Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paryż stolicą Francji. Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paryż stolicą Francji. Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju."— Zapis prezentacji:

1 Paryż stolicą Francji

2 Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Hymnem Francji jest Marsylianka. Hymnem Francji jest Marsylianka.

3 Miasto w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie ze względu na to, że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. Właśnie tu działają najbardziej znane domy mody takie jak : Miasto w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie ze względu na to, że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. Właśnie tu działają najbardziej znane domy mody takie jak : Herb Paryża

4

5

6 Paryż także jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak : Paryż także jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :

7 Kolumna Wielkiej Armii Kolumna Wielkiej Armii

8 Kolumna Wielkiej Armii - obelisk w formie kolumny wzniesiony na placu Vendôme w Paryżu. Kolumna Wielkiej Armii - obelisk w formie kolumny wzniesiony na placu Vendôme w Paryżu. Inspiracją dla kolumny była antyczna Kolumna Trajana oraz kilka pomników zaprojektowanych i nigdy nie zrealizowanych w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Inspiracją dla kolumny była antyczna Kolumna Trajana oraz kilka pomników zaprojektowanych i nigdy nie zrealizowanych w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Cesarz Napoleon poświęcił chwale Wielkiej Armii tę kolumnę, pomnik wzniesiony z dział zdobytych na przeciwniku w wojnie z Niemcami w 1805 roku. Cesarz Napoleon poświęcił chwale Wielkiej Armii tę kolumnę, pomnik wzniesiony z dział zdobytych na przeciwniku w wojnie z Niemcami w 1805 roku.

9 Luwr

10 Luwr – największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza. Luwr – największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza.

11 Conciergerie

12 Conciergerie-budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité - w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Conciergerie-budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité - w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Swoją najbardziej znaną funkcję obiekt otrzymał w 1391 r. Stanowił więzienie ogólne, bez podziału na osadzonych politycznie i kryminalnie. Traktowanie więźniów było ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Bogatsi opłacali lepsze cele,w których znajdowały się łóżko,biórko i coś do pisania, natomiast biedniejsi byli trzymani w celach zbiorowych w niehigienicznych warunkach. Swoją najbardziej znaną funkcję obiekt otrzymał w 1391 r. Stanowił więzienie ogólne, bez podziału na osadzonych politycznie i kryminalnie. Traktowanie więźniów było ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Bogatsi opłacali lepsze cele,w których znajdowały się łóżko,biórko i coś do pisania, natomiast biedniejsi byli trzymani w celach zbiorowych w niehigienicznych warunkach.

13 Panteon w Paryżu

14 Panteon - budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół Panteon - budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół św. Genowefy,od czasów Rewolucji w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: wynalazcy pisma dla niewidomych: Louisa Braille'a ; fizyków : Paula Langevina, Piotra Curie ; uczonej św. Genowefy,od czasów Rewolucji w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: wynalazcy pisma dla niewidomych: Louisa Braille'a ; fizyków : Paula Langevina, Piotra Curie ; uczonej Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innych. Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innych. Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od 1885 roku ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum. Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od 1885 roku ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum.

15 Les Invalides

16 Les Invalides-wybudowany został z inicjatywy Ludwika XIV w latach 1670- 1676.Od samego początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.W swoich salach mógł pomieścić około czterech tysięcy chorych i rannych żołnierzy. Obecnie jest także miejscem spoczynku wielu bohaterów francuskich, m.in. Napoleona Bonaparte. Les Invalides-wybudowany został z inicjatywy Ludwika XIV w latach 1670- 1676.Od samego początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.W swoich salach mógł pomieścić około czterech tysięcy chorych i rannych żołnierzy. Obecnie jest także miejscem spoczynku wielu bohaterów francuskich, m.in. Napoleona Bonaparte.

17 Katedra Notre-Dame Katedra Notre-Dame

18 Katedra Notre-Dame- Jedna z najbardziej znanych katedr wstylu gotyckim na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.Jej nazwe tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345). Katedra Notre-Dame- Jedna z najbardziej znanych katedr wstylu gotyckim na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.Jej nazwe tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).

19 Kino La Geode

20 Kino La Geode - sala kinowa w Kino La Geode - sala kinowa w Parku La Villette w Paryżu w kształcie kuli o średnicy 36 m.Konstrukcja pokryta jest wypolerowaną blachą stalową. Sala kinowa posiada 375 miejsc. Zastosowano tu ruchomą widownie i ekran hemisferyczny, który tworzy półkulę. Parku La Villette w Paryżu w kształcie kuli o średnicy 36 m.Konstrukcja pokryta jest wypolerowaną blachą stalową. Sala kinowa posiada 375 miejsc. Zastosowano tu ruchomą widownie i ekran hemisferyczny, który tworzy półkulę.

