Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikowanie w szerokim rozumieniu odnosi się do całej przyrody ożywionej – świata roślin, zwierząt i ludzi. Oznacza proces transmisji wszelkich informacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikowanie w szerokim rozumieniu odnosi się do całej przyrody ożywionej – świata roślin, zwierząt i ludzi. Oznacza proces transmisji wszelkich informacji."— Zapis prezentacji:

1

2 Komunikowanie w szerokim rozumieniu odnosi się do całej przyrody ożywionej – świata roślin, zwierząt i ludzi. Oznacza proces transmisji wszelkich informacji biologicznych. W wąskim znaczeniu komunikowanie ogranicza się do zjawisk porozumiewania się ludzi. Akty komunikowania mają charakter społeczny – zachodzą zawsze w społeczeństwie, w różnych jego strukturach i na różnych poziomach.

3 werbalnie i niewerbalnie Komunikowanie się międzyludzkie może odbywać się werbalnie i niewerbalnie. Każdy z wymienionych sposobów komunikowania spełnia w rozmowie określone funkcje. a)komunikaty werbalne (słowne) a)komunikaty werbalne (słowne) - dają informacje przede wszystkim pamięciowe b)komunikaty niewerbalne (bezsłowne) b)komunikaty niewerbalne (bezsłowne) - są środkami porozumiewania się bez słów, za pomocą mimiki, gestów, brzmienia głosu, wywierają także określony wpływ na odbiorcę. FormaZaletyWady Ustna 1.Sprzyja zwrotnej reakcji i wymianie poglądów 2.Łatwa w użyciu 1.Może być niedokładna 2.Nie zostawia trwałego zapisu Pisemna 1.Przeważnie jest dokładniejsza 2.Zostawia zapis 1.Nie sprzyja zwrotnej reakcji i wymianie poglądów 2.Trudniejsza i bardziej czasochłonna Wady i zalety komunikacji ustnej i pisemnej:

4 INTERPERSONALNE (indywidualne) ZBIOROWE BEZPOŚREDNIEPOŚREDNIEMASOWEOGRANICZONE (twarzą w twarz)(list, telefon) PERIODYCZNENIEPERIODYCZNE (telewizja kablowa w zakładzie pracy) (prasa, radio, telewizja) (książki, filmy, płyty, plakaty)

5

6 Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja_interpersonalnahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja_interpersonalna


Pobierz ppt "Komunikowanie w szerokim rozumieniu odnosi się do całej przyrody ożywionej – świata roślin, zwierząt i ludzi. Oznacza proces transmisji wszelkich informacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google