Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paryż stolicą Francji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paryż stolicą Francji."— Zapis prezentacji:

1 Paryż stolicą Francji

2 Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Hymnem Francji jest Marsylianka.

3 Miasto w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie ze względu na to , że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. Właśnie tu działają najbardziej znane domy mody takie jak : Herb Paryża

4

5

6 Paryż także jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :

7 Kolumna Wielkiej Armii

8 Kolumna Wielkiej Armii - obelisk w formie kolumny wzniesiony na placu Vendôme w Paryżu.
Inspiracją dla kolumny była antyczna Kolumna Trajana oraz kilka pomników zaprojektowanych i nigdy nie zrealizowanych w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Cesarz Napoleon poświęcił chwale Wielkiej Armii tę kolumnę, pomnik wzniesiony z dział zdobytych na przeciwniku w wojnie z Niemcami w 1805 roku.

9 Luwr

10 Luwr – największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza.

11 Conciergerie

12 Conciergerie-budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité - w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Swoją najbardziej znaną funkcję obiekt otrzymał w 1391 r. Stanowił więzienie ogólne, bez podziału na osadzonych politycznie i kryminalnie. Traktowanie więźniów było ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Bogatsi opłacali lepsze cele,w których znajdowały się łóżko,biórko i coś do pisania , natomiast biedniejsi byli trzymani w celach zbiorowych w niehigienicznych warunkach.

13 Panteon w Paryżu

14 Panteon - budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu
Panteon - budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół św. Genowefy,od czasów Rewolucji w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: wynalazcy pisma dla niewidomych: Louisa Braille'a ; fizyków : Paula Langevina, Piotra Curie ; uczonej  Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innych. Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od 1885 roku ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum.

15 Les Invalides

16 Les Invalides-wybudowany został z inicjatywy Ludwika XIV w latach Od samego początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.W swoich salach mógł pomieścić około czterech tysięcy chorych i rannych żołnierzy. Obecnie jest także miejscem spoczynku wielu bohaterów francuskich, m.in. Napoleona Bonaparte.

17 Katedra Notre-Dame

18 Katedra Notre-Dame- Jedna z najbardziej znanych katedr wstylu gotyckim na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.Jej nazwe tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.Jej budowa trwała ponad 180 lat ( ).

19 Kino La Geode

20 Kino La Geode - sala kinowa w
Parku La Villette w Paryżu w kształcie kuli o średnicy 36 m.Konstrukcja pokryta jest wypolerowaną blachą stalową. Sala kinowa posiada 375 miejsc. Zastosowano tu ruchomą widownie i ekran hemisferyczny, który tworzy półkulę.

21 Sorbona

22 Sorbona- tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie. Uniwersytet paryski był modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Pierwotnie został on utworzony jako miejsce spotkań fakultetu teologii.

23 Opera Paryska

24   Opera Paryska - wybudowana w stylu eklektyzmu w latach 70-tych XIX wieku. Utrzymany w stylu barokowym gmach opery posiada niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów, oraz wspaniałą sztukaterię i złote rzeźby mitologicznych bohaterów. Wnętrze gmachu ozdobione z wielkim przepychem - marmurowe schody a na suficie malowidła wykonane przez Marca Chagalla. Obecnie w Operze odbywają się wyłącznie przedstawienia baletowe.

25 Łuk Triumfalny

26 Łuk Triumfalny- Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy: Wymarsz ochotników w 1792(François Rude) Triumf Napoleona (Jean-Pierre Cortot) Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex) Pokój(la Paix, Antoine Etex)

27 Kościół de la Madeleine

28 Kościół de la Madeleine - świątynia katolicka położona na placu
de la Madeleine.Jego budowa trwała 85 lat . Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny. Napoleon Bonaparte zdecydował dekretem z 2 grudnia 1806r. o wzniesieniu świątyni ku chwale armii francuskiej. 

29 Most Aleksandra III

30 Most Aleksandra III – most wybudowany w latach 1896-1900 w Paryżu
Most Aleksandra III – most wybudowany w latach w Paryżu. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa. Most nawiązuje do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego.

31 Pola Elizejskie

32 Pola Elizejskie-reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody z Placem Gwiazdy z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową.Długość tej alei wynosi 1910 metrów.Pola Elizejskie zawierają liczne kina,teatry,resteuracje i ekskluzywne sklepy.

33 Wielki Łuk Braterstwa

34 Wielki Łuk Braterstwa- pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża
Wielki Łuk Braterstwa- pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża. Wybudowany jest specjalnie tak aby było z niegowidać Łuk Triumfalny i na odwrót. Znajdują się w nim pomieszczenia zajmowane przez urzędy, galerie sztuki nowoczesnej oraz muzea historii i rozwoju komputerów.

35 Palais Royal

36 Palais Royal- dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru, obecnie siedziba francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury, połączony z francuskim Teatrem Narodowym Comédie-Française.

37 Wieża Eiffla

38 Wierza Eiffla-najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.

39 Bazylika Sacré-Ceur 

40 Bazylika Sacré-Ceur  (Bazylika Najświętszego Serca)- zaprojektowana przez Paula Abadie, wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.

41 Fontanna Niewiniątek

42 Fontanna Niewiniątek-najważniejsza praca Goujon, powstała w 1549 roku z powodu uroczystego wjazdu Henryka II do Paryża. Początkowo miała być rodzajem architektonicznej trybuny na wzór łuku tryumfalnego. Ostatecznie wystrój rzeźbiarski ograniczył się do reliefów, a woda była tylko przedstawiona.

43 Pałac Sprawiedliwości

44 Pałac Sprawiedliwości- znajduje się na wyspie Cité, zajmuje łącznie 1/3 powierzchni całej wyspy.
Od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości.

45 Cmentarz Père-Lachaise

46 Cmentarz Père-Lachaise- największy i najsłunniejszy cmentarz w paryżu,założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.Na cmentarzu spoczywają m.in. Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Klementyna Hoffman, Józef Wysocki, Maria Walewska oraz Fryderyk Chopin ...

47 Pałac Wersalski

48 Pałac Wersalski- pałac królewski w Wersalu, uznawany jest za symbol monarchii absolutnej.
W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę stolicy kraju.

49 Muzeum Orsay

50 Muzeum Orsay- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku
Muzeum Orsay- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku.Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat  Dzieła w nim znajdujące się są znacznie młodsze od tych prezętowanych w Luwrze lecz nie zmienia to faktu, że muzeum rocznie odwiedzane jest przez około 4 mln ludzi.

51 Pałac Petit

52 Pałac Petit- wybudowany w 1900 roku w Paryżu specjalnie na Wystawę Światową . Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryż. Aktualnie muzeum jest podzielone na sekcje którymi są: sekcja dzieła oraz obrazy pochodzące z okresu średniowiecza oraz renesansu, sekcja poświęcona dziełom 18 wiecznym oraz ostatnia sekcja zawiera dzieła francuskich artystów .

53 Przysmaki Paryża

54 Jednym z symboli kuchni francuskiej są sery.
Najsłynniejsze francuskie gatunki sera to: śmietankowy fromage blanc, brie i camembert Popularnym pieczywem są bagietki oraz spożywane na śniadanie rogaliki croissanty. Kuchnia ta słynie szczególnie z takich dań jak : żabie udka,ślimaki .

55

56 Ciekawostki

57 Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie

58 54% dzieci rodzących się w Paryżu ma czarną skórę.

59 Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót.

60 Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.

61 Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. :
"Zakochany Paryż" Paryż, Teksas" "Kod da Vinci"


Pobierz ppt "Paryż stolicą Francji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google