21 Sorbona

22 Sorbona- tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie. Sorbona- tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie. Uniwersytet paryski był modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Pierwotnie został on utworzony jako miejsce spotkań fakultetu teologii. Uniwersytet paryski był modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Pierwotnie został on utworzony jako miejsce spotkań fakultetu teologii.

23 Opera Paryska Opera Paryska

24 Opera Paryska - wybudowana w stylu eklektyzmu w latach 70-tych XIX wieku. Utrzymany w stylu barokowym gmach opery posiada niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów, oraz wspaniałą sztukaterię i złote rzeźby mitologicznych bohaterów. Wnętrze gmachu ozdobione z wielkim przepychem - marmurowe schody a na suficie malowidła wykonane przez Marca Chagalla. Obecnie w Operze odbywają się wyłącznie przedstawienia baletowe. Opera Paryska - wybudowana w stylu eklektyzmu w latach 70-tych XIX wieku. Utrzymany w stylu barokowym gmach opery posiada niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów, oraz wspaniałą sztukaterię i złote rzeźby mitologicznych bohaterów. Wnętrze gmachu ozdobione z wielkim przepychem - marmurowe schody a na suficie malowidła wykonane przez Marca Chagalla. Obecnie w Operze odbywają się wyłącznie przedstawienia baletowe.

25 Łuk Triumfalny

26 Łuk Triumfalny- Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Łuk Triumfalny- Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy: Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy: Wymarsz ochotników w 1792(François Rude) Wymarsz ochotników w 1792(François Rude) Triumf Napoleona (Jean-Pierre Cortot) Triumf Napoleona (Jean-Pierre Cortot) Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex) Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex) Pokój(la Paix, Antoine Etex) Pokój(la Paix, Antoine Etex)

27 Kościół de la Madeleine

28 Kościół de la Madeleine - świątynia katolicka położona na placu Kościół de la Madeleine - świątynia katolicka położona na placu de la Madeleine.Jego budowa trwała 85 lat. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny. de la Madeleine.Jego budowa trwała 85 lat. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny. Napoleon Bonaparte zdecydował dekretem z 2 grudnia 1806r. o wzniesieniu świątyni ku chwale armii francuskiej. Napoleon Bonaparte zdecydował dekretem z 2 grudnia 1806r. o wzniesieniu świątyni ku chwale armii francuskiej.

29 Most Aleksandra III

30 Most Aleksandra III – most wybudowany w latach 1896-1900 w Paryżu. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa. Most nawiązuje do przymierza Most Aleksandra III – most wybudowany w latach 1896-1900 w Paryżu. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa. Most nawiązuje do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego. rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego.

31 Pola Elizejskie

32 Pola Elizejskie-reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody z Placem Gwiazdy z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową.Długość tej alei wynosi 1910 metrów.Pola Elizejskie zawierają liczne kina,teatry,resteuracje i ekskluzywne sklepy. Pola Elizejskie-reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody z Placem Gwiazdy z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową.Długość tej alei wynosi 1910 metrów.Pola Elizejskie zawierają liczne kina,teatry,resteuracje i ekskluzywne sklepy.

33 Wielki Łuk Braterstwa

34 Wielki Łuk Braterstwa- pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża. Wybudowany jest specjalnie tak aby było z niegowidać Łuk Triumfalny i na odwrót. Wielki Łuk Braterstwa- pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża. Wybudowany jest specjalnie tak aby było z niegowidać Łuk Triumfalny i na odwrót. Znajdują się w nim pomieszczenia zajmowane przez urzędy, galerie sztuki nowoczesnej oraz muzea historii i rozwoju komputerów. Znajdują się w nim pomieszczenia zajmowane przez urzędy, galerie sztuki nowoczesnej oraz muzea historii i rozwoju komputerów.

35 Palais Royal

36 Palais Royal- dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru, obecnie siedziba francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury, połączony z francuskim Teatrem Narodowym Comédie-Française. Palais Royal- dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru, obecnie siedziba francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury, połączony z francuskim Teatrem Narodowym Comédie-Française.

37 Wieża Eiffla Wieża Eiffla

38 Wierza Eiffla-najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. Wierza Eiffla-najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.

