Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STANY ZJEDNOCZONE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STANY ZJEDNOCZONE."— Zapis prezentacji:

1 STANY ZJEDNOCZONE

2 Stany Zjednoczone Ameryki (ang
Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States of America, USA) – państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

3 FLAGA GODŁO

4 Trzecie pod względem liczby ludności (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytoriu(po Rosji, Kanadzie i Chinach). W jego skład wchodzą także poza stanowe wyspa na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone z USA).

5 PODZIAŁ TERYTORIALNY Stany Zjednoczone dzielą się na 50 stanów. Między innymi:, Alaska,  Arizona, Hawaje, Kalifornia, Karolina Południowa, Północna, Kolorado, Misisipi, New Jersey, Nowy Jork,Teksas, Waszyngton.

6 PREZYDENT STANÓW ZJEDNOCZONYCH
BARACK OBAMA Prezydent od 20 stycznia 2009 roku. Przed nim prezydentem Stanów Zjednoczonych był George Bush.

7 Obszar całkowity: 9,612312 mln km²
lądu: 9,2 mln km² wodny: 470 tys. km² Obszar ten odpowiada mniej więcej: 1/2 powierzchni Rosji, 3/10 powierzchni Afryki, 1/2 powierzchni Ameryki Południowej, jest nieco mniejszy od Chin, około dwa i pół razy większy od Europy Zachodniej i prawie 31 razy większy od Polski. Granice lądowe: długość całkowita: km

8 NAJWIĘKSZE MIASTA W STANACH ZJEDNOCZONYCH
Nowy Jork -Los Angeles -Chicago -Filadelfia -Waszyngton

9 LAS VEGAS Największą atrakcją Las Vegas są kasyna i hotele. Obiekty te znajdują się między innymi w ścisłym centrum miasta, które było najważniejszym punktem branży hazardowej. Najbardziej luksusowe obiekty leżą przy bulwarze Las Vegas Strip, przy Strip działa 19 z 25 największych hoteli świata pod względem liczby pokoi. Las Vegas Strip nocą.

10 Ulice Las Vegas Kasyno

11 NOWY JORK Najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych,
a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie.  Nowy Jork stanowi również najbardziej zróżnicowane językowo miasto na świecie, jako że na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach.

12 STATUA WOLNOŚCI Wysokość: 46,5 m Wysokość wraz z cokołem: 93 m
Waga: 229 ton W wyniku zamachów z 11 września zamknięto wstęp dla turystów do tarasu widokowego w koronie statui. 23 maja 2009 wnętrze statui zostało przywrócone do zwiedzania, wraz z dwoma tarasami widokowymi i prowadzącymi do nich ciągami schodów. Wstęp na najwyższą część ramienia i znicza jest od blisko 100 lat niedostępny dla zwiedzających.

13

14 MOST GOLDEN GATE Most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937. Golden Gate jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników.  Jest jednym z najwyższych mostów na świecie, ustanowił też niechlubny rekord. Do tej pory z Golden Gate skoczyło już ponad 2000 samobójców z czego ponad 1500 zmarło.

15

16 WILLS TOWER  Poprzednio Sears Tower – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.

17 LOS ANGELES Najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych, za Nowym Jorkiem. Ciekawym miejscem jest dzielnica Venice to przede wszystkim Pacyfik, plaże, promenady, kanały i dużo, dużo artystów.

18 HOLLYWOOD Dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. 

19 CHIŃSKI TEATR ALEJA GWIAZD

20 MOUNT RUSHMORE Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość 60 stóp (18,3 m). Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Pomnik wykuwany był przez 14 lat, w granitowej skale Mount Rushmore, za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu. Do pomocy miał przydzielonych blisko 400 robotników i rzeźbiarzy.

21 CHICAGO Największe poza Polską skupisko Polaków i Amerykanów pochodzenia polskiego (około 1,1 miliona Amerykanów polskiego pochodzenia, w tym około 250 tysięcy mówiących na co dzień po polsku). Do końca lat 80. XX wieku dość duża część Polaków w Chicago zamieszkiwała dzielnicę Polish Village. Dzisiaj Polacy również są tam obecni ale są już tam mniejszością. Obecnie tą dzielnicę Chicago zamieszkują przeważnie Meksykanie. Obecnie Polacy mieszkają w wielu różnych dzielnicach Chicag, szczególnie w północno-zachodnich

22 WASZYNGTON Stolica USA. Znajduje się tam Biały Dom- siedziba prezydenta, jest to też siedziba słynnego FBI. Część budynku, w którym się znajduje jest otwarta do zwiedzania dla turystów. KAPITOL

23 BIAŁY DOM SIEDZIBA FBI

24 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "STANY ZJEDNOCZONE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google