Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁADYSŁAW SYROKOMLA - PATRON NASZEJ SZKOŁY. Władysław Syrokomla pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się w szkołach w Nieświeżu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁADYSŁAW SYROKOMLA - PATRON NASZEJ SZKOŁY. Władysław Syrokomla pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się w szkołach w Nieświeżu."— Zapis prezentacji:

1 WŁADYSŁAW SYROKOMLA - PATRON NASZEJ SZKOŁY

2

3

4 Władysław Syrokomla pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się w szkołach w Nieświeżu i Nowogródku w latach 1833-1837, ale ze względów finansowych zrezygnował z nauki i zaczął pracę jako kancelista w dobrach Radziwiłłów.

5

6

7

8

9 Syrokomla tłumaczył poetów polsko-łacińskich, pisał drobne utwory poetyckie, drukując je najpierw w czasopismach, później wydając w tomie pt. "Gawędy i rymy ulotne". Wśród owych gawęd najbardziej znana była "Urodzony Jan Dęboróg", która, tak jak "Wędrówki po moich niegdyś okolicach" przyczyniła się do popularności autora. Napisał też dwutomowe "Dzieje literatury w Polsce". Zamieszkawszy w Wilnie, zbliżył się do środowiska teatralnego: ogłosił i wystawiał dramaty historyczne np. "Obrona Olsztyna". Zdobył uznanie i rozgłos poza stronami rodzinnymi: w Warszawie, w Wielkopolsce i Krakowie.

10 W roku 1861 został uwięziony za udział w manifestacjach patriotycznych, a później osadzony w areszcie domowym. W tym ostatnim okresie życia stworzył najdojrzalsze liryki wydane w roku śmierci w zbiorze "Poezje ostatniej godziny"! Zmarł mając lat 39. Grób Władysława Syrokomli na Rossie w Wilnie

11

12

13

14 A oto kilka cytatów z wierszy Syrokomli: "Kraje przez siebie, nie przez obcych giną.". "Niezgoda - cecha niewoli "Hulaj dusza, bez kontusza, szukaj pana bez żupana "Słowami prawdy i kamień przebodzie "...insze ludzkie - insze sądy boże! Kapłan dla skruchy grzesznemu przebaczy Ale historia przebaczyć nie może "Przyszła kryska na matyska"


Pobierz ppt "WŁADYSŁAW SYROKOMLA - PATRON NASZEJ SZKOŁY. Władysław Syrokomla pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się w szkołach w Nieświeżu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google