39 Bazylika Sacré-Ceur Bazylika Sacré-Ceur

40 (Bazylika Najświętszego Serca)- zaprojektowana przez Paula Abadie, wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km. (Bazylika Najświętszego Serca)- zaprojektowana przez Paula Abadie, wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.

41 Fontanna Niewiniątek

42 Fontanna Niewiniątek-najważniejsza praca Goujon, powstała w 1549 roku z powodu uroczystego wjazdu Henryka II do Paryża. Początkowo miała być rodzajem architektonicznej trybuny na wzór łuku tryumfalnego. Ostatecznie wystrój rzeźbiarski ograniczył się do reliefów, a woda była tylko przedstawiona. Fontanna Niewiniątek-najważniejsza praca Goujon, powstała w 1549 roku z powodu uroczystego wjazdu Henryka II do Paryża. Początkowo miała być rodzajem architektonicznej trybuny na wzór łuku tryumfalnego. Ostatecznie wystrój rzeźbiarski ograniczył się do reliefów, a woda była tylko przedstawiona.

43 Pałac Sprawiedliwości

44 Pałac Sprawiedliwości- znajduje się na wyspie Cité, zajmuje łącznie 1/3 powierzchni całej wyspy. Pałac Sprawiedliwości- znajduje się na wyspie Cité, zajmuje łącznie 1/3 powierzchni całej wyspy. Od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości. Od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości.

45 Cmentarz Père-Lachaise

46 Cmentarz Père-Lachaise- największy i najsłunniejszy cmentarz w paryżu,założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.Na cmentarzu spoczywają m.in. Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Klementyna Hoffman, Józef Wysocki, Maria Walewska oraz Fryderyk Chopin... Cmentarz Père-Lachaise- największy i najsłunniejszy cmentarz w paryżu,założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.Na cmentarzu spoczywają m.in. Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Klementyna Hoffman, Józef Wysocki, Maria Walewska oraz Fryderyk Chopin...

47 Pałac Wersalski

48 Pałac Wersalski- pałac królewski w Wersalu, uznawany jest za symbol monarchii absolutnej. Pałac Wersalski- pałac królewski w Wersalu, uznawany jest za symbol monarchii absolutnej. W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę stolicy kraju. W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę stolicy kraju.

49 Muzeum Orsay

50 Muzeum Orsay- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku.Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Dzieła w nim znajdujące się są znacznie młodsze od tych prezętowanych w Luwrze lecz nie zmienia to faktu, że muzeum rocznie odwiedzane jest przez około 4 mln ludzi. Muzeum Orsay- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku.Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Dzieła w nim znajdujące się są znacznie młodsze od tych prezętowanych w Luwrze lecz nie zmienia to faktu, że muzeum rocznie odwiedzane jest przez około 4 mln ludzi.

51 Pałac Petit

52 Pałac Petit- wybudowany w 1900 roku w Paryżu specjalnie na Wystawę Światową. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryż. Aktualnie muzeum jest podzielone na sekcje którymi są: sekcja dzieła oraz obrazy pochodzące z okresu średniowiecza oraz renesansu, sekcja poświęcona dziełom 18 wiecznym oraz ostatnia sekcja zawiera dzieła francuskich artystów. Pałac Petit- wybudowany w 1900 roku w Paryżu specjalnie na Wystawę Światową. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryż. Aktualnie muzeum jest podzielone na sekcje którymi są: sekcja dzieła oraz obrazy pochodzące z okresu średniowiecza oraz renesansu, sekcja poświęcona dziełom 18 wiecznym oraz ostatnia sekcja zawiera dzieła francuskich artystów.

53 Przysmaki Paryża

54 Jednym z symboli kuchni francuskiej są sery. Jednym z symboli kuchni francuskiej są sery. Najsłynniejsze francuskie gatunki sera to: śmietankowy fromage blanc, brie i camembert Najsłynniejsze francuskie gatunki sera to: śmietankowy fromage blanc, brie i camembert Popularnym pieczywem są bagietki oraz spożywane na śniadanie rogaliki croissanty. Popularnym pieczywem są bagietki oraz spożywane na śniadanie rogaliki croissanty. Kuchnia ta słynie szczególnie z takich dań Kuchnia ta słynie szczególnie z takich dań jak : żabie udka,ślimaki.

55

56 Ciekawostki

57 Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie

58 54% dzieci rodzących się w Paryżu ma czarną skórę.

59 Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót. Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót.

60 Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź. Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.

61 Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. : "Zakochany Paryż" "Kod da Vinci"Paryż, Teksas"


Pobierz ppt "Paryż stolicą Francji. Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google