Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje. Maria Konopnicka 1842-1910.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje. Maria Konopnicka 1842-1910."— Zapis prezentacji:

1 MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje

2 Maria Konopnicka 1842-1910

3 Dzieci ń stwo Marii Konopnickiej Dzieci ń stwo Marii Konopnickiej Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako córka Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Jej ojciec był prawnikiem, patronem trybunału cywilnego. We wrześniu 1849 roku rodzina Wasiłowskich sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość. W latach 1855 - 1856 Maria uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie. Wowczas poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową.

4 Ma łż e ń stwo Marii We wrześniu 1862 roku Maria wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z mężem z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie na terenie ówczesnej guberni kaliskiej. Zajmowała się wychowywaniem 6 dzieci, a źródłem utrzymania rodziny były dochody z niewielkiego dzierżawionego folwarku.

5 Twórczo ść Marii Konopnickiej Uznana została za najwybitniejszą poetkę swej epoki m.in. za "Poezje" t. I-IV 1881-96. Ogromną popularność i szacunek zdobyła dzięki liryce patriotycznej i społecznej. Utwory te z gorzką ironią opisywały jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej, ujawniając równocześnie słabość pozytywistycznego programu społecznego. Zaliczamy do tych utworów m. in. "Wolny najmita", "W piwnicznej izbie", "Jaś nie doczekał".

6 Najwi ę ksze osi ą gni ę cie literackie Marii Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej były liryki o tematyce wiejskiej i ludowej. Utwory oparte były na folklorze, z wyrazistą kreacją chłopskiego narratora, są to: A jak poszedł król na wojnę", "Wsiałem ci ja w czarną rolę".

7 Rota Maria Konopnicka jest autorką Roty – pieśni patriotycznej, którą śpiewano w najbardziej doniosłych momentach w historii polskiego kraju. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg... - Tak nam dopomóż Bóg!

8 Nowelistyka Marii Największą sławę odniosły nowele Konopnickiej związane z tematyką społeczną i psychologiczną ("Mendel gdański" 1893, "Miłosierdzie gminy"). Utwory wolne były od powierzchownej tendencyjności, miały precyzyjną konstrukcję. Stawiały Konopnicką w rzędzie czołowych twórców polskiej nowelistyki (zbiory: "Cztery nowele" 1888, "Na drodze" 1893, "Nowele" 1897, "Ludzie i rzeczy" 1898),.

9 Twórczo ść dla dzieci i dla doros ł ych Maria zyskała rozgłos również dzięki utworom dla dzieci, zwłaszcza dzięki popularnej opowieści "O krasnoludkach i sierotce Marysi" (1896). Tworzyła także dla dorosłych: jest autorką poematu z dziejów emigracji chłopskiej "Pan Balcer w Brazylii" (1910), cennych studiów historyczno-literackich ("Mickiewicz, jego życie i duch" 1899, "Trzy studia" 1902) i szkiców krytycznych oraz przekładów.

10 Wiersze dla dzieci Tęczowy duszek Dziadek przyjdzie Niezapominajki Pranie Stefek Burczymucha Zła zima Muchy samochwały Pan Zielonka Zmarzlak Tęcza Bocian Sposób na laleczkę Pojedziemy w cudny kraj Podróż na bocianie Jesienią Kukułeczka Jabłonka Nasz domek Ogródek Sanna

11 Maria Konopnicka dla dzieci Maria Konopnicka dla dzieci

12 Inspiracje Marii Inspirację do pracy literackiej Maria czerpała początkowo z doświadczeń Prusa i Orzeszkowej. Jednak później ukształtowała własny rodzaj twórczości, który kształtował się pod wpływem wydarzeń historycznych i politycznych.

13 Woja ż e i romanse Marii Woja ż e i romanse Marii W 1883 r. Konopnicka wyjechała za granicę już poza ziemie polskie: do Karlsbadu (dzisiejszych Karlowych Warów), Triestu i Wenecji. Od czasu tego wyjazdu zaczęła wojażować coraz częściej i już w 1884 r. ponownie odwiedziła Czechy, gdzie zawarła znajomość z Jaroslavem Vrchlickim. Podczas podróży do Florencji poznała Lenartowicza. Warszawa pozostała jednak jej głównym miejscem pobytu. Wracała do niej bardzo często. W tym mieście przeżywała kolejne romanse.

14 Dzia ł alno ść Marii W latach 1884–86 w Warszawie Maria redagowała tygodnik dla kobiet Świt. Wydała tu również w 1887 r. trzecią serię Poezji, w której nadal obecny był społeczny radykalizm i nie milkły akcenty antyklerykalne. Również w Warszawie w 1887 r. wydała tom Cztery nowele. Warszawa ukształtowała Konopnicką, ale stała się zaledwie pierwszym etapem jej twórczości. Poetka była jedną z inicjatorek akcji protestacyjnych przeciw władzom pruskim.

15 Dworek Marii Konopnickiej Dworek Marii Konopnickiej

16 Zdj ę cia znajduj ą cych si ę tam rzeczy

17 Grób Marii Konopnickiej Grób Marii Konopnickiej

18 Ź ród ł a wykorzystane w prezentacji: Ź ród ł a wykorzystane w prezentacji: Literatura i nauka o języku – Encyklopedia szkolna PWN pod red. Krystyny Damm i Margarity Kardasz Maria Konopnicka- http://nazapleczu.osdw.pl/autor/Konopnicka+Maria,!s10f6 1 Konopnicka Maria-biography - www.info. kalisz.pl/biograf/konopnic.htm Wiersze i wierszyki-Maria Konopnicka- http://wierszykidladzieci.pl/wierszykikonopnickiej.php Skandalistka Maria Konopnicka i kochliwa niewiasta - http://www.polityka.pl/kultura/aktualnoscikulturalne/15 09096,1,skandalistka-maria-konopnicka.read

19 Informacje Prezentację przygotował: Adrian Sikora, klasa V Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach Opiekun: Edyta Wróblewska


Pobierz ppt "MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje. Maria Konopnicka 1842-1910."

Podobne prezentacje


Reklamy Google