Jerzego Waszyngtona. Jego nazwiskiem nazwano też stolicę Stanów Zjednoczonych, znajdującą się w Dystrykcie.

4 Pieczęć Dystryktu Kolumbii
Pieczęć Dystryktu Kolumbii przedstawia Temidę wieszającą wieniec na pomniku Jerzego Waszyngtona. Pod pomnikiem jest orzeł z awersu Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych. Z prawej strony umieszczono pociąg na moście przekraczający kaniony w stronę zachodzącego Słońca. Z lewej strony jest Kapitol Stanów Zjednoczonych na tle morza. Symbolizują rozległość USA, którego Dystrykt jest stolicą. U dołu motto Dystryktu Justitia Omnibus (łac. Sprawiedliwość dla wszystkich). Rok 1871 jest datą zaprojektowania pieczęci.

5 e White House

6 White House – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA
White House – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych. Budynek, położony w Waszyngtonie przy 1600 Pennsylvania Avenue, zaczął powstawać w październiku 1792 roku. Uroczyste oddanie do użytku nastąpiło w roku Pierwszym prezydentem, który w nim zamieszkał, był John Adams. Od czasu wprowadzenia się tam Adamsa, każda następna para prezydencka dokonywała własnych zmian w wystroju budynku. W swojej historii budynek doświadczył dwóch pożarów.

7 Biały Dom składa się z trzech głównych części: tzw
Biały Dom składa się z trzech głównych części: tzw. Rezydencji Wykonawczej, Zachodniego Skrzydła oraz Wschodniego Skrzydła. Do tzw. kompleksu Białego Domu (White House Complex) zaliczany jest także sąsiadujący z Białym Domem gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz przyległe tereny zielone, w tym dwa ogrody.

8 W Zachodnim Skrzydle (West Wing) znajduje się Gabinet Owalny, od 1909 pełniący rolę miejsca codziennej pracy prezydenta. Głównym celem wzniesienia Wschodniego Skrzydła (East Wing), co miało miejsce w roku, było ukrycie budowy podziemnego bunkra dla prezydenta i jego rodziny, zlokalizowanego bezpośrednio pod nim i mogącego przetrzymać nawet atak nuklearny. Bunkier jest czynny do dzisiaj.

9 United States Capitol

10 Kapitol Stanów Zjednoczonych ( United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. Budowano go w latach Kamień węgielny pod budowę położył Jerzy Waszyngton. Po pożarze w 1814 r. Kapitol został przebudowany, dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii. Kopułę rotundy budynku Kapitolu zdobi Apoteoza Waszyngtona, ogromny fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego namalowany w roku. Budynek obejmuje przybliżoną ilość 540 pokoi i ma 850 drzwi oraz 658 okien, w tym 108 w samej kopule. Budynek Kapitolu mógł być jednym z celów ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku.

11

12 NATIONAL MALL obszar chroniony pod opieką National Park Service położony w Waszyngtonie. Oprócz terenów zielonych, znajdują się w nim takie obiekty jak muzea Smithsonian Institution czy pomniki. Należy do najbardziej znanych miejsc tego typu na świecie. Formalnie teren parku rozciąga się od pomnika Waszyngtona na wschód, po Kapitol Stanów Zjednoczonych. Park był świadkiem licznych demonstracji, związanych np. z propagowaniem walki z rasizmem .Obecnie należy do największych atrakcji turystycznych stolicy USA i odwiedzany jest corocznie przez dziesiątki milionów turystów.

13 Washington Monument

14 Pomnik Waszyngtona (Washington Monument) – biały obelisk znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie, upamiętniający prezydenturę George'a Washingtona. Jest zbudowany z marmuru, piaskowca i granitu. Należy do najwyższych tego typu obiektów, jego wysokość wynosi 169,3 metra. Szacuje się, że waży około 80 tysięcy ton. Wewnątrz pomnika znajduje się winda, którą można wjechać na jego szczyt, skąd w zależności od przezroczystości powietrza rozciąga się widok nawet na ponad 60 km. Wskutek silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło we wschodniej części USA (w tym w Waszyngtonie) 23 sierpnia 2011, pomnik uległ uszkodzeniu, po którym zdecydowano zamknąć go dla zwiedzających

15 Lincoln Memorial

16 Pomnik Lincolna ( Lincoln Memorial) – pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie. Posąg siedzącego Lincolna znajduje się w budynku zbudowanym na wzór doryckiej starożytnej greckiej świątyni – otacza go 36 kolumn o wysokości 10 metrów. Decyzję o budowie pomnika podjął Kongres w roku. Pomnik jest jednym z symboli Waszyngtonu. Pomnik Lincolna znajduje się na odwrocie współczesnego banknotu 5 dolarowego.

17 Smithsonian Institution

18 Instytut Smithsona (Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno -badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie. Powstał w roku Finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. W skład Instytutu wchodzą między innymi :National Air and Space Museum, National Museum of American History i wiele innych. Zbiory Instytutu liczą w sumie ponad 142 miliony eksponatów. Znajdują się w nich między innymi: Cylinder, który miał na sobie Abraham Lincoln, kiedy go zastrzelono, Ogromny sztandar, który podczas bitwy pod Baltimore zainspirował Francisa Keya do napisania hymnu USA.

19 Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul

20 Katedra Świętych Piotra i Pawła w Waszyngtonie (Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul), także Washington National Cathedral – waszyngtoński kościół katedralny Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych. Jest szóstą pod względem wielkości neogotycką katedrą na świecie, a drugą w USA oraz czwartą pod względem wysokości budowlą w mieście. Budowa trwała 83 lata, ostatni element położono w roku Całkowita powierzchnia katedry wynosi m².

21 Library of Congress

22 Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych( Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, filmów; wszystko w ponad 460 językach. Całość zajmuje 856 km półek. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Składa się z trzech budynków. Ciekawsze zbiory: najmniejsza książka świata ,Biblia Gutenberga, zbiory prywatnych bibliotek: Hitlera, rosyjskiej rodziny carskiej.

23 The Pentagon

24 . Pentagon – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zbudowany w pierwszych latach II wojny światowej. Jest to największy pod względem kubatury i liczby pomieszczeń budynek biurowy na świecie, niebędący wieżowcem. Centralny dziedziniec budynku liczący m² jest największym w siłach zbrojnych USA otwartym terenem, gdzie obowiązuje zakaz salutowania i noszenia na głowie czapek wojskowych. W 1976 zaczęto oprowadzać po Pentagonie wycieczki z przewodnikiem. Były one dostępne dla każdego chętnego. Wycieczki te zostały wstrzymane po 11 września i przez długi czas były organizowane jedynie dla wybranych grup osób. Obecnie budynek może zwiedzać każdy, także turyści nie posiadający obywatelstwa amerykańskiego. Jedynym krokiem przygotowawczym jest zapisanie się online na stronie Pentagonu na przynajmniej 5 dni przed planowaną wizytą.

25 INNE ZABYTKI I POMNIKI Jefferson Memorial Vietnam Veterans Memorial

26 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "WASHINGTON D.C."

Podobne prezentacje


Reklamy Google