Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie, twórczość, inspiracje

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie, twórczość, inspiracje"— Zapis prezentacji:

1 Życie, twórczość, inspiracje
Maria konopnicka Życie, twórczość, inspiracje

2 Maria Konopnicka

3 Dzieciństwo Marii Konopnickiej
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako córka Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Jej ojciec był prawnikiem, patronem trybunału cywilnego. We wrześniu 1849 roku rodzina Wasiłowskich sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość. W latach Maria uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie. Wowczas poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową.

4 Małżeństwo Marii We wrześniu 1862 roku Maria wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z mężem z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie na terenie ówczesnej guberni kaliskiej. Zajmowała się wychowywaniem 6 dzieci, a źródłem utrzymania rodziny były dochody z niewielkiego dzierżawionego folwarku.

5 Twórczość Marii Konopnickiej
 Uznana została za najwybitniejszą poetkę swej epoki m.in. za "Poezje" t. I-IV Ogromną popularność i szacunek zdobyła dzięki liryce patriotycznej i społecznej. Utwory te z gorzką ironią opisywały jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej, ujawniając równocześnie słabość pozytywistycznego programu społecznego . Zaliczamy do tych utworów m. in. "Wolny najmita", "W piwnicznej izbie", "Jaś nie doczekał".

6 Największe osiągnięcie literackie Marii
Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej były liryki o tematyce wiejskiej i ludowej. Utwory oparte były na folklorze, z wyrazistą kreacją chłopskiego narratora, są to: „A jak poszedł król na wojnę", "Wsiałem ci ja w czarną rolę".

7 Rota Maria Konopnicka jest autorką „Roty” – pieśni patriotycznej, którą śpiewano w najbardziej doniosłych momentach w historii polskiego kraju. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg Tak nam dopomóż Bóg!

8 Nowelistyka Marii Największą sławę odniosły nowele Konopnickiej związane z tematyką społeczną i psychologiczną ("Mendel gdański" 1893, "Miłosierdzie gminy"). Utwory wolne były od powierzchownej tendencyjności, miały precyzyjną konstrukcję. Stawiały Konopnicką w rzędzie czołowych twórców polskiej nowelistyki (zbiory: "Cztery nowele" 1888, "Na drodze" 1893, "Nowele" 1897, "Ludzie i rzeczy" ),.

9 Twórczość dla dzieci i dla dorosłych
Maria zyskała rozgłos również dzięki utworom dla dzieci, zwłaszcza dzięki popularnej opowieści "O krasnoludkach i sierotce Marysi" (1896). Tworzyła także dla dorosłych: jest autorką poematu z dziejów emigracji chłopskiej "Pan Balcer w Brazylii" (1910), cennych studiów historyczno-literackich ("Mickiewicz, jego życie i duch" 1899, "Trzy studia" 1902) i szkiców krytycznych oraz przekładów.

10 Wiersze dla dzieci Tęczowy duszek Dziadek przyjdzie Niezapominajki
Pranie Stefek Burczymucha Zła zima Muchy samochwały Pan Zielonka Zmarzlak Tęcza Bocian Sposób na laleczkę Pojedziemy w cudny kraj Podróż na bocianie Jesienią Kukułeczka Jabłonka Nasz domek Ogródek Sanna

11 Maria Konopnicka dla dzieci

12 Inspiracje Marii Inspirację do pracy literackiej Maria czerpała początkowo z doświadczeń Prusa i Orzeszkowej. Jednak później ukształtowała własny rodzaj twórczości, który kształtował się pod wpływem wydarzeń historycznych i politycznych.

13 Wojaże i romanse Marii W 1883 r. Konopnicka wyjechała za granicę już poza ziemie polskie: do Karlsbadu (dzisiejszych Karlowych Warów), Triestu i Wenecji. Od czasu tego wyjazdu zaczęła wojażować coraz częściej i już w 1884 r. ponownie odwiedziła Czechy, gdzie zawarła znajomość z Jaroslavem Vrchlickim. Podczas podróży do Florencji poznała Lenartowicza. Warszawa pozostała jednak jej głównym miejscem pobytu. Wracała do niej bardzo często. W tym mieście przeżywała kolejne romanse.

14 Działalność Marii W latach 1884–86 w Warszawie Maria redagowała tygodnik dla kobiet „Świt”. Wydała tu również w 1887 r. trzecią serię „Poezji”, w której nadal obecny był społeczny radykalizm i nie milkły akcenty antyklerykalne. Również w Warszawie w 1887 r. wydała tom „Cztery nowele”. Warszawa ukształtowała Konopnicką, ale stała się zaledwie pierwszym etapem jej twórczości. Poetka była jedną z inicjatorek akcji protestacyjnych przeciw władzom pruskim.

15 Dworek Marii Konopnickiej

16 Zdjęcia znajdujących się tam rzeczy

17 Grób Marii Konopnickiej

18 Źródła wykorzystane w prezentacji:
„Literatura i nauka o języku” – Encyklopedia szkolna PWN pod red. Krystyny Damm i Margarity Kardasz Maria Konopnicka- 1 Konopnicka Maria-biography - Wiersze i wierszyki-Maria Konopnicka- Skandalistka Maria Konopnicka i kochliwa niewiasta ,1,skandalistka-maria-konopnicka.read

19 Informacje Prezentację przygotował: Adrian Sikora, klasa V Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach Opiekun: Edyta Wróblewska


Pobierz ppt "Życie, twórczość, inspiracje"

Podobne prezentacje


Reklamy Google