Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O KRĄG OPISANY NA CZWOROKĄCIE Adrian Kurkowski. DEFINICJA Mówimy, że okrąg jest opisany na czworokącie wtedy, gdy każdy wierzchołek czworokąta leży na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O KRĄG OPISANY NA CZWOROKĄCIE Adrian Kurkowski. DEFINICJA Mówimy, że okrąg jest opisany na czworokącie wtedy, gdy każdy wierzchołek czworokąta leży na."— Zapis prezentacji:

1 O KRĄG OPISANY NA CZWOROKĄCIE Adrian Kurkowski

2 DEFINICJA Mówimy, że okrąg jest opisany na czworokącie wtedy, gdy każdy wierzchołek czworokąta leży na okręgu.

3 C ZY ZAWSZE MOŻNA OPISAĆ OKRĄG ? Na każdym trójkącie można opisać okrąg, ale co z czworokątami? Poszukajmy zatem jakiegoś czworokąta, na którym nie da się opisać okręgu… A B C D Próbujemy narysować okrąg, który zawierał będzie punkty A, B, C. Nie załapał się punkt D! Próbujemy dalej … Próbujemy narysować okrąg, który zawierał będzie punkty B, C, D. Nie załapał się punkt A! Próbujemy dalej … Próbujemy narysować okrąg, który zawierał będzie punkty C, D, A. Nie załapał się punkt B! Próbujemy dalej … Próbujemy narysować okrąg, który zawierał będzie punkty D, A, B. Nie załapał się punkt C! Skończyły się już możliwości. WNIOSEK : Na tym czworokącie w żaden sposób nie opiszemy okręgu. Odpowiedź na postawione pytanie brzmi NIE.

4 J AKIE WARUNKI MUSI ZATEM SPEŁNIAĆ ? Twierdzenie 1. Na czworokącie można opisać okrąg wtedy i tylko wtedy, gdy symetralne wszystkich boków przeci- nają się w jednym punkcie.

5 J AKIE WARUNKI MUSI ZATEM SPEŁNIAĆ ? Twierdzenie 2. Na czworokącie można opisać okrąg wtedy i tylko wtedy, gdy sumy miar kątów przeciwległych czwo- rokąta wynoszą 180°. + = 180° + = 180°

6 Czas na zadania


Pobierz ppt "O KRĄG OPISANY NA CZWOROKĄCIE Adrian Kurkowski. DEFINICJA Mówimy, że okrąg jest opisany na czworokącie wtedy, gdy każdy wierzchołek czworokąta leży na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google