Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kobieta w wybranych krajach EUROPY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kobieta w wybranych krajach EUROPY."— Zapis prezentacji:

1 Kobieta w wybranych krajach EUROPY.
OPRACOWAŁ Kacper Rewoliński MATERIAŁY ZEBRALI: GRECJA – Arek Piotrowski HISZPANIA – Marcin Kubacki TURCJA – Przemek Smurawski SŁOWACJA – Oskar Brzeziński RUMUNIA – Kacper Rewoliński WŁOCHY – Kacper Rewoliński

2 W swej pracy, chciałbym przedstawić kobiety EUROPEJKI, z różnych krajów, w tym ze STAROŻYTNEJ GRECJI. Najpopularniejszymi kobietami w starożytności były: AFRODYTA Afrodyta - bogini miłości i piękna opiekunka małżeństw, portów i żeglarzy, dlatego że została zrodzona z fali morskiej niedaleko Cypru nie miała matki ani ojca. Jej pierwszą miłością był śmiertelnik Adonis, któremu codziennie towarzyszyła na polowaniu.

3 Była przyzwyczajona do największych wygód, ale mimo to poświęcała się dla ukochanego, raniła delikatne stopy, jej powiewne szaty darły się o złowieszcze ciernie. Niestety nie wszystko co dobre musi się tak skończyć. Pewnego razu Adonis napotkał na wzgórzach Libanu dzika. Ku rozpaczy bogini, dzikie zwierze rozszarpało młodziana. Afrodyta przybyła za późno, schwyciła ciało ukochanego i zaczęła płakać. Polała jego krew nektarem, przez co ta zmieniła się w cudowny kwiat zwany anemonem. Piękna bogini poszła do Zeusa i wybłagała, by na sześć miesięcy w roku jej kochanek był na ziemi, a na kolejne wracał do Hadesu. Stało się tak. Adonis miał również w Grecji swoje ośmiodniowe święto. Przez pierwsze cztery dni opłakiwano jego śmierć, a przez kolejne weselono z jego zmartwychwstania.

4 Kolejną kobietą w starożytności była ATENA Atena (Minerwa) - bogini mądrości. Przyszła na świat w dość nietypowy sposób. Otóż od kilku dni Zeusa bardzo bolała głowa. Wydał rozkaz ażeby sprowadzić Hefajstosa. Następnie nakazał mu rozbić sobie głowę, ażeby sprawdzić, co jest przyczyną cierpienia.

5 W chwili uderzenia topora wyskoczyła z głowy Zeusa "bogini, w jasnej zbroi". Była to Atena, bogini mądrości. Miała ona szczególne względy u swego ojca, jako jedyna bowiem miała prawo używać piorunu. Była bóstwem surowym i nieprzystępnym, w literaturze i sztuce przedstawiana jako postać charakteryzująca się wielką posturą i siłą, jednak broniła tylko słusznej sprawy, nie przelewała krwi niewinnej. Atena była również patronką uczonych i filozofów. Jej atrybutem była gałązka z drzewa oliwnego - symbol zgody a miastem jej poświęconym - Ateny. W porze żniw co cztery lata obchodzono nadrzędne święto ateńskie Panataneje., podczas którego organizowano wyścigi, zapasy, koncerty.

6 Zawody kończono tańcem pirryjskim, który wg legendy zatańczyła pierwsza Atena po zwycięstwie nad gigantami. Z najbardziej znanych mitów o Atenie jest mit o jej rywalizacji z Arachne. Rzecz dotyczy robótek ręcznych. Atena jako jedyna, zajmowała się tym na Olimpie, dlatego też uznawano jej w tym pierwszeństwo. Jednakże doszło uszu mądrej Dziewicy (Partenos - jeden z przydomków Ateny) , iż pewna księżniczka wyszywa równie pięknie. Wtedy obie stanęły do zawodów, która piękniej przyozdobi tkaninę.

7 Arachne wyszyła cudne arcydzieło, które Atena ze złości podarła
Arachne wyszyła cudne arcydzieło, które Atena ze złości podarła. Widząc to księżniczka popełniła samobójstwo. Na wieść o tym Atena wróciła jej życie i zamieniła w pająk Ruiny świątyni Ateny Dziewicy - Partenon

8 Jedną z najbardziej znanych Rumunek jest Ana Ularu. Urodzona26. 06
Jedną z najbardziej znanych Rumunek jest Ana Ularu. Urodzona roku w Bukareszcie, zaczęła występować w filmie w wieku lat 10, a w wieku lat 15 zagrała w przedstawieniu „Lolita” u boku wielkiego aktora, ŞtefanaLordache. Jeszcze zanim rozpoczęła studia aktorskie, była obsadzana w filmach młodych reżyserów biorących udział w ważnych festiwalach międzynarodowych takich jak: Cannes,Berlin. Zagrała między innymi w takich filmach jak „PERYFERIE” 2010 jako Matilda „ANAKONDY: KRWAWE ŚLADY” 2009 jako Heather czy „PAPIER BĘDZIE NIEBIESKI” 2006 jako Angela

9 Obecnie Ana Ularu jest jedną z najczęściej grających rumuńskich aktorek filmowych, a niedawno zadebiutowała również w roli scenarzystki oraz autorki recenzji filmowych.

10 Mihaela Melinte urodzona 27 marca 1975w Bacău – rumuńska lekkoatletka, młociarka. Pięciokrotna rekordzistka świata. Pierwsza w historii mistrzyni świata oraz mistrzyni Europy w kobiecym młocie. Wielokrotnie zwyciężała w mistrzostwach Rumunii.

11 W Słowacji mieszka kobieta, która nazywa się Dominika Cibulková
Urodzona 6 maja 1989 roku w Pieszczanach – jest sportowcem, tenisistką.

12 Obecnie mieszka w Bratysławie
Obecnie mieszka w Bratysławie. Cibulková rozpoczęła grę w tenisa pomiędzy siódmym, a dziewiątym rokiem życia. Zawodową tenisistką stała się w 2005 roku, po zagraniu turnieju ITF w Pradze pod koniec 2004 roku. W latach zwyciężyła w dwóch zawodach rangi ITF w Amarante (Portugalia) i Bratysławie.

13 Hande Yener to jedna z najbardziej oryginalnych i najciekawszych gwiazd tureckiej muzyki. Jej twórczość łączy różne style, a Jej eksperymentom muzycznym towarzyszą zmiany w wyglądzie i stylu ubierania się

14 Hande Yener urodzona 12 stycznia 1973, Stambuł, Turcja – turecka artystka. Przez ostatnie 10 lat nagrała piosenki w najróżniejszych stylach. Każdy jej album składa się z piosenek w różnych stylach, generacjach i rytmach. Jednakże większość z jej utworów utrzymana jest w nowoczesnym, klubowym klimacie.

15 Pasja może być silniejsza od naszych słabości
Pasja może być silniejsza od naszych słabości. Udowodniła to 76 letnia Letina Paddy Jores, hiszpanka, która znakomicie tańczy salsę. Jej taneczne wyczyny powaliły na kolana jurorów hiszpańskiej wersji „Mam talent”, kobieta pokonała konkurencję i zajęła pierwsze miejsce w popularnym show. To jednak nie wszystko, Paddy, jako najstarsza profesjonalna tancerka salsy na świecie, została oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Ginnesa.

16 Jedna z największych gwiazd włoskiego i światowego kina, występująca z powodzeniem zarówno w filmach europejskich, jak i amerykańskich.

17 Sophia Loren to pseudonim artystyczny, właściwe nazwisko to Sofia Villani Scicolone, urodzona 20 września 1934 w Rzymie.

18 Urodziła się w rzymskiej Klinice Królowej Margherity jako nieślubna córka Riccardo Scicolone i Romildy Villani ( ). Ma siostrę Annę Marię. Dzieciństwo spędziła w nędzy w miasteczku Pozzuoli, w slamsach niedaleko Neapolu, gdzie jej matka uciekła przed ostracyzmem konserwatywnego społeczeństwa włoskiego. W wieku piętnastu lat zwyciężyła w konkursie piękności "Królowa Morza", a za pieniądze z wygranej wyjechała do Rzymu. Debiutowała w 1949 roku. Po zagraniu epizodu w amerykańskim filmie Quo vadis (1951) związała się z o 22 lata starszym włoskim producentem Carlo Pontim, który pokierował jej dalszą karierą filmową. Poślubiła go dwukrotnie - w 1957 (nielegalnie, ponieważ Ponti był już wtedy żonaty) i w 1966 roku (legalnie, po zrzeczeniu się przez obydwoje obywatelstwa włoskiego).

19 Zasłynęła z ról krzykliwych, nieco wulgarnych bohaterek z włoskich przedmieść, biednych dziewczyn z ludu. Pierwszy wielki sukces odniosła rola w filmie Złoto Neapolu w 1954 roku. Choć w 1958 przyjechała do Hollywood i występowała w wielu amerykańskich produkcjach, kluczową rolę w jej karierze odegrała współpraca z włoskim reżyserem Vittorio De Sicą. Za rolę w jego Matce i córce (1960) otrzymała Oscara (jako druga Włoszka i pierwsza w historii aktorka za rolę filmie nieanglojęzycznym) oraz nagrodę aktorską w Cannes. Następnie wystąpiła w wielokrotnie nagradzanych komediach De Siki: Wczoraj, dziś, jutro (1963) i Małżeństwo po włosku (1964, nominacja do Oscara). W obydwu filmach partnerował jej Marcello Mastroianni, z którym Loren stworzyła stały ekranowy duet. Zagrali razem w 13 filmach na przestrzeni 40 lat.

20 W czasie swojej kariery, trwającej już 60 lat, współpracowała z wieloma znanymi reżyserami zarówno z Włoch, jak i z Hollywood. Byli wśród nich m.in. Mario Monicelli, Ettore Scola, Dino Risi, Mario Camerini, Charlie Chaplin, Sidney Lumet, George Cukor, Michael Curtiz, Anthony Mann i André Cayatte. W 1991 otrzymała Oscara honorowego za całokształt twórczości.

21 Jest matką dyrygenta i pianisty Carla Pontiego Jr. (ur
Jest matką dyrygenta i pianisty Carla Pontiego Jr. (ur. 29 grudnia 1968) oraz Edoarda Pontiego (ur. 6 stycznia 1973), który został z zawodu scenarzystą, reżyserem i producentem. 12 maja 2006 na świat przyszła jej wnuczka Lucia Sofia Ponti, której rodzicami są Edoardo i aktorka Sasha Alexander. Jej siostra Anna Maria poślubiła Romano Mussoliniego (syna duce Benito Mussoliniego i jego żony Rachele Mussolini) i para ta ma córkę – Alessandrę Mussolini, znaną ze swej działalności politycznej.

22 Inną, popularną włoską aktorką jest Monica Bellucci urodzona 30 września 1964 w Città di Castello.

23 Początkowo pracowała jako modelka, w filmie debiutowała w 1990 roku
Początkowo pracowała jako modelka, w filmie debiutowała w 1990 roku. Grała głównie w filmach włoskich i francuskich m.in. Apartament z 1996, nominacja do Cezara; Doberman z Pozycję gwiazdy ugruntowała rolami w kontrowersyjnym Nieodwracalne Gaspara Noé z 2002, ekranizacji komiksu Asterix i Obelix: Misja Kleopatra z 2002, drugiej i trzeciej części trylogii Andy'ego i Larry'ego Wachowskich Matrix Reaktywacja i Matrix Rewolucje z 2003 oraz w Pasji Mela Gibsona 2004, gdzie wcieliła się w postać Marii Magdaleny.


Pobierz ppt "Kobieta w wybranych krajach EUROPY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google