Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Maria Konopnicka – życie,twórczość,inspiracje. Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była drugim dzieckiem Józefa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Maria Konopnicka – życie,twórczość,inspiracje. Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była drugim dzieckiem Józefa."— Zapis prezentacji:

1 ,,Maria Konopnicka – życie,twórczość,inspiracje

2 Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była drugim dzieckiem Józefa i Scholastyki Wasiłowskich. Prócz starszej Wandy, Maria miała jeszcze czwórkę rodzeństwa : Jana, Laurę, Zofię i Jadwigę.

3 W 1849 roku rodzina sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość.

4 Ojciec przywiązywał dużą wagę do wykształcenia dzieci. Dlatego posłał swoją córkę Marię do kosztownej pensji sióstr Sakramentanek w Warszawie. Tam przyszła poetka poznała i zaprzyjaźniła się z Elizą Orzeszkową (Ziunią Pawłowską), której miała wiele do zawdzięczenia.

5 Była osobą zaangażowaną w sprawy narodowe i społeczne np. współorganizowała międzynarodowy protest przeciw pruskim represjom i prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902).

6 Z początku nic nie zapowiadało, że Maria będzie tak dobrą i znana pisarką. Zamierzała się poświęcić rodzinie. Mając 20 lat wyszła za ziemianina Jarosława Konopnickiego. Opuściła wówczas ukochany Kalisz, przeniosła się do Bronowa. Z tego małżeństwa urodziło się ośmioro dzieci.

7 Małżeństwo przetrwało 10 lat. Maria Konopnicka opuściła męża i wraz z dziećmi przeniosła się do Warszawy. Zamieszkała w dwupokojowym mieszkaniu na Starym Mieście przy ulicy Piekarskiej. Aby zarobić na życie, poetka udzielała korepetycji w zamożnych rodzinach, prowadziła dom, a w nocy pisała starając się przekazywać w swoich utworach wartościowe treści.

8 14 lutego 1890 roku czterdziestoośmioletnia Konopnicka zamknęła trzynastoletni okres warszawskiego życia, rozpoczęła dwudziestoletni etap wędrówki po świecie. Zwiedziła wiele państw m.in. Włochy, Czechy, Niemcy, Francję, Szwajcarię czy Austrię.

9 Z okazji 25-lecia pracy pisarskiej w 1903 roku otrzymała dworek w Żarnowcu koło Krosna. Umarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim.

10 W 1902r. odbyły się obchody 21-lecia pracy literackiej, a w 1903r. otrzymała w darze od narodu dworek w Żarnowcu. Obecnie mieści się tam muzeum poza tym naród polski zafundował poetce pomnik w Suwałkach i Warszawie.

11 Z każdym etapem jej samodzielnego życia związany jest jej dorobek pisarski, w którym przekazuje przyszłym pokoleniom swoje przemyślenia i przekazuje wiele spostrzeżeń dotyczących życia społecznego tamtych czasów. Inspiracje początkowo czerpała z doświadczeń B.Prusa, A.Sienkiewicza, E.Orzeszkowej. Później rozwinęła własne pomysły w dziedzinie małych form. Poruszała problemy społeczne, była opiekunem prześladowanych, więzionych, organizatorem wielu akcji charytatywnych na rzecz ubogich i wielkim przyjacielem dzieci. Czerpała też z folkloru. Bohaterami jej utworów są postacie z ludu. Stworzyła wiersze stylizowane na pieśni ludowe. Pisała dla dzieci i o dzieciach.

12 Utwory dla dzieci,,O krasnoludkach i sierotce Marysi,,,Na jagody,,,Nasza szkapa i,,W piwniczej izbie inspirowały ilustratorów- Stanisława Wyspiańskiego i Michała Elwiro Andriolli.

13

14 ,, Patrzą...a tu myszka mała, Polna myszka siedzi sobie I ząbkami serek skrobie!...,,NA JAGODY – wierszowana poetycka baśń, dzięki której dzieci poznają piękny bajkowy świat zwierząt i krasnoludków. Główny bohater Janek podczas wyprawy na jagody spotyka Jagodowego króla, który odsłania przed nim tajemnice przyrod

15 Każde polskie dziecko zna utwór,,O krasnoludkach I sierotce Marysi,,NASZA SZKAPA – nowela, w której autorka ukazuje ubogie i naznaczone nieszczęściem życie rodziny Mostowiaków.

16 ,,O JANKU WĘDROWNICZKU – mały bohater podczas swojej wyprawy odkrywa fantastyczny świat przyrody, spotyka zwierzęta i poznaje ich zwyczaje. Na koniec z radością cały i zdrowy wraca do czekającej na niego w domu mamy.

17

18 ,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy… Symbolem patriotycznych treści zawartych w poezji Konopnickiej jest,,Rota spopularyzowana jako pieśń z muzyką Felisa Nowowiejskiego nazywanym jest drugim hymnem narodowym. Na zdjęciu rękopis,,Roty przekazany naszej szkole z okazji 60-lecia placówki.

19 ,,WOLNY NAJMITA – poetka przedstawia nędzną sytuację chłopa, który pomimo faktu, że jest wolny cierpi nędzę i często umiera z głodu.

20 Poznając utwory Marii Konopnickiej czytelnicy dowiadują się o problemach społecznych ludzi żyjących na przełomie XIX i XX wieku, uwrażliwiają na ich krzywdy, kształtują swoje postawy patriotyczne. Utwory dla dzieci bawią, ukazują piękno otaczającej przyrody i rozwijają wyobraźnię.

21 Cechy kształtowane wśród uczniów naszej szkoły, które zostały wybrane pod wpływem inspiracji twórczością naszej patronki: uwrażliwienie na krzywdę innych ludzi kształtowanie postaw patriotycznych ukazywanie piękna przyrody rozwijanie wyobraźni

22 Maria Konopnicka inspiruje uczniów naszej szkoły już od 35 lat. W 2012 roku szkoła w Nowej Wsi Wielkiej obchodziła sześćdziesiątą rocznicę swojego powstania. Oto kilka migawek z tego okresu

23 ,,Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tak chcecie, A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie.

24 Z okazji 60-lecia nasza szkoła przygotowała przedstawienie, w którym uczniowie byli postaciami z baśni Marii Konopnickiej.

25

26 Uczniowie naszej szkoły na lekcjach bardzo często wracają do utworów Marii Konopnickiej

27 W hołdzie naszej patronce.

28 Wikipedia Zasoby biblioteki szkolnej : -zdjęcia --oficjalna strona internetowa szkoły Zdjęcia zrobione na terenie szkoły Źródła

29 Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej. Autorzy : -Tadeusz Malicki-klasa Vb -Marcin Sucharski-klasa Vb Opiekun- Pani Anna Kwiatkowska Pani Izabela Nowak Telefon kontaktowy 52-3812-314

30


Pobierz ppt ",,Maria Konopnicka – życie,twórczość,inspiracje. Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była drugim dzieckiem Józefa